Sağlık

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük nasıl geçer? Öksürük aslında akciğerleri mekanik anlamda, kimyasal ve termal etmenlere karşı savunmasını sağlayan komplike bir tepki olayıdır ve bu tarafıyla solunum sisteminin savunucu kollarından bir tanesidir. Buradaki asıl amaç, yabancı cisimlerin havayollarına girişini önlemek ve bunların hava yollarındaki salgıların dışarıya olan yolculuğuna öncülük etmektir. Öksürük bir reflekstir, bazen bireyin istemli olarak gerçekleştirebileceği gibi bazen de isteğimiz dışında oluşan bir durumdur.

Öksürüğün ortaya çıkmasına sebep olan hassas bölgelerde öksürük hücreleri vardır. Bunların en fazla bulundukları alanlar, gırtlak, ana nefes borusu ve büyük bronşlardır, ama burun, sinüsler, yutak, kulak zarı, dış kulak yolu, kalp zarı hatta ve hatta midede bile öksürük hücreleri bulunmaktadır. Ayrıca beynimizde solunum merkezi yakınlarında konumlandırılmış olan öksürük komuta merkezleri de bulunmaktadır.

Öksürük Nasıl Geçer?

Akut Öksürük: Akut (hızlı başlayan ancak kısa süreli) yani 3 haftadan daha kısa bir zamanda genellikle üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı solunum yolu enfeksiyonlarına örnek olarak gösterilebilir.

Üst ve solunum yollarını tetikleyecek olan öksürüğe sebep olabilen birtakım durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Farenjit
 • Bahar alerjisi
 • Zatürre
 • Boğmaca hastalığı
 • Akut Sinüzit
 • Kronik Öksürük
 • Kronik öksürüğe sebep olan durumlar da aşağıda listelenmiştir;
 • Sigara kullanımı
 • Geniz akıntısı
 • Solunum yollarını kapsayan mukoza tabakasında kuruluk
 • Astım
 • Kistik fibrosiz

Öksürüğün Belirtileri Nelerdir?

öksürük nasıl geçer

Özellikle ve özellikle kış aylarında yakalanmakta olduğumuz öksürük için en sık sorulan sorulardan birisi de öksürük nasıl geçer? sorusudur. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Ihlamur Çayı

Öksürük nasıl geçer? sorusuna verilebilecek ilk cevaplardan biri olan ıhlamur çayı, İçerisindeki bileşen madde flavonoidler aracılığı ile iltihap giderici ve ağrı kesici etki göstermektedir. Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak ıhlamur çayı içmek size gerçekten fayda sağlayacaktır.

Taze veya Kuru Ayva Yaprağı

Ayva meyvesi ve yaprakları uzun yıllardır öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisindeki etken maddelerin boğazı ve boğaz yollarını rahatlatıcı etkisi bulunmakta. Bitkilerin çiçek ve yaprak kısımlarını demleyerek içebilirsiniz, şeker ilave etmeniz önerilmez. Öksürük nasıl geçer? sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan birisi de bu çözüm yoludur.

Ekinazya Çayı

Bu bitkinin genellikle soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklardan korunmada aktif rol oynadığı biliniyor ve bu durumlarda kullanılması öneriliyor. Yapılan çalışmalar ekinezya  çayının boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açtığı tahrişi önlediğini gösteriyor.

Ayva Bal ve Ihlamur

Bu üç karışımdan elde edilen çay öksürüğe karşı oluşturulabilecek en kaliteli karışımlardan bir tanesidir. Ayva bal ve ıhlamurdan oluşan bu enfes etkili çay, boğazları yumuşatmasının yanı sıra iyileşme sağlıyor. Günde 2-3 fincan ayva bal ve ıhlamur çayını tüketebilirsiniz.

Zencefil Bal ve Karanfil

Karanfilin uçuculuğu ağız ve boğaz yolu iltihaplarını gidermesi  göz önüne alındığında , zencefilin de iltihap giderici özelliği de bunla beraber birleşince ortaya çıkan bu kür öksürüğe karşı adete bir sorun giderici durumunu almaktadır. 1 yemek kağığı bal 1 çay kaşığı toz zencefil 1 çay kaşığı karanfili günde 1-2 tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.

Toz Karanfil Ve Bal

Toz karanfili ılık suda demledikten sonra 1 tatlı kaşığı bal ile tüketmek de size fayda sağlayacak bir başka seçenektir.

Meyan Kökü, Şahtere ve Zencefil

1TK öğütülmüş olan meyan kökü 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynamış suyun içerisine ilave edip günde 2-3 fincan tüketmeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu