EğitimGenel

Öğretim Nedir? Eğitimle Farkı Nedir? Öğretimin Tanımı

öğretim nedir kısaca, öğretim nedir eğitime giriş

Öğretim Nedir? Eğitim ile öğretim karıştırılan şeylerdir fakat aralarındaki fark oldukça keskin ve nettir. Öncelikle kısaca size eğitimin ne olduğunu açıklayalım ardından esas konumuz olan öğretimin ne olduğunu açıklayalım. Eğitim okullarda planlı programlı yapılan kısmıdır ve eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantıları yoluyla, kasıtlı olarak istendik yönde davranış değişikliği meydana getirme sürecidir. Gelelim esas konumuz olan öğretime. Öğretim, daha önceden belirlenmiş olan bir müfredatı öğrenmek ve bu aşamadan sonra da uzmanlık kazanmak anlamında kullanılmaktadır. Anaokulu ya da ilkokuldan başlayan bu öğretim süreci üniversiteye kadar devam etmektedir ve bu aşamadan sonra da kişiler istedikleri öğretimi alarak hayata atılıp öğrendikleri bu öğretimleri işlerinde kullanmaktadırlar.

Öğretim nedir? Öğretimin Tanımı

Öğretim, bir alanda profesyonel kişiler olan öğretmenler tarafından verilir. Yani bir anne babanın çocuğuna yeni bilgiler öğretmesi öğretim sayılmamaktadır. Öğretimin olabilmesi için plan program esastır. Bununla birlikte öğretim bir eğitim kurumunda verilmek zorundadır. Evde çocuğuna yeni bilgiler veren bir anne babanın yaptığı öğretim olarak sayılmaz, eğitim olarak sayılmaktadır.

İlgili Makaleler

Öğretim olgusu karmaşık bir yapıyı içerdiğinden eksiksiz olarak kavranamayan olgular arasında sayılmaktadır. Bu karmaşık yapıyı anlamak zaman içerisinde değişik öğretim modelleri geliştirilmiştir. Öğretim modelleri öğretimin tarih boyu değişen anlamları ile değişik içeriklerde bulunur. Yoğun bilimsel çalışmalar ile ortaya çıkanları olduğu gibi fertlerin kendi algılamalarıyla oluşturdukları modeller de bulunur.

Ogretim

Eğitimi modellerle açıklarken diğer araçlar gibi eğitimin kavramının şekillendirdiğini göz önünde bulundurmayı unutmamak gerekmektedir. Bahsedilen bütün bu modellerin gerçeğin bir yansıması olduğu gerçeğinden, hayatın yalnızca bir mekanik olgu veyahut sosyal yapılardan oluşmadığı çok büyük bir ihtimalle bütün tanımların ortasında yer aldığını unutmamak lazım.

Toplumlar da eğitim görmüş bireyler sayesinde bilim ve teknoloji alanında daha hızlı ilerlemekte ve toplumumuzun refah seviyesi yükselmektedir. Eğitim kavramı, toplumların yönetim biçimlerini de oldukça etkilemektedir, iyi eğitim görmüş bir toplumda demokrasi çok daha iyi işlemekte, insanlar çok daha iyi yöneticiler seçebilmektedirler. Eğitim, bir insanın davranışlarını ve bu davranışları değiştirme yolları ile ilgilendiği için nerdeyse tüm bilim dallarıyla direkt olarak veya dolaylı olarak ilgilidir.

Örgün öğretim nedir?

Öğrencilerin eğitim-öğretim süresi boyunca ders ve uygulamalara devam etme zorunluluğunda oldukları bir eğitim-öğretim türüdür.

İkinci öğretim nedir?

Bazı yükseköğretim kurumları tarafından örgün, önlisans ve lisans programlarının bir kısmının eş değeri programlar örgün eğitim saatleri dışındaki zamanlarda (akşam saatlerinde) yürütülmektedir. Bu öğretim ikinci öğretim olarak adlandırılır.

Uzaktan öğretim nedir?

Uzaktan Eğitim Sisteminde hem ders vermek amacı ile öğretim gerçekleştiren bireyler, hem de öğrenciler eğitim için üniversiteye ya da belirlenmiş herhangi bir mekana gelmezler, derslere katılım için kendi bulundukları ülke ya da şehri terk etmezler. Programa kayıt olmuş olan herkes dünyanın hangi noktasında, yolda, seyahatte, tatilde, iş gezisinde vb. Bir kablosuz internete sahip olan taşınabilir bilgisayar ile birlikte, interaktif bir şekilde sanal sınıflarda derse katılım sağlayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu