Nasıl Yapılır?

Öğrenci Akbili Nasıl Alınır? İETT İndirimli Kart

Pandemi nedeniyle eğitime bir süreliğine uzaktan öğrenim metoduyla devam ediliyordu. Tekrardan yüz yüze eğitime başlanarak hem pandemiyle beraber yaşamayı hem de eğitimi aksatmamayı öğrenmeye başlayan vatandaşlar haliyle gündelik faaliyetlerini de kaldığı yerden sürdürüyor. Sokağa çıkma yasaklarına varana dek normal yaşam sekteye uğrarken insanların da bazı harcamalarını yapmalarına gerek kalmamıştı. Örneğin ulaşım adına İstanbul’da İETT kartlarına para ve aylık yükleme işlemleri tekrardan başladı. Çünkü çoğu işin açılması ve okulların da yüz yüze yöntemine geçmesiyle öğrenci ve öğretmenler de yollara koyuldular. Bu nedenle halihazırda bireysel kartları bulunmayan vatandaşlar da bir an önce çözüme ulaşıp indirimli kart kullanarak seyahat etmek istiyor. Özellikle öğrenci akbili için geçtiğimiz yıllardaki büyük fiyat düşüşü herkesi sevindirmişti ve aylık abonman sayısı da aniden yükselmişti. 2020 yılı ve devamında düzenli biçimde toplu taşımaya binecek kişilerden öğrenci akbili nasıl alınır diyen varsa kendilerine İETT indirimli kart alma yöntemini detaylıca anlatıyoruz.

İETT Öğrenci Akbili Nasıl Alınır?

Çeşitli kurumlarda ulaşım kartları direkt insan kaynakları bölümünden verilir ancak başta Milli Eğitim’e bağlı liseler, ortaokullarda direkt başvuru gereklidir. Söz gelimi üniversiteniz de kayıt işlemleri sırasında öğrenci akbili vermediyse anlatacağımız biçimde hareket edip kart başvurusu gerçekleştirilebilir.

İETT Öğrenci Akbili Kart Başvurusu

İETT Öğrenci Akbili Kart Başvurusu

  1. Eğer ki bulunduğunuz konuma yakın bir yerde İETT Başvuru Merkezi varsa e-Devlet’ten alacağınız öğrenci belgesi ve fotoğrafınızla başvuru sağlarsanız kısa sürede akbilinize ulaşırsınız.
  2. Fiziksel başvuru haricinde online ortamlardan başvuru talebinizi de iletebilirsiniz. Ardından öğrenci İstanbulkart evinize kargoyla gönderilir. Yetkililer taleplerinizi https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ adresinden almaktadır. Adrese girdikten sonra Kayıt Ol deyip sizden istenen bilgileri yazın.
  3. Üyeliğinizi ve aktivasyonunuzu tamamladıysanız öğrenci akbili bölümüne girip kişisel bilgilerinizi onaylayın ve fotoğrafınızı siteme yükleyin.
  4. Online başvuruda İstanbulkart ücreti ve üstüne 6 TL kargo ücreti mevcut. Ödemenizi havale veya EFT yoluyla yapamazsınız. Direkt hesaptan çekilmektedir ve kredi kartı da geçerlidir.
  5. Adımları halletiyseniz 2 iş gününde PTT aracılığıyla indirim kartınız tarafınıza ulaştırılacaktır.

Öğrenci Kartı Aylık Ücreti Ne Kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ücret değişimlerinden indirimli aylık abonman kartları da etkilendi. Öğrenci kartı için standart basma fiyatı 1.70 TL iken bir ay boyunca 200 basımlık ulaşım ücreti ise 50 TL’dir. Altını çizmek isteriz ki gerekli şartlar taşıyorsa Açıköğretim Lise ve Açıköğretim Fakültesi’nde öğrenim görenler de öğrencilere özel tanımlanmış indirimlerden faydalanabilmektedir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurumda okuyorsanız şuradaki yazımızı da okuyarak dağıtılan tabletler hakkında bilgi alabilirsiiz: MEB Ücretsiz Tablet Bilgisayar Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu