NedirSağlık

Ödem Nedir ? Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücudun farklı bölgelerinde yer alan dokularda sıvı birikmesiyle görülen şişkinliklere ödem denilmektedir. Ödemlerin oluşmasının altında birçok farklı sebep yatar. Vücutta en sık görüldüğü yerler bacak, ayak, kollar, eller ve bel bölgesidir. Kullanılan ilaçlar, hareketsizlik, kilo, hamilelik, enfeksiyon ve daha birçok problem vücutta ödem problemini oluşturur. Ödem nedir , nasıl vücuttan atılır?

Ödem tanısını koymak için ufak bir muayene ve hastanın yaşam tarzını dinlemek çoğu zaman yeterlidir. Bazı durumlarda tahlil veya analizler de gerekli olabilmektedir.

Vücudunuzda bulunan gereksiz sıvının yarattığı ödemi atmanın en kolay yolu beslenmenize dikkat etmektir. Yapacağınız ufak değişiklikler ile ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Sizleri düzenli bir hayat yaşamaya zorlayan ödem problemini çözmeniz için bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Ödem Nedir Vücuttan Nasıl Atılır?

Ödem vücuttan nasıl atılır? Vücutta bol su tüketmek ve hareket etmek vücudumuzdaki ödemleri atmak için önemlidir. Soydum tüketimini azaltmak gerekir. Gün içerisinde alınan besinlere dikkat edilmelidir. Ödem atıcı besinler tüketilmelidir. Salatalık, maydanoz, avokado, bitkisel çaylar, yeşil sebzeler, karanfil ve tarçın, kiraz sapı çayı, ananas vücuttaki ödemi atmada faydalı yiyeceklerdir. Düzenli egzersiz, yürüyüş yapmak vücutta biriken ödemin çözülmesine yardımcı olmaktadır. İmkanı olanlar yüksek tempolu sporlar yapabilirler. Terlemeniz vücudunuzda biriken ödemi atmanızı hızlandıracaktır.

Vücutta bulunan ödemlerin nasıl atılacağı konusunda etraflıca bilgiyi şu şekilde paylaşabiliriz:

 1. Tuzu Azaltmak: Yemeklere konulan fazla tuzun lezzetine alışmış olsak da vücudumuz için zararlıdır. Sık ve ayarsız tüketildiğinde ödem oluşturmaktadır. Vücudunuzdaki ödemden kurtulmak için ekstra tuz ilave etmeyin ve yemeklerinizi pişirirken tuzdan olabildiğince kaçının.
 2. Ödemi Azaltan Yiyecekler Tüketmek: Ödem atmanın en kolay yolu düzenli beslenmekten geçmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz yiyecekleri yeterli miktarda tüketmek ödem atmanın yolları arasındadır.
 3. Stresi Azaltmak: Toplumumuzda sıklıkla rastlanan problem beraberinde vücutta biriken ödemi getirmektedir. Vücut uzun dönem stres altında kaldığında kortizol hormon seviyesi yükselir. Kortizol hormonu vücutta suyun birikmesine ve buna bağlı kilo oluşmasına sebep olur. Çoğu insan strese bağlı olarak yemek yeme düzenini de bozmaktadır. Stressiz bir hayat yaşamak çağımızda kolay ve mümkün olmasa da elinizden geldiğince azaltmaya çalışmalısınız.
 4. Düzenli Uyku: Rahat ve kaliteli bir uyku hayatınızın tümünü etkilemektedir. Uyku, böbreklerin çalışma potansiyelini arttırarak sodyum ve su dengesini korur. Yeterli ve kaliteli bir uyku hayat düzeniniz ve vücut sağlığınız için çok önemlidir.
 5. Sıvı Tüketimi: Vücudunuzun önemli dengesini oluşturan su ve sıvı tüketimi bu konuda da kendisini esirgememektedir. Su içme alışkanlığınız yoksa yazımızın devamında yer alan içecekler ile vücudunuzun sıvı dengesini koruyabilirsiniz.

Hızlı Şekilde Ödem Nasıl Atılır?

ödem nedir

Hızlı bir şekilde vücudunuzda oluşan ödemi atmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ödem atmanın en hızlı yollarından biri aç karnına yoğurt yemektir. Sabahları kahvaltıdan önce ya da kahvaltı yerine yoğurt tüketebilirsiniz. İçerisine maydanoz katmanız ödem atmanızı hızlandıracaktır.
 • Bol bol ananas tüketin.
 • Vücudunuzun ihtiyacı olacak kadar günde en az 2-3 litre su için. Suyunuzun içerisine limon, tarçın, salatalık gibi besinler katabilirsiniz.
 • Karbonhidratı azaltın. Hamurlu yiyeceklerden uzak durun.
 • Asitli, yüksek şekerli, gazlı ve katkı maddesi içeren besinlerden uzak durun.
 • Yüksek kalorili tatlıları beslenme rutininizden çıkartın.
 • Nar suyu, ananas suyu, yeşil çay, kaynatılmış maydanoz suyu, sıkılmış salatalık ve yeşil elma suyu içebilirsiniz.

Ödem Nedir , İdrarla Atılır Mı?

Ödem idrarla atılır mı sorusunun cevabı evettir. Ödemi vücuttan atmak için bilinen iki yöntem vardır. Bunlardan biri idrar yoluyla vücuttan atmak olurken diğeri terleyerek atmaktır. Tükettiğiniz ödem söktürücü sıvılar ile biriken ödemi idrar yoluyla vücudunuzdan atacaksınız. İlk zamanlarda idrarınızda renk değişikliği gözlemleyebilirsiniz.

Yüzdeki ve Karın Bölgesindeki Ödem Nasıl Atılır?

Yüzdeki ödemler genellikle yanak ve gıdı bölgesinde görülür. Estetik açıdan hoş bir görünüm yaratmayan ödemden kurtulmak mümkündür. Düzenli olarak yüz masajı uygulamak, iyi beslenmek, spor yapmak yüzünüzdeki ödemi atmanız için faydalı olacaktır.

Karın bölgesindeki ödemi atmak için birtakım yollar izleyebilirsiniz. Vücudunuzda oluşan ve istenmeyen ödemler sizleri sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşamaya itmektedir. Sağlıklı beslenen, iyi uyuyan ve spor yapan kişilerde ödem görülmez. Sizlerin de vücudunuzdaki ödemlerden kurtulması için hayatını böyle şekillendirmesi gerekir.

Karnınızdaki ödem için yeşil sebzeler tüketmek, karnı düzleştirici sporlar yapmak, maydanoz, salatalık gibi yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Kış aylarında başlayacağınız ödem detoksu ile yaz aylarına güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ayaktaki Ödem Nasıl Atılır?

Ayaktaki ödemi atmak için bol bol yürüyüş yapmalısınız, hatta yaşınız ve sağlığınız elverişli ise koşu yapmalısınız. Ayak sağlığına uygun olacak rahat ayakkabılar da oldukça önemlidir. Yukarı da yer alan ödem atmanın en kolay yolu ile ilgili tüm süreçleri yaptığınızda yanına bir de uzun ve sık yürüyüşleri eklediğinizde ayaklarınızdaki ödemlerden kurtulacaksınız. Ayaktaki ödemler genellikle hamilelik döneminde oluşur. Ödemin etkisiyle büyüyen ayak numaraları da öylece kalmaktadır. Bundan kurtulmanın en etkili yolu yürüyüş ve dikkatli beslenmedir.

Kişileri rahatsız eden ödemler bazı tedavi yöntemleri kullanılarak da vücuttan atılabilir. Fizik tedavi görmeniz ve ödemlerin parçalanması bu yöntemlerden birisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu