Genel

O Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘O’ harfi ile başlayan iki adet şehir bulunmaktadır. Bu şehirler: Ordu ve Osmaniye’dir. Bu yazımızda Türkiye ve Dünya’da ‘O’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik. İşte listemiz:

  • Ordu
  • Osmaniye
  • Ohrid
  • Osaka
  • Oslo
  • Ottowa

Ordu

949551193 1607544182
ordu

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi illerinden biri olan Ordu’nun nüfusu 761.400’dür. Ordu’da Karadeniz iklimi hakimdir. İklim ılık ve genellikle yağışlıdır. Ancak güney kesimlere doğru gidildikçe yükseltinin artmasıyla, soğuk iklimin artışı göze çarpar.

Sarmaşık Kaplıcaları, Yason Kilisesi, Kadılar Yokuşu, Bolaman Kalesi, Ordu Ulugöl, Hoynat Adası, Perşembe Yaylası, Gaga Gölü Ordu’da gezebileceğiniz başlıca yerler arasında yer alır.

Ordu mutfağı oldukça zengindir. İşte Ordu’da deneyebileceğiniz bazı lezzetler: Sakarca Kayganası, Taze Bezelye Kayganası, Fasulye Diblesi, Fırın Fasulyesi, Mısır Yarmalı Aş Sarması, Pazı Mücveri, Pancar Döşemesi, Ordu Yağlısı, Hamsi Buğulama, Gürcü Kavurması.

Osmaniye

Osmaniye gezi rehberi 3

Türkiye’nin 80. ili olarak Adana’dan ayrılmıştır. 506.807 kişilik nüfusa sahiptir. Akdeniz iklimi etkisi altındaki şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılıktır.

Osmaniye’nin gezip görülebilecek bazı yerleri şöyledir: Kırmıtlı Kuş Cenneti, Karaçay Şelalesi, Kastabala Antik Kenti, Toprakkale Kalesi, Savranda Kalesi, Heçkeren Kalesi.

Etli Kömbe, Bazlama, Osmaniye Simidi, Tutmaç Çorbası, Lahana Sarması, Bayram Kömbesi, Osmaniye Fıstıklı Şeker, Tırşık, Zorkun Tava, Çakıldaklı Çorba, Kızılcık Şurubu, Ekşili Köfte Osmaniye’de tadına bakabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Ohri

Kuzey Makedonya’nın incisi ve en turistik bölgelerinden biridir. 55.749 kişilik nüfusuyla küçük bir şehir olan Ohri, şehrin kıyısındaki Ohri Gölü ile ünlüdür. Gölden çıkarılan inci, Ohri’nin en önemli geçim kaynaklarından biridir ve oldukça değerlidir. Ohri şehri, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Ohri’de gezip görülmesi gereken yerlerin sayısı oldukça fazladır. İşte onlardan bazıları: Ohri Gölü, Saint Naum Kilisesi, St. Jovan Kaneo, Galicica Ulusal Parkı, Çar Samuel Kalesi, Bay of the Bones Müzesi, National Workshop For Handmade Paper, Holy Mary Perybleptos, Plaoshnik, Ohri Antik Tiyatrosu.

Osaka

Japonya’daki Kansai Bölgesi’nin en büyük şehridir. 19,341,976 kişilik metropol alanının merkezi olarak Dünya’nın en büyük 9. metropolünün merkezi konumundadır.

Osaka’da gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı yerler: Osaka Kalesi, Osaka Tarih Müzesi, Umeda Binası, Sumiyoshi Mabedi, Tsutenkaku, Shitennoji Tapınağı’dır.

Oslo

Oslo Norveç’in başkentidir. 1,588,457 kişilik bir nüfusu vardır. Oslo dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alır. Oslo’da oldukça ılıman olan okyanusal iklimin etkisi vardır. Çünkü kent, Gulf Stream etkisi altındadır.

Oslo Opera Binası, Akershus Kalesi, Norveç Kültürel tarih Müzesi, Oslo Belediye Meclisi Binası, Nobel Barış Merkezi, Tarih Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Norveç Denizcilik Müzesi, Kraliyet Sarayı Oslo’nun turistik yerleri arasındadır.

Ottawa

Ottawa Kanada’nın başkenti olmasına rağmen 4. büyük kentidir. 1,323,783 kişilik nüfusa sahiptir. Kentin resmi dilleri İngilizce ve Fransızca’dır. Bu iki dil hukuki olarak eşittir.

Ottawa’da en turistik yerlerden bazıları şöyledir: Parlamento Binası, Kanada Tarih Müzesi, Kanada Ulusal Galerisi, Kanada Savaş Müzesi, Ulusal Savaş Anıtı, Bytown Müzesi, Kanada Havacılık ve Uzay Müzesi, Calypso Parkı, Binbaşı Hill Parkı.

Bu yazımızda O harfi ile başlayan şehirleri listeledik, gelecek yazımızda ise ‘Ö’ harfi ile başlayan şehirler listelenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu