Teknoloji

NVIDIA RTX 3000 Serisinin Görselleri ve Özellikleri Sızdırıldı

Oyun dünyasının ilk akla gelen isimlerinden NVIDIA, üzerinde çalıştığı RTX 3000 model ekran kartını bu yıl içerisinde çıkartmayı planlıyor. Daha önce RTX 3000 modeline ait olduğu iddia edilen birkaç görüntü sızdırılmıştı. Tabii ki NVIDIA bu konu iddialar üzerine herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bugün bir teknoloji platformunda paylaşılan bir konuya göre RTX 3000 modelinin bazı özellikleri sızdırılmış durumda.

Yeni Seri Eski Serinin Yerini Alacak

Ortaya atılan güçlü iddialara göre NVIDIA bu yılın Eylül ayında tam üç farklı ekran kartı piyasaya sürecek. Sürülecek ekran kartlarının modelleri RTX 3000 serisinden oluşacak. İlk olarak tam net olmasa da RTX 3080 Ti modelinin tanıtılması bekleniyor. Bu model hali hazırda bulunan 2080 Ti modelinin yerine geçecek. 3080 Ti modelinde 24 GB vRAM ve 384 bit veri yolu genişliği bulunacak. Bu modelin tanıtımından hemen sonra RTX 3070 modeli tanıtılacak. Bu model ilk tanıtılacak modele göre daha düşük özelliğe sahip olacak. 3080 Ti modelinde 24 GB vRAM bulunurken bu modelde 8 GB vRAM kullanılacak. Bu model de hali hazırda piyasada bulunan RTX 2070 modeli yerine geçecek.

nvidia rtx 3000 serisinin gorselleri ve ozellikleri sizdirildi 2

Yeni Seride Ampere Mimarisi Kullanılacak

RTX 3070 modeliyle beraber RYX 3070 Super modelinin de tanıtıma sunulacak. Bu modelde 8 GB vRAM yerine 10 GB vRAM kullanılacak. RTX 3000 seriyle alakalı ortaya atılan iddialardan bir tanesi de Ampere tabanlı çıkış yapılacağı oldu. NVIDIA, RTX 3000 serisinde Ampere mimarisi kullanarak diğer serilere göre tam %50’ye varan performans artışı yakalayacak. Yapılan bunca yenilikle beraber fiyatlar bir önceki seriye göre daha pahalı olacak. Ülkemize artan dolar yüzünden Türkiye’de satışa sunulacak bu ekran kartları neredeyse bir araba parasına bedel olacak.

İlginizi Çekebilir

Uygun Fiyatıyla Vivo Y1s Modeli Tanıtıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu