TeknolojiBilgi Teknolojisi

Nesnelerin İnterneti Nedir? IOT hakkında Bilinmeyenler

Nesnelerin İnterneti Nedir? Iot hakkında Bilinmeyenler

Nesnelerin interneti diğer bir adıyla IOT olarak nitelendirilmektedir. Nesnelerin interneti; ilişkili bilgi işlemi, mekanik, dijital, nesneler, hayvanlar veya insanlara; herhangi bir ağ ihtiyacı olmadan veri, bilgi akışı sağlayabilen sistemlere verilen isimdir. Gün geçtikçe artan endüstrile r daha verimli çalışılması, müşteri memnuniyeti, alınan kararları geliştirmek ve müşteriler ile daha sık bir ilişki kurulmasını sağlamak için IOT kullanmaktadır. IOT ilk olarak Kevin Asthon tarafından 1991 yılında yapılan etkinlikte ortaya attığı bir kavramdır. İlk ortaya atılan tanım ‘’İntnernet Of Things’’ olarak nitelendirilmiştir.

 

Nesnelerin interneti üzerine küçük bir örnek vermek gerekilirse; bir akıllı saatiniz olduğunu varsayın gittiğiniz yolu, attığınız her adımı ve gerçekleştirdiğiniz aktiviteler, kalbinizin nasıl çalıştığını etkileyecektir. Akıllı bir saatde bünyesinde barındırdığı çeşitli sensörler ile kalbinizin sağlığını denetleyecektir. Toplanan tüm veriler; bilgisayar, cep telefonu, tablet ve vb.) tarafından analiz edilip, hayatınızın olağan akışında herhangi bir sorun olmaması için sizlere yardım edecektir. Belirtilen cihazlar arasındaki bağ, tam olarak IOT temelini oluşturan özelliklerden birisidir.

 

 

Nesnelerin İnterneti Faydaları

 

Nesnelerin interneti, geniş fayda sağlayan olanakları gün yüzüne çıkartmaktadır. İlerleyen yıllarda ise bu alanın tam anlamıyla hayatımıza entegre olması ve hayatımızı kolaylaştıracağı düşünülmektedir. En önemli özelliklerden birileri de insan sağlığını korumak ve olası bir sorunun önüne geçebilmesidir. Ayrıca günümüzde yüzlerce şirket nesnelerin internetini kullanmaktadır. Genel olarak nesnelerin interneti faydaları şu şekildedir:

 

 

 • İş sürecini izlemek ve denetleyebilme olanağı
 • Alıcı – Satıcı deneyimini geliştirmek
 • Zaman tasarrufu yapabilmek
 • Minimum yatırım ile maksimum kazanç sağlamak
 • İş modellerini entegresini sağlayabilmek
 • Çok daha başarılı kazançlar sağlamak
 • Yaşamı kolaylaştırmak
 • Oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek ve anında bilgi akışını sağlamak

 

 

İot geniş faydaları arasında yukarıdaki maddeler yer almaktadır. İşin özüne bakıldığında; yaşamın her alanında kullanılması gereken bir alan olduğu şüphesizdir. Keza, 2020 yılı itibari ile yapılan çalışmalar ile Dünya’da yüz milyonlarca, akıllı cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların temel kavramı ve çalışma prensibi ise IOT ile alakalıdır.

 

Nesnelerin İnterneti (Projeleri) Örnekleri Nelerdir?

 

Nesnelerin interneti projeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bilgilerini pekiştirmek için çeşitli örnekler vermek çok daha sağlıklı olacaktır. Bİraz sonra okuyacağınız örnekler ile İot hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

 

 • Dünya devi Google geçtiğimiz yıllarda 3.2 milyar dolara ofis satın aldı. Alınan bu ofiste sıcaklığı, dışarıdan kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca oluşabilecek yangın gibi olaylar için  duman dedektörü bulunuyor. Bu bilgilerin akışı size telefonunuzda bulunan uygulama üzerinden sağlanıyor.

 

 • Akıllı bir çatal olan Hapifork, çok hızlı yemek yediğinizde veya gün içerisinde fazla yemek tükettiğinizde sizleri uyarıyor.

 

 • Adidas markası altında üretilen Miccoach Akıllı Top sayesinde attığınız penaltının gol olduğunu, topa kaç km hızla vurduğunuzu ve hangi ayağınızla kaç kol attığınızın bilgisini sizlere telefon uygulaması sayesinde veriyor

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu