BilimEğitimGenel

Neandertal nedir? ilk insanların Özellikleri Hakkında Bilgiler

homo sapiens neandertal, neandertal insanı

Neandertal, 40 000 yıl önceye kadar yaşamış arkaik sapiens türü insandır. Neandertal Avrupa’da, Orta ve Kuzey Asya‘da yaşamıştır. Yaşadıkları bölgeler de taş yontmalı aletler bırakmışlardır. 160 bin seneden daha genç olan bu aletlerin nerdeyse tümü Musteryen adı verilen stil ile yapılmıştır.

Bilimsel olarak bakıldığı taktirde, Homo Neanderthalensis olarak adlandırılan Neandertal, Homo Sapiens’in bir alt türü olarak yer almaktadır. Modern insan ve Neandertal arasındaki DNA bağı % 99,7’dir. Bu oran Neandertal‘e en yakın tür olarak bilinen şempanzelerde % 98,8’dir.

İlgili Makaleler

Neandertal Ne Demek?

Homo sözcüğünün “insan” anlamına gelmesi, müthiş bir gerçeği gün yüzüne çıkartır: Dünya üstünde biz “anatomik olarak modern insan”lar, yani Homo sapiens haricinde pek çok “insan” türü yaşamıştır! Onlar da insandır. Bizim gibidirler, yalnızca farklı türlerdir. Tıpkı bir kuş cinsinin onlarca farklı türü olması gibi, insanlar da pek çok türden oluşmakta olan bir gruptur. Geriye yalnızca biz kaldığımız için, bunu anlamakta güçlük çekeriz. Lakin unutmamak gerekmektedir ki biz modern insanlar yalnızca son 30.000 yıl civarı bir süredir yalnızız. Bu tarihten öncesinde, bizlerle gerek yan yana, gerek uzak duracak şekilde yaşamakta olan başka insan türleri vardı. Düşünme biçimleri, görünümleri, fonksiyonları, davranışları, bilgileri, kültürleri, algıları bizlere benzer; ancak yine de yeteri kadar uzak insan türleri… Bu fikir, evrimsel biyolojinin heyecan verici doğasını bize hatırlatmaktadır.

Neandertal insanı

Evrimsel süreçte tek bir türün ayakta kalıp, tüm kuzenlerin (veyahut çoğunun) yok olması çok sık rastlanan bir durumdur. Dolayısıyla modern insanlar olarak bizlerin durumu özel değildir. Bunun temel sebebi de bir hayli anlaşılırdır, sebebini şu şekilde açıklayabiliriz; birbirine yakın akraba olan türlerden, diğerlerine oranla uyum başarısı göreli olarak yüksek olan tek bir tür, zamanla onlara üstün gelir ve yok eder. Benzer bir durum, ataların yerini torunların almasında da görülmektedir: bir torun türün evrimleşiyor olması, atalarından uyumlu bir grubun var olması demektir. Bu neden ile birlikte atanın yeterli süre verildiğinde torunlar tarafından yok edilmesini bekleriz. Evrim tarihinde sıklıkla görmüş olduğumuz de budur (tabii ki istisnalar da vardır).

Hücre nedir? Hücre organelleri nedir?

Neandertal Özellikleri

Modern insana oranla Neandertal daha kısa bir boya sahipti, bacakları daha kısaydı ve vücudu büyüktü. Neandertal’in vücut büyüklüğü Bergmann Kuralı ve Darwin adaptasyon teorilerine uygundur. Kadın ve erkek Neandertallerin kafatası boşluğu 1,600 cm ila 1,300 cm küptür. Erkek Neandertal Amud-1’de bu bahsettiğimiz oran 1.736 cm küpe çıkabilmektedir. Modern insanın kafatası boşluğuysa; 1.250 cm ila 1,400 cm küptür. Ortalama bir erkek Neandertal’in boyu 164 ila 168 cm iken kadınlarda bu sayı 152 ila 156 cm arasındadır.

Yok Oluş

Yeryüzünde şuan Neandertallerin neden yok olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Neandertallerin yok olmasının lakin Homo sapiens’in ise neden hayatta kaldığı da bilmiyor. Bazı araştırmacılar gerçekleşen kademeli ya da ani iklim değişikliğinin Neandertallerin sonunu getirdiğini öne sürerken, diğerleriyse Neandertallerin yok oluşundan beslenme yetersizliklerini sorumlu tutuyor. Bazıları ise Neandertalleri insanların öldürdüğünü iddia ediyor. Neandertallerin neslinin yok olmadığı, türümüze karışına dek insanlarla çiftleştikleri teorisi de yaygın iddialar arasında.

Kaktüs Nedir? Kaktüs Çeşitleri ve Özellikleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu