Kadın

Nasıl Kadın Futbolcu Olunur?

Kadın futbolcu olmak son dönemlerde sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Genel bir algıdan dolayı, futbolun sadece erkek sporu şeklinde yorumlanması yanlıştır. Her spor, hem kadınlar hem de erkekler içindir. Futbol da bu bağlamda her iki cinsiyeti de kapsayan bir spor dalıdır.

Oldukça eski bir spor olan futbol, göründüğü kadar kolay değildir. İçerisinde belirli pek çok farklı dinamit bulunmaktadır. Futbol sadece yetenek işi de değildir. Yetenek, pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Ancak şu an bir ressam ya da bir sporcuya ‘’yetenek mi, çalışmak mı?’’ sorusu yöneltilse hemen hepsi ‘’çalışmak’’ cevabını verecektir. Tabili yetenek ve yönelim aşırı önemli kavramlardır ancak çalışmak da bunlardan daha önemsiz değildir. Bir futbolcu olmak için de öncelikli olarak çalışmak ve futbolu tam anlamıyla öğrenmek gerekmektedir.

Kadın Futbolcu Olmak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

kadın futbolcu

Kadın futbolcu olmanın yolları arasında ilk sayılacak öge; futbolun tam anlamıyla öğrenilmesi demiştik. Yazılan futbol ile alakalı kitapları okumanız, araştırma yapmanız bu maddenin gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Kuralları öğrenmek, oldukça mühimdir. Teorik bilgiye sahip olmanız, ilk aşamanın tamamlanması da demektir. Entelektüel zekanın gelişimi, sadece futbol için değil geri kalan tüm sporlar için de oldukça faydalı bir çizgidir. Bu zeka gelişimini de kitap okuyarak sağlayabilirsiniz.

Futbolcu olmak isteyen biri, mevkisini iyi belirlemelidir. Farklı futbolcular, yetenekli olsalar da yanlış bir mevki konumlandırmasından dolayı bu başarılarını tam anlamıyla gösteremeyebilirler. Sizler eğer kadın bir futbolcu olmak konusunda ilerlemek istiyorsanız muhakkak mevkinizi doğru belirlemelisiniz. Top sürme ile alakalı bir probleminiz varsa, defansa yönlenebilirsiniz. Bu bağlamda da defans oyuncularının maçlarını izleyip kendinize örnek alabilirsiniz. Bu konuda antrenör ya da öğretmenlerinizden fikir alabilirsiniz.

Kadın bir futbolcu olmak için önemli şartlardan birisi de erken yaşta bu spora başlamaktır. Ne kadar erken futbol oynamaya başlarsanız vücudunuz da bu spora paralel şekilde gelişecektir. Futbola başlamak için ideal yaş aralığı 6 ila 14 arasıdır. Ancak bu yaşları aşan kadın futbolcular da bu spora yönlenebilir. Kadınlarda herhangi bir yaş problemi yoktur. Sadece daha çok çalışmalı ve kondisyonunuzu daha rahat bir şekilde sağlamalısınız.

Başlangıç aşamasında bir mahalle takımı ya da spor kulübü yeterli olacaktır. Özellikle çok genç yaşta bu gruplar içerisinde olmak hem vücudu kondisyon bakımından futbola yeterli seviyeye çekecektir hem de takım olmanın bilincine erişebilmeyi sağlayacaktır.

Hangi Okullara Başvurmak Gerekir?

Kadın futbolcu olma şartları konusunda olması gerekenleri belirttik. Şimdi de bu bağlamda en sık merak edilenlerden olan okul konusuna değinebiliriz. Genel anlamda futbolcular, amatör takımlarda spora başlar. Bu yüzden futbolcu olmak için herhangi bir okula muhakkak kayıt olmaya gerek yoktur. Ancak BESYO ile desteklendiğinde, üniversitede de yoğun bir eğitim sürecinden geçebilirsiniz.

Kadın veya erkek futbolcu olmak konusundaki kıstaslarda son dönemlerde belirgin farklar yoktur. Kadın futbolcular da aynı şartları sağlamalı ve kadın futbol takımı olan kulüpler ile görüşmelidir. Şu anda pek çok takım, kadınlara da aynı şansları tanımaktadır. Önceleri insanların zihnindeki futbolu sadece erkeklerin yapabileceği bir spor olduğu kanısı, son dönemlerde giderek değişmektedir.

Zorlukları Nelerdir?

Kadın bir futbolcu olmanın zorlukları genel olarak Türkiye’de daha fazladır. Çünkü kadın futbolcu kavramı ülkemize, diğer ülkelere kıyasla daha geç girmiştir. Kadın futbolcu alan takımları araştırmanız, bu bağlamda seçmelere katılmanız gerekmektedir. Daha çok çalışmak ve dayanıklılığınızı arttırmak da zorundasınız. Daha sıkı bir çalışma sonucu, kadın futbolcu olmak çok daha keyifli olacaktır.

Kadın bir futbolcu olmak zordur ancak imkansız değildir. Çünkü ülkemizde bu kavram daha yeni olsa da gelişmektedir. Yani tüm büyük takımlar kadın futbolculara verdikleri desteği yükseltme çabası içerisine girmişlerdir. Bu yüzden eğer böyle bir istek içerisindeyseniz hemen harekete geçmelisiniz. Düzenli antrenmanlar, işini bilen bir antrenör ya da öğretmenden tavsiyeler ve spor disiplini uygulamalarınızda sizleri üst sıralara çıkartacaktır.

Sonunun güzel bir yol olduğunun bilinci ile çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Kadın futbolcuların oranı ile erkek futbolcuların oranı karşılaştırması bile yapılamayacak derecededir. Çünkü erkek futbolcu sayısı kat ve kat üstündür. Bundan dolayı iyi bir kadın futbolcu olduğunuzda fark edilme şansınız da aslında daha yüksektir. Bu yüzden çalışmalarınıza erkenden başlayarak dilediğiniz ve düşlediğiniz o hayale çok daha kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Sadece kendinize güvenmeniz ve yeteneğinizi, çalışma ile geliştirmeniz gerekmektedir. Kadın futbolcu olmak daha meşakkatli bir süreç olsa da hayallere giden hiçbir yolun kolay olmadığını unutmamanız gerekir. Bu yolda karşınıza çıkabilecek pek çok zorluğa karşı durmalı ve kendinizi en iyi yansıtan şekilde bir spor bilinci taşımanız gerekmektedir. Sporun tüm gerekliliklerini yerine getirerek, kendinizi bu meslekte gerçekleştirme noktasına daha da hızlı bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Kadın futbolcu olmak bu nedenle oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu