Kadın

Nasıl Kadın Astsubay Olunur?

Kadın astsubay olmak isteyenlerin en az lise diplomasına sahip olması gerekmektedir. Lise mezunu olan adaylar, üniversite sınavlarının sonuçları ile askeri bir mülakata katılarak kalifiye olmaları halinde astsubay olabilirler. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yayınlanan duyuruya istinaden üniversite veya önlisans diplomasına sahip olanlar askeri birliğe başvurabilir ve astsubaylara sınava girme hakkı verilebilir.

Çavuş, ekiplerden ve rütbelerden oluşan kıdemli bir askerdir. Astsubaylar Türk ordusunda görev yapmaktadırlar. Emir komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra askeri ve muharebe gibi alanlarda da hizmet verirler. Astsubayların birimler arası iletişime katılmak, savaş görevlerini yerine getirmek, subay, asker ve askerler arasındaki ilişkileri düzenlemek ve kampların güvenliğini sağlamak gibi birçok görevi vardır.

Kadın Astsubay Olmak İsteyenler ne yapmalıdır

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, sağlık sorunu olmayan kişiler astsubay olma hakkına sahiptir. Kadın astsubay olmak isteyenlerin öncelikle ÖSYM tarafından düzenlenen sınavı geçmesi ve başarılı olması gerekir. Aynı zamanda, Astsubay meslek okullarından mezun olmaları gerekebilir. Astsubay Meslek Yüksekokuluna girmeden önce adaylar bir dizi test ve sınavdan geçerler ve mülakatları olumlu olanlar okula kabul edilir. Ancak, astsubay okullarında okuyanlar, gerekli sınavları geçmeleri halinde astsubay olabilirler.

Astsubay olmak isteyenleri bekleyen titiz testler ve mülakatlar bulunmaktadır. Ancak, bireyler çavuşun gereksinimlerini karşıladığında sınavlar sıkı bir çalışma ile kazanılabilir. Astsubay sınavına başvuran adaylar, askeri kurumların sınavlarından gerekli sonuçları aldıktan sonra astsubay olmak ve eğitimlerine başlamak için beklemektedirler.

Kadın Astsubay Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

kadın astsubay

Kadın astsubay olmanın en önemli adımlarından biri astsubay olabilmek için gerekli özellikleri taşımaktır.

Vücutta dövme, yanık, çizik gibi lekelerin olmaması gerekmektedir. Lise veya dengi okullardan mezun olunmalıdır. 4 yıllık fakülte mezunlarının 28 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.

Mükemmel diş yapısına sahip olunması gerekmektedir. İki veya dört yıllık fakültelerden mezun olunması gerekmektedir. Fiziki ve güç eksikliği bulunmamalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen boy ölçülerine sahip olunmalıdır. Şartları sağlayan vatandaşlar, askeri hastaneye sevk edilerek ve sağlık raporu alınarak sınava girebilirler.

Kadın Astsubay Olmak İçin Gerekli Sınavlar Nelerdir?

Astsubay olmak isteyenler sözlü, yazılı ve fiziksel yetenek testleri olmak üzere üç sınava girerler. İlk sözlü sınavda 50 soru sorulur. Türkçe, İnkılap, T.C. Soru kalıpları Anayasa ve Atatürkçülük gibi öğretilerden oluşturulur. Diğer bir sınav olan yazılı sınavdan 70 puan alınması gerekmektedir. Bu sınav sürecinde 4 adet yanlış 1 doğruyu götürmektedir. 70 puan ve üstü kişiler mülakat sınavına girme hakkına sahiptir.

Kadın ve erkek astsubaylar için koşullar benzer olsa da, bazı unsurlar farklıdır. Erkek adaylar için 1.64 boy kriteri kadınlarda en az 1.58 cm’dir. Boy, kilo ve vücut indeksinin istenilen ölçülerde olması gerektiği belirtilmektedir. Adayların lisans ve eğitimleri 4 yıl veya daha az olmalı ve herhangi bir hastalığı olmamalıdır.

Kadın Astsubaylar Jandarma Genel Komutanlığı tarafından istihdam edilmektedir. Bunu MSU Astsubay Meslek Yüksek Okulu ile karıştırılmamalıdır. Jandarma Genel Komutanlığı, öğrenci ve mezunlara yönelik eğitimler sonrasında kadın Astsubayları ve subayları işe almaktadır.

Kadın Astsubay Alım Şartları

Kadınlar için astsubay olmanın belli başlı şartlara tabi tutulduğunu söylemek doğru olacaktır. Kadın astsubay alım şartları şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kılavuzunda belirtilen ön kayıt tarihine kadar edinilecek departmanların tamamlanması,
  • Yurtdışında eğitim görülüyorsa eğitimin tamamlanması,
  • Üniversite Konseyi tarafından onaylanacak belgelerin denkliğini ve varlığını kanıtlayan bir belgenin temin edilmesi,
  • İlan edilen şubelerin ait olduğu bölümlere karşılık gelen bölüm mezunlarına YÖK tarafından verilen denklik belgesini aldıktan sonra sisteme yükleyerek başvuru tamamlanmaktadır.

Ön kayıt tarihine kadar mezun olan ve KPSS Genel Kültür ve Genel Beceriler (P3) türünden en az 60 puan alabilen mezun veya mezunları ve ön lisans mezunları için kayıt tarihi kaçırılmamalıdır.

Lisansüstü eğitimini tamamlayanlar 32 yaşından, lisansüstü eğitimine devam edenler 27 yaşından büyük olamaz. 32 yıllık kriter sadece üniversite eğitimini tamamlamış adaylar için geçerlidir. Silah taşımak veya silahlı görevleri yerine getirmek konusunda hiçbir yasal engeli olmaması gerekmektedir.

Adayın kendisi veya eşi herhangi bir suçtan yargılanmış ve tutuklu bulunmuş ise hükmü bitmiş olsa dahi başvurusu teferruatlı olacaktır.

Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve işleyişe karşı işlenen suçlar, zimmete para geçirme, gasp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, dolandırıcı iflas, dolandırıcılık teklifi, kanun yaptırımı dolandırıcılığı, kara para aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlık gibi suçlardan yargılanmış ise bu sürecin tamamen sonlanmış olması gerekmektedir.

Daha önce herhangi bir iş yerinden veya kamu kuruluşundan disiplinsizlik veya uygunsuzluk gibi sebeplerden çıkarılmamış olması, herhangi bir bağımlılık ile ilgili tedavi süreci olmaması, askeri okulların eğitim kurumlarından ayrılmamış ve askeri okulları terk etmemiş olması gerekmektedir.

Terör örgütlerinin eylemlerine, toplantılarına, yürüyüşlerine ve mitinglerine ve bunların yasal veya yasadışı uzantılarına katılmamak, desteklememek veya katılmamak, siyasi partilerle bağlantılı herhangi bir aktiviteye katılmamış, mitinginde söz almamış ve siyasi parti veya kuruluşun üyesi olmaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu