Teknoloji

NASA, Ay’ın Görünen Yüzeyinde Su Bulduğunu Açıkladı!

NASA tarafından yapılan bu yazılı açıklamada şu detaylar verildi; Kızılötesi Astronomi için Stratosfer Gözlemevi (SOFIA) uçağı tarafından Ay’ın güneşli yüzeyinde ve Dünya’dan görülebilen en büyük kraterlerden bir tanesi olan Clavius Krateri’nde su moleküllerinin keşfedildi.

NASA, bu yapılan keşfin suyun Ay yüzeyinde dağılmış bir biçimde olabileceğini ve su kaynaklarının soğuk ve karanlık bölgeler ile sınırlı olmadığını gösterdiğini belirtti. NASA, keşfedilen suyun miktarıyla alakalı olarak ise yaklaşık bir adet 12 onsluk (340 gr) şişe kadar olduğunu ve bir metreküplük toprakta yer aldığından bahsetti.

NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “SOFIA’yı kullanarak Ay’ın güneşli yüzeyindeki suyu ilk defa doğruladık. Bunu bir kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızı henüz bilmiyoruz, ancak Ay’da su hakkında bilgi edinmek Artemis keşif planlarımızın anahtarıdır” ifadelerini kullandı.

SOFIA, suyun Ay yüzeyinde nasıl üretildiği, depolandığı ve taşındığı hakkında bilgi edinmek için Ay’ın güneşli kısımlarında ve farklı ay evrelerinde incelemelerine devam edecek. NASA’ya göre bu veriler gelecekteki insan uzay araştırmalarına, Ay’ın ilk su kaynağı haritalarını oluşturmaya ve gelecekteki Ay görevleri için büyük katkıda bulunacak.

Modifiye edilmiş bir Boeing 747SP tipi uçak olan SOFIA, NASA ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin ortak bir projesidir. Dünyanın en büyük uçan gözlemevi olan SOFIA, 2.7 metrelik bir teleskop taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu