Köşe YazımGenel

Nasa 230 Bin TL Değerinde Tuvalet Yarışması Ödülü

Nasa 230 TL Değerinde Tuvalet Yarışması Ödülü

Nasa 35 Bin Dolar (240 TL) değerinde bir yarışma düzenledi. Yarışmanın amacı Ay da kurulacak olan Uzay istasyonu üssünde tuvalet ihtiyacının giderilmesi.

Nasa yakın zaman da gezegenleri gezebilmek adına Ay da bir üs kurmayı planlıyor. Bu üssün amacı diğer gezegenlere erişebilmenin daha hızlı ve maddi olarak daha uygun olabilmesi adına yapılacak. Yetkililerin “Ay Tuvaleti Meydan Okuması” adı altında yaptığı 35 Bin Dolarlık yarışma yaklaşık olarak 230 Bin Türk Lirası etmektedir. Yarışmanın amacı Ay’a gönderilecek erkek ve kadın astronomların tuvalet ihtiyacının tam anlamı ile karşılanmasıdır. Yarışmada göz önünde bulundurulacak en büyük husu ise yer çekimsiz ortam olduğundan dolayı bu fikrin orada çalışıyor olmasıdır.

1200 Kalorilik Diyet

NASA: Yarışma da Farklı Bakış Açılarını İstiyoruz

Nasa yetkililerinden gelen açıklama ise şöyle: “Bilinmeyen bilinmezleri açığa çıkarmak, sivil bilim insanlarının farklı bakış açılarını projeye dahil edip yeni fikirler edinmek istiyoruz .” Önceki gönderdiğimiz mekiklerde zorluk yaşayan astronotlar için geliştirilmeye açık bu proje ile insanların farklı bakış açılarına baktıkları doğrulanıyor. İdrarlarının yapmaları için kauçukla dolu tüplere yapıyorlardı. Büyük abdest için ise ağızları yapışkanlı torba kullanıyorlardı. Gelişen teknolojiler eşiğinde insanların bu proje ile neler ortaya koyabileceğini bilmek iyi bir yaklaşımdır.

1200 Kalorilik Diyet

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu