Teknoloji

NASA, 2024’te Ay’a biri kadın iki astronot gönderecek

NASA’dan yapılan açıklamada, “Artemis” adlı program içerisinde 2024’te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot gönderileceği söylendi.

28 MİLYAR DOLARLIK AY PROJESİ

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, dört yıl sonra Ay’a inişin amaçlandığı Artemis programı için 28 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

AY’A YENİ ROKETLE GİDİLECEK

Astronotların, yeni güçlü roket SLS ile fırlatılacak olan Orion adlı bir kapsül içinde seyahat etmesi planlanıyor.

Meclis ve Senato’dan mali onay bekleniyor

Pazartesi öğleden sonra (ABD saati) konuşan NASA yöneticisi Jim Bridenstine, “Artemis programın kapsamında önümüzdeki dört yıl için Ay’a inmek için ilgili maliyetleri 28 milyar dolar” dedi ve şunu ekledi:

SLS finansmanı, Orion finansmanı, insan iniş sistemi ve tabii uzay kıyafetleri – Artemis programının parçası olan tüm şeyler dahil.

Meclis ve Senato’dan önce sahip olduğumuz bütçe talebi şu anda insan çıkarma sistemi için 2021 için 3.2 milyar doları içeriyor. Bu 3.2 milyar doları almamız kritik önem taşıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, aya iniş aracına 600 milyon dolar tahsis eden bir tasarıyı çoktan onayladı bile. Ancak NASA’nın aracı tam olarak geliştirmek için daha fazla fona ihtiyacı olacak gibi duruyor.

Bridenstine sözlerine şunları ekledi:

Açık olmak istiyorum, Temsilciler Meclisine, iki partinin de onayıyla, bir insan iniş sistemini finanse etmenin önemli olduğunu belirledikleri için son derece minnettarız – 600 milyon doların temsil ettiği şey bu. 3.2 milyar $ ‘ın tamamını istiyoruz.

2019’un Temmuz ayında, Bridenstine CNN’e, 2024’te Ay’da yürüyen ilk kadın astronotun

daha önce uçmuş, Uluslararası Uzay İstasyonunda zaten bulunmuş biri

olacağı ifadesinde bulunmuştu. Ayrıca zaten astronot kolordu içinde biri olacağını belirtti.

NASA kadrosunda kaç kadın astronot var?

Bu röportaj sırasında 12 aktif kadın astronot vardı.

O zamandan beri, bu yılın başlarında eğitimden mezun olan diğer beş kadın NASA astronotu da onlara katıldı. Ancak 2024’teki ilk iniş görevinde uçmak için kriterleri zamanında yerine getirip getiremeyecekleri belirsizliğini koruyor.

En yeni astronot mezunları sınıfı, beşi Nasa’dan ve biri Kanada Uzay Ajansı’ndan olmak üzere altı kadını içeriyor.

Artemis görevleri için mürettebat üyelerini seçmenin zaman çizelgesi hakkında sorulan NASA şefi, ilk görevden en az iki yıl önce bir takım seçmeyi umduğunu söyledi.

Ancak, “Artemis ekibini tanımlamaya başlamamızdan daha önce göreve başlamamızın önemli olduğunu düşünüyorum … çünkü öncelikle bunun bir ilham kaynağı olacağını düşünüyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu