Genel

N Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘N’ harfi ile başlayan 2 şehir bulunmaktadır. Bu şehirler; Niğde ve Nevşehir’dir. Dünya’da ise N harfi ile başlayan birçok önemli şehir bulunmaktadır. Bugün listemize aldığımız şehirler ise şöyle:

  • Nevşehir
  • Niğde
  • Nagazaki
  • Nairobi
  • Nantes
  • Napoli
  • New York

Nevşehir

nevsehirde gezilecek yerler tepe 1

Nevşehir ülkemizin İç Anadolu’daki illerinden birisidir. 304.962 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehirde Karasal iklim şartları hüküm sürer.

Kapadokya Kaya Evleri, Kapadokya Ihlara Vadisi, Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, Fırkatan Kilisesi, Kapadokya Peri Bacaları, Uçhisar Kalesi şehrin gezilebilecek ünlü mekanları arasındadır.

Nevşehir’de deneyebileceğiniz lezzetlerden bazıları ise şöyledir: Testi Kebabı, Soğanlama, Ayva Dolması,  Düğü Çorbası, Köftür, Nevşehir Tavası, Sızgıt ve Ağpakla.

Niğde

nigde nigde kalesi 1746a7

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi illerinden biri olup 343.898 kişilik nüfusa sahiptir.

Niğde’de gezebileceğiniz bazı yerler ise şöyledir: Gümüşler Manastırı, Çinili Göl, Niğde Kalesi, Niğde Müzesi, Köşk Höyük, Niğde Kayardı Bağları, Niğde Aleaddin Camii, Tyana Ören Yeri / Tyana Antik Kenti, Karatlı Kuş Kayası ve Kaya Mezarları, Sungurbey Camii.
Niğde’de denemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetler arasında: Mazaklı Köftesi, Niğde Tava, Söğürme, Ayva Boranası, Pirinçli Elma Dolması, Etli Bamya, Cevizli Erişte, Beyaz Kiraz Reçeli, Kabak Musakka, Ditme ve Sarım Burma’yı sayabiliriz.

Nagazaki

Japonya’nın 446.007 nüfuslu bir kentidir. 2. Dünya Savaşı’nda Amerika Birleşik Devletleri’nin atom bombası attığı iki Japonya kentinden biridir. Diğeri ise Hiroşima’dır.

Konfiçyüs Tapınağı, Glover Bahçesi, Nagazaki Atom Bombası Müzesi, Nagazaki Suwa Tapınağı, Megane Köprüsü ve Inasa Dağı Nagazaki’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Nairobi

Kenya’nın başkenti olan Nairobi 9.354.580 kişilik nüfusuyla büyük bir metropoldür. Doğu Afrika bölgesindeki en büyük şehirdir.

Nairobi’de gezip görebileceğiniz yerler arasında; David Sheldrick Wildlife Trust, Nairobi Ulusal Parkı, Giraffe Centre, Karura Ormanı, Karen Blixen Müzesi, Nairobi Ulusal Müzesi, Kenyatta International Conference Center, Kibera’yı sayabiliriz.

Nantes

Fransa’nın 972,828 nüfuslu bir şehridir. Şehrin en ünlü yapısı Nantes Katedrali’nin inşası 15. yüzyılda başlamış ve 1891’de tamamlanmıştır. Ünlü edebiyatçı Jules Verne Nantes’lıdır.

Nantes Katedrali, Nantes Bretonya Dükleri şatosu, Nantes Porte Saint Pierre Şehir Kapısı, Place du Commerce – Ticaret Meydanı ve Erdre Irmağı ve Henri Barbusse rıhtımı şehirde gezilebilecek yerler arasındadır.

Napoli

3,085.000 kişilik nüfusuyla İtalya’nın Roma ve Milano’dan sonraki en kalabalık üçüncü şehridir.

Napoli’de gezip görebileceğiniz yerler arasında: Eski Şehir Merkezi (Centro Storico), Spaccanapoli, Napoli Katedrali (Duomo di Napoli), Galleria Umberto, Nuovo Kalesi (Castel Nuovo), Napoli Kraliyet Sarayı (Palazzo Reale di Napoli), Castel dell’Ovo, Sant Elmo Kalesi (Castel Saint Elmo) ve Aziz Martin Manastırı (Certos e Museo di San Martino), Napoli Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale di Napoli), Sotterranea Yer Altı Şehri’ni sayabiliriz.

New York

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kenti Dünya’nın en popüler şehirlerinden biri ve çok büyük bir finans merkezidir. 19.006.798 kişilik nüfusuyla ABD’nin en kalabalık şehri olmakla kalmayıp, Dünya’nın da en büyük metropollerinden biridir.

Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway. Metropolitan Museum of Art, MoMa şehrin en popüler mekanları arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu