Genel

Hepimizin Mumla Aradığı Mutluluk Nedir?

Mutluluğun felsefesine göz atalım.

Mutluluk nedir?” Bu soru hepimizin cevabını aradığı soruların başında geliyor. Peki nedir bu mutluluk? Mutluluk kısaca; genel halden hoşnut olma, keyifli ve memnun olma halidir. Ancak felsefede mutluluk pek çok farklı şekilde ifade edilmiştir. Bu yazımızda farklı filozofların mutluluk tariflerini inceleyeceğiz. Mutluluk nedir? sorusunun cevabını bu şekilde arayacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Sokrates’e Göre Mutluluk

Sokrates’e göre mutluluk büyük ölçüde bilmemekle doğru orantılıdır. İnsan öğrendiği ve bildiği ölçüde mutsuz olmaya başlar. Sokrates’in öğrencisi olan Platon da bu görüşü destekler nitelikte diyaloglar yazmıştır. Günümüzde de bu görüş bazı kişilerce geçerliliğini sürdürmektedir. Sokrates’e göre mutluluk bu şekilde tarif edilir.

Aristoteles’e Göre Mutluluk

Aristoteles’e göre mutluluk hissedilebilir bir duygu olmaktan ziyade, bir yaşam şeklidir. Bu yaşam şeklinde yapılması gereken, insanın en iyi yanlarını ortaya çıkarmak için sürekli olarak alıştırma halinde bulunmasıdır. Böylece mutluluk hali sürdürülebilir.

Kıbrıslı Zenon’a Göre Mutluluk

Kıbrıslı Zenon’a göre mutluluk ölçülü davranmak ile eşdeğerdir. Stoa felsefesinin de kurucusu olan Kıbrıslı Zenon, doğaya uygun yaşamanın mutluluğa götüren yol olduğunu savunmuştur. Panteist görüşü savunan Zenon, tanrının ve özümüzün doğada bulunduğunu düşünür. Ona göre mutluluk sade ve doğal yaşamaktadır.

Epikür’e Göre Mutluluk

Epikür’e göre mutluluk denge ve ılımlı olmaktadır. Mutluluğun aşkta değil, arkadaşlıkta olduğunu savunan Epikür der ki: “Akşam yemeğinde ne yediğiniz sizi mutlu etmeyebilir ama kiminle yediğiniz sizi mutlu eder. Bir elma, üzerinde yatacağımız bir post ve en önemlisi bir dost, mutluluktur.”

Nietzsche’ye Göre Mutluluk

Nietzsche’ye göre mutluluk kısa süren bir şeydir. Her an sonu gelebilir. O mutluluğu ideal tembellik durumu olarak tanımlamıştır. İnsanın kendini kısıtlayan bütün bariyerleri aşacak güce sahip olduğunu ve bu mücadele ruhuyla hayattan memnun olduğunu savunmuştur. Ona göre mutlu olmak zorlukları aşmaya çalışma mücadelesinin kendisindedir. Ancak mutluluk arayışının zaman israfı olduğunu da ekler.

Gautama Buddha’ya Göre Mutluluk

Gautama Buddha’ya göre mutluluk yolculuğumuzun kendisidir. Ona göre sonu mutluluğa varan herhangi bir yol yoktur. Mutluluğu ulaşılan bir nokta olmaktan ziyade, yaşamın kendisinden aldığımız haz olarak tanımlar. Ulaşılması gereken herhangi bir nokta bulunmadığını savunan Buddha, mutluluğu ancak yolculuk sırasında keşfedebileceğimizi savunur.

Kierkegaard’a Göre Mutluluk

Kierkegaard’a göre mutluluk, anı yaşamak ve anın tadını çıkarmaktır. Mevcut şartların ve zorlukları hayat tecrübesi olarak görmeye başladığımız zaman mutluluğa ulaşabileceğimizi savunur. Kierkegaard der ki: “Yaşam çözülecek bir problem değil tecrübe edilecek bir gerçekliktir.”

Henry David Thoreau’ya Göre Mutluluk

Henry David Thoreau’ya göre mutluluk, “Basitleştir, basitleştir, basitleştir.” ilkesine dayanır. Ona göre mutluluk bir kelebek gibidir. Ona yaklaşmaya çalıştıkça o sizden kaçar. Ne zaman dikkatinizi ondan uzaklaştırırsanız gelip sizin üzerinize konar.

Evet, mutluluk hepimizin hayatımızda aradığı, herkes için de tanımı farklı olan bir duygu. Umuyoruz ki hepimiz hayatımızda mutluluğu bir şekilde yakalarız.

https://akilfikir.net/mutluluk-nedir-7-filozofun-gozunden-mutluluk/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu