Teknoloji

Mozilla Firefox’un Adobe Flash desteği sona eriyor

İlk olarak 1996 senesinde yayımlanan Adobe Flash Player, internet çağının ilk dönemlerinde bir hayli popülerdi. Ancak seneler geçtikçe, güvenlik zafiyetleri nedeniyle tek tek terk edilmeye başlandı. Yıllar içerisinde pek çok firma, Flash Player’ı terk edeceğini duyurmuştu. Mozilla Firefox‘da onlardan birisiydi. Daha önce konu hakkında açıklamada bulunan Firefox, desteği kesmeye hazırlanıyor. Mozilla Firefox 85 sürümü ile beraber Adobe Flash desteği bitiriliyor.

Geçtiğimiz hafta Microsoft, yapmış olduğu B4577586 numaralı güncellemesi ile birlikte Windows’da Flash desteğine son verdiğini açıklamıştı.

Mozilla Firefox için de Adobe Flash sona eriyor

2017 senesinde Flash Player desteğini fotoğrafı olacak keseceğini belirten Firefox, 85 sürümü ile beraber Flash’ın tarihe karışacağını belirtmişti. Firefox 85 sürümü ise 26 Ocak 2021’de yayınlanacak. Firefox cephesinden son Flash Player desteğine sahip sürüm ise 84 sürümü olacak bu sürüm ise 15 Aralık‘ta yayınlanacak. Mozilla’nın belirttiğine göre, Flash Player’ın kalkması ile beraber performans ve güvenlik artacak.

Mozilla Firefox, hali hazırda geride bıraktığımız yıl Flash eklentisini varsayılan olarak devre dışı bırakmıştı. Mozilla Firefox 85 sürümüne ulaştığında fotoğrafı olarak Adobe Flash desteği de son bulacak. Firefox’un 85 sürümü yayınladığı ve o sürüm ile güncelliğinde ise herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik şekilde Flash desteği kesilecek.

2020’nin sonuna kadar Flash Player desteğini sonlandırmayı planlayan tarayıcılardan bir diğeri de Chromium tabanlı Microsoft Edge. Buna ilave olarak Google, Chrome’un 76 sürümünde Flash Player’ı varsayılan olarak engellemişti. Geçtiğimiz Ekim ayı itibariyle de arama sonuçlarında Flash içerikleri gösterilmemeye başlanmıştı. Aralık ayında ise Flash desteğinin bütünüyle kalkması planlanıyor. Safari ise 14 sürümünde fotoğrafı olarak Flash desteğini bitirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu