EğitimGenel

Mors Alfabesi Nedir? Mors Alfabesi Kodu Çevirmek ve Örnek Cümleler

mors alfabesi çeviri, mors alfabesi nedir, mors alfabesi nerelerde kullanılır, mors alfabesi harfleri

Mors alfabesi, özellikle savaş ya da macera filmlerinde karakterler eğer zor bir durum ile karşı karşıya kalırsa başvurdukları bir mesaj yöntemi olarak bizleri karşılar. Peki ama bu bahsettiğimiz mors alfabesi nedir ve gerçekten de filmlerde görmüş olduğumuz şekilde mi kullanılmaktadır?  Bu soruların yanıtları ve mors alfabesi harfleri, bu alfabe ile alakalı merak edilenleri, mors alfabesi öğrenme programı ve yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz…

Mors Alfabesi Nedir ve Nasıl Keşfedilmiştir?

Mors alfabesi veya bilinen diğer adı ile Mors kodu; alfabenin harflerini, sayıları ve noktalama işaretlerini nokta, çizgi ve boşluk dizgileriyle temsil eden sistemdir. Kodlar, çeşitli uzunluklarda elektriksel atımlar ya da yanıp sönen ışıklar gibi mekanik ya da görsel sinyallerle iletilir. Mors alfabesi, Latin alfabesinin her bir harfiyle ilişkilendirilmiş ve bilgi aktarmak için kullanılacak olan bir iletişim yolu olmuştur. Mors (İng: Morse), ismini mucidinden almaktadır. Mors, aynı zamanda telgrafı da icat etmiş olan Samuel Finley Breese Morse 27 Nisan 1791-2 Nisan 1872) tarafından bulunmuştur.

Telgrafın icadından önce, uzun mesafelerde gönderilmesi gerekli olan çoğu mesaj, onları ezberleyen ya da yazılı olarak taşıyan haberciler tarafından taşındı. Bu iletilecek olan mesajlar en hızlı attan daha hızlı teslim edilemezdi. Bayraklar ve daha sonra semafor telgraf denilen mekanik sistemler kullanılarak mesajlar görsel açıdan da gönderilebilir, ama bu sistemler alıcının göndereni görecek kadar yakın olmasını ve geceleri kullanılamamasını gerektirmiştir.

Telgraf, elektrik yolu ile mesajların uzun mesafelerde çok hızlı gönderilmesine yardımcı olmuştur. İlk ticari telgraf 1837 yılında William Forthergill Cooke ve Charles Wheatstone tarafından yapılmıştır. William Forthergill Cooke ve Charles Wheatstone, alfabenin harflerini içeren bir şebekedeki pusula iğnelerini sıraya koymak için elektrik sinyalleri kullanarak mesaj gönderebilecek bir cihaz geliştirdiler. Daha sonra, 1838 yılında Samuel Morse ve asistanı Alfred Vail, Morse kodu kullanarak mesajlar gönderen daha başarılı bir telgraf cihazı tanıttılar.

Mors Alfabesi Nerelerde Kullanılır?

Mors alfabesinin kullanımı aslında tüm elektrikli kodlama sitemlerinden daha eski olan modern Mors alfabesi 170 yıldan bu yana kullanılmaktadır. Mors alfabesinin kullanım alanları özellikle havacılık ve denizciliktir. Havacılıkta pilotlar radyo navigasyon yardımları alırlar. Pilotların kullandığı istasyonların elverişli olup olmadığından emin olunması için mors kodu ile bir dizi tanımlama harfi iletilir.

Koch Yöntemi

Diğer bir yöntem ise Koch yöntemidir. Bu yöntemle, ilk iki karakter grubu ile çalışmaya başlanır. Yalnızca bu iki karakteri içeren rastgele kodları dinleme alıştırması yapılır. Bu kodu % 90 doğrulukla hedef hızda kopyalayabiliyorsanız, gruba üçüncü bir karakter eklenir. Yeni karakter eklendikten sonra genel itibari ile doğruluk dereceniz düşecek fakat daha sonra tekrar yükselecektir. Ardından aynı şekilde dördüncü karakter eklenir ve bununla birlikte bütün karakterler öğrenilene kadar devam eder.

Türklerin Kullandığı Alfabeler – Eski Alfabeler ve Yazılmış Eserler

Mors Alfabesi Öğrenme Yöntemleri

Koch yöntemiyle karakterleri öğrenmenin bir sırası vardır. Örnek vermek gerekirse, öğrenmeye E ve T ile (en kısa karakterler) başlanmaz çünkü bu karakterler kopyalayabileceğinizden çok daha hızlıdır. Bu sebeple aşağıda belirtilen sıralama ile öğrenilmesi önerilir:

K M R S U A P T L O W I . N J E F 0 Y , V G 5 / Q 9 Z H 3 8 B ? 4 2 7 C 1 D 6 X

Farnsworth Yöntemi

Mors kodunu hızlı bir biçimde öğrenebilmek için bazı yöntemler kullanılır. Bunlardan biri Farnsworth yöntemidir. Bu yöntem ile birlikte amaç yavaş başlamak ve sonra daha yüksek bir hıza ulaşmaktır. Karakterleri nokta ve çizgi tipi olarak değil, karakterlerin seslerini öğrenmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla karakterleri yazma işlemi bir refleks haline gelir. Uzmanların çoğu Farnsworth yönteminin Mors kodunu öğrenmenin en kısa yolu olduğu konusunda hemfikirdir.

Mors Alfabesi Örnek Cümleler

Öğrenilmesi için ne kadar çaba harcanılsa da artık günümüzde pek kullanılmadığından (iletişim kaynaklarının çeşitliliği ve daha hızlı yapısından) dolayı unutulmaya yüz tutsa da mors kodlarının örnek kelimeleri ve cümleleri aşağıdakiler gibidir.

   
Denize gidiyorum--.. . -. .. --.. . / --. .. -.. .. -.-- --- .-. ..- --

Hamsi-.... .- -- ... ..
Çok Güzelsin--.-.. --- -.- / --. ..-- --.. . .-.. ... .. -.
Kitap Fuarı--.- .. - .- .--. / ..-. ..- .- .-. ..

bilgiyazar--... .. .-.. --. .. -.-- .- --.. .- .-.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu