Genel

MIT’den Koronavirüs İçin Yeni Gelişme

Amerika’li bilimadamları dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) vakalarını tespii için yeni bir model geliştirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları tarafından yapılan yazılı açıklamada, belirti göstermeyen kişilerin, koronavirüsün fark edilebilir fiziksel semptomlarını göstermediği için test yaptırma olasılıklarının düşük olduğunu, nedenle bilmeden enfeksiyonu başkalarına yayabileceklerini ifade etti.

ÖKSÜRÜK SAYISINA GÖRE TESPİT
MIT uzmanları, bu konu üstünde çalışarak asemptomatik kişilerin öksürme biçimlerinin daha sağlıklı bireylerden farklı olduğunu keşfetti. Bu farklılığın, insan kulağı tarafından ayırt edilemediği ancak yapay zeka tarafından saptandığını tespit etti.

ASEMPTOMATİK COVID-19 HASTALARINI YÜZDE 100 ORANLA TESPİT ETTİ
Uzmanlar, yapay zeka modelini, kişilerin gönüllü olarak gönderdiği 10 binlerce öksürük sesi örneği ve kelime sesleri üstünde eğitti. Bu eğitimin ardından yapay zeka modeli, yeni öksürük kayıtlarıyla beslenince, Covid-19 olduğu doğrulanan kişilerin % 98,5’ini, asemptomatik Covid-19 hastalarının % 100’ünü doğru bir biçimde tanımladı.

FDA ONAYLARSA HER YERDE KULLANILACAK
MIT’in geliştirmiş olduğu yapay zeka modeli, FDA tarafından onaylanırsa asemptomatik kişiler bu modeli bedava dağıttığı, kullanışlı bir ön tarama aracı olarak kullanabilecek. Kullanıcı hergün ve her saat, telefonundaki uygulamaya ya da bir firmanın girişine koyulacak cihaza öksürerek koronavirüs olup olmadığını anında ve hızlı bir biçimde öğrenebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu