Teknoloji

MIT Koronavirüs’ü Öldüren Maske Geliştirdi!

MIT İnternet sitesinde yayınlamış olduğu makaleye dayanarak enteresan bir maske geliştirildi. MIT’li mühendisler, koronavirüsü filtrelemek ve etkisiz hale getirmek için ısıtılmış bir yüz maskesi fikrini kullanmış. Yeniden kullanılabilir şekilde tasarlanan bu maske, pil ile çalışabiliyor ve yalıtkan neopren ile çevrelenen ısıtılmış bir bakır ağı bünyesinde barındırıyor.

mit koronavirus maskeMIT, ısıtılmış bir bakır ağ içeren maskeler yapmayı amaçlıyor. Maskeyi takan insan nefes alıp verirken, hava ve havanın içinde yer alan virüsler yüksek sıcaklıklar tarafından yavaşlatılıyor ve etkisiz hale getiriliyor. MIT araştırmacıları, böyle bir maskenin sağlık uzmanları için ve kalabalık bir otobüs gibi sosyal mesafenin elde edilmesinin zor olduğu durumlarda insanlar için faydalı olabileceğini söylüyor.

MIT’de Carbon P. Dubbs Kimya Mühendisliği Profesörü Michael Strano maske için: “Bu bütünüyle yeni bir maske konsepti, çünkü evvela virüsü engellemiyor. Aslında virüsün maskeden geçmesine izin veriyor, ancak yavaşlatıyor ve etkisiz hale getiriyor ”diyor.

Yayımlanan makale bilimsel ya da tıbbi uzmanlar tarafından hakem incelemesine tabi tutulmamış hali, ancak kısa zaman içinde maske makalesinin incelenmesi bekleniyor.

N95, cerrahi maskeler ve bez maskeler de virüse karşı etkili ancak ısıtılmış maskelerin potansiyel bir avantajı bulunuyor. Virüsü öldürdükleri için tek kullanımlık olmuyor tam tersine, tekrar kullanım sunabiliyor. Araştırmacılar, ısıtmalı maskelerin, kumaş maskelerden ya da cerrahi maskelerden daha pahalı olacağını ancak virüse yakalanma riskini düşüreceğini söylüyor. Maske tasarımları için bir patent başvurusunda bulunuldu ve prototipleri MIT’de ortak çalışanlarla test edilmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu