GenelSağlık

Migren Nedir? Migreni ne tetikler? Belirtileri

Migren, genellikle otonom sinir sisteminde meydana gelerek, kişinin yaşam standartlarını ve kalitesini düşürmektedir. Bundan Dolayı tekrarlayıcı şekilde, orta şiddette ve şiddetli baş ağrıları şeklinde seyreden kronik bir hastalıktır. Migren oluşumunun en önemli etkilerinin çevresel faktör ya da kalıtımsal bir takım faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hormon düzeylerinin değişmesi sonucunda migrenin ortaya çıkışını gözlemleyebiliriz. Gebelik durumunda migrenin şiddetinde veya tekrarlanma sayısında azalmalar görülmüştür. Bu hastalık, bir çeşit baş ağrısı olmakla birlikte hastaların yaşamlarında uzun süre varlığını sürdürmektedir.

Migren Ağrıları

Migren ağrıları birkaç saat ya da birkaç hafta bile sürebilmektedir. Ağrı atakları bulundurmaktadır. Migren baş ağrıları kimi kişilerde yılda 1 defa görülürken kimilerinde 2, kimilerinde ise ay içinde belirli aralıklarla tekrarlanabilmektedir. Tek taraflı ortaya çıkar ve zonklamalarla belirtileri kuvvetlendirir. Kişide şiddetli ağrı, mide bulantıları, kusma, kokulara ve seslere karşı duyarlılaşma görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bundan dolayı ensede, şakak ya da göz çevresinde ağrıların başlamasıyla oluşabilir. Migren, kadınları erkeklere göre üç kat daha fazla etkilemektedir. Migrenin vücutta oluşan gerçek mekanizması bilinmemektedir. Bilim insanları tarafından nörovasküler bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Migren, halk arasında yarım baş ağrısı olarak bilinmektedir. Binlerce sene öncesinde Cappadocialı Areatus’un el yazmalarında migrenin ilk tarifine rastlanmıştır ve üzerinden 3000 yıl geçmiştir.

 

Migrenin Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Migrenin 4 çeşidi bulunmaktadır.

 

 1. Kronik Migren: 3 aylık bir zaman içerisinde, en az 15 gün ve üzerinde baş ağrıları yaşayan kişilerde gün içerisinde ağrıların 4 saat sürdüğü ve ayın en az 8 günü sürekli olarak tekrarlanan şekilde görülebilir.
 2. Olası Migren: Migren belirtilerini, kriterlerini tam olarak karşılamaz ancak belirtiler baş ağrısına benzer ve bu baş ağrısı diğer ağrılara benzemediği takdirde olası migren ile ilişkilendirilmektedir.
 3. Auralı Migren: Görsel, duyusal, sözel ve hareket mekanizmasını etkileyerek beyin sapındaki auralı belirtilerin ortaya çıkmasıyla anlaşılmaktadır.
 4. Aurasız Migren: Bu migren çeşidinin belirtileri, tekrarlayarak ortaya çıkar ve 4-72 saat ağrısı sürebilmektedir. Başın tek tarafında oluşan bir ağrı görülmektedir. Aurasız migrenin ağrı derecesi orta şiddetli ya da çok ciddi şiddetli arasında değişebilmektedir. Baş ağrısı, yapılan egzersiz, fiziksel olabilecek her türlü aktivite, ses ve ışık ile tetiklenerek ortaya çıkabilir.

Migreni Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

 • Hormonal değişiklikler

Adet günlerindeki aksamalar ve mevsim geçişlerinden kaynaklanan adet dönemleri, doğum kontrol haplarının kullanılması, hamileliğin ilk 3 ayı ve sonraki 6 ay içerisindeki dönem, menopoz döneminde alınan hormon tedavilerinin uygulanması sonucunda meydana gelen değişiklikler migreni tetiklemektedir.

 

 • Çevresel faktörler

Parlayan ve yanan sönen ışıklara sürekli maruz kalınması durumu, bilgisayardaki video oyunları, kızgınlık ya da çok neşeli olma durumu, sürekli öğün atlamak ve aç kalmak, dumana maruz kalmak, parfüm kokusu, uykuda oluşan düzensizlikler ve iklim değişiklikleri migreni tetikleyen faktörler arasında gösterilmektedir.

 

 • Gıdalar

Her bireyde aynı belirtiler gösterilmemektedir. İçinde maya bulunan alkoller, kırmızı şarap, aşırı kahve tüketimi, çay içimi, aşırı kafein alımı, yapay tatlandırıcılar, şekerler, turşular, hazır gıdaların tümü, içinde nitrat bulunan gıdaların tüketimi vb. bu hastalığın oluşumunu tetiklemektedir.

 

 • Egzersiz ve Yorgunluk

Yarım saatten fazla olmak üzere yapılan fiziksel aktiviteler kısacası zorlayıcı egzersizler. Uyku düzenindeki bozulmalar sebebiyle yorgunluk oluşması migreni tetiklemektedir. Migren hastaları kendilerine uygun egzersiz ve çalışma planlarını 20 dakikalık kısa kısa egzersizlerden oluşan bir program uygulayarak yapabilirler. Egzersizlerden sonra belirli aralıklarla dinlenmeniz çok önemlidir.

 

Migren Tanısı Nasıl Konulmalıdır?

 

Migren tanısının yapılma sürecinde ilk aşamada baş ağrısı şikayeti vardır. Diğer migren belirtileri ile gelen hastaların durumları anlaşılmalı ve ona göre bir tanı konulması gerekilmektedir. Kişilerin geçmiş hikayeleri çok önemlidir bu sayede klinik olarak tanı konulma süreci hızlanacaktır. Baş, boyun bölgelerine muayene yapılmaktadır. Muayene yapılırken kas yapısının da incelenmesi gerekmektedir. Şikayet ile gelen hastaların, su tüketimleri, beslenmelerinin nasıl olduğu, uyku düzenleri, gün içerisindeki stres dereceleri, çevreden kaynakları şartların öğrenilmesi, mide ve bağırsak sistemlerinin sağlıkları gibi durumların tetkikleri yapılarak duruma göre tanı konulmaktadır.

 

Günlük Yaşamda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Baş ağrısı için düzenli takvim ve günlük tutulması önemlidir.
 2. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Ne az ne çok uyku uyunmalıdır.
 3. Düzenli yapılan egzersizler gereklidir.
 4. Stres ile nasıl başa çıkılacağını ve yöntemlerini öğrenmek önemlidir.
 5. Uygun bir kiloya ulaşmak için dikkatli olunmalıdır.
 6. Alkol kullanmaktan kaçınılması da dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu