SağlıkGenel

Mide Spazmı Nedir? Mide Kramp Belirtileri Nelerdir?

Mide Spazmı belirtileri

Mide Spazmı Nedir?

Mide spazmı, birçok sindirim sistemi rahatsızlığı sonucunda midenin şiddetli bir şekilde kasılması durumudur. Şiddetli kasılmalar beraberinde şiddetli mide ağrılarını da getirmektedir. Mide krampı hastanın günlük hayatını bu durumdan etkilenmektedir. Hatta bazı hastaların klinik müdahale sonucunda kendilerine gelebilmeleri gerekir.

Mide spazmı neden olur?

Mide kasılması (spazmı) uzun süre yemek yemeyen bir kişinin, yemek yemeye başladığında da hızlı hızlı yiyerek mideye aşırı yüklenmesi durumu olduğu söylenebilir. Uzun süreli açlıklar nedeniyle küçülmüştür. Birden bire fazla ve hızlı bir şekilde yemek yenmesi ise mide kapasitesinin aşılmasına neden olur. Bu durumda ise midenin sindirim yapmaya çalıştığı ve ancak zorlandığı görülmektedir. Haliyle kasılmalar meydana gelir ve bu durumu mide krampı olarak açıklayabiliriz. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra spor vb. efor gerektiren aktivitelerin yapılması da mide krampının ortaya çıkmasına neden olur.

Mide spazmının temel kaynağı yalnızca ani yemek yeme durumları değildir. Bazı hastalıklar da spazmın oluşmasına zemin hazırlarlar.

Bağırsak Temizliği İçin Beslenme Önerileri | Bağırsakları Çalıştırmak

 

Tetikleyen durumlar

 1. Gastrit
 2. Ülser
 3. Bağırsak iltihaplanması
 4. Bakteriler
 5. Reflü
 6. Mide fıtığı

gibi hastalıklar rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilirler.

"<yoastmark

Mide Spazmı Belirtileri Nelerdir?

 1. Gaz çıkarma hissi
 2. Midede şişkinlik
 3. Mideden gelen ağız kokusu
 4. İstifra
 5. Hıçkırıkların çoğalması
 6. Öksürük

 

Mide spazmı belirtileri denildiği zaman akla ilk olarak şiddetli bir karın ağrısı gelir. Karna sanki bıçak saplanıyormuş gibi bir acı hissetmek mümkündür. Kişi her hareketinde daha şiddetli anlık karın ağrılarıyla karşılaşır. Yürürken veya eğilip kalkarken bu ağrıların çok daha sertleştiği görülmektedir. Mide ağrısıyla birlikte en çok görülen belirtilerden biri de soğuk terlemedir. Hava sıcaklığının herhangi bir önemi olmaksızın kişinin boncuk boncuk ve soğuk bir şekilde terlediği görülür.

Halk arasında “rengi- benzi atmak” olarak tabir edilen cilt soluklaşması da spazm belirtileri arasında yer alır. Hastanın ten renginin beyazladığı veya sarılaştığı, tüylerinin de diken diken olduğu gözlenmektedir. Eğer hasta hızlı yemek yemeyle birlikte yüklü miktarda gazlı içecekler de tüketmiş ise, bu semptomlar çok daha ağır bir şekilde yaşanabilir. Özellikle aşırı şiddetli geçen mide spazmları sonucunda hastanın bayılması söz konusu olabilir.

 

Mide Spazmı Nasıl Tedavi Edilir? Mide Spazmı ilaçları neler?

Eğer bakteri veya mikroplar nedeniyle spazm geçiriliyorsa antibiyotik tedavisi uygulanarak, mide spazmı  semptomları azaltılabilir. Spazmın sebebi ülser veya gastrit gibi mide sorunları ise mide asidinin azalmasına yardımcı olan ilaçlar kullanılır. Eğer bağırsakla ilgili problemler varsa veya iltihaplanma söz konusuysa kortikosteroidler kullanılmaktadır. Sadece yemek yeme durumu nedeniyle ortaya çıkan spazmlarda ise metabolizmanın hızlanmasına ve sindirimin çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacak ilaçlar tercih edilebilmektedir Ek olarak, karna yapılan masajlar ve sıcak su uygulamalarının da biraz daha iyi geleceği söylenebilmektedir.

Mide spazmı kaç gün sürer

Mide spazmı ağrılarının ne kadar süreceği yukarıda saydığımız bu rahatsızlıkları tetikleyecek durumlara bağlıdır. Genel olarak sadece şiddetli ağrılar sonucu 2-3 saat arasında olması gözlenmektedir. Ağrının başlıca sebepleri ülser ya da gastrit gibi sorunlarınız var ise 3-4 gün arasında sürmektedir. Mide spazmı kaç gün sürer sorusunun asıl cevabı tetiklediği ve hastalıklara bağlı olduğunu bilmek gerekir.

Mide (Spazmına) Kramplarına Ne iyi gelir

Mide spazmına ne iyi gelir? sorusunun cevabı öncelikle her zaman bir doktordan yardım almanızı öneririz. 

Mide spazmı nasıl geçer? Tıbbi olarak yardım her zaman iyidir. Bunların dışında ağrılarınızı yumuşatmak ve dindirebilmek için aşağıdaki uygulamaları  deneyebilirsiniz.

 • Nane; Taze nane çayı yapmak mideyi o an için rahatlatır. Yalnız sadece ağrılar olduğunda değil aslında bu güzel hoş kokulu bitkiyi en azından hafta da 2-3 defa tüketmeyi deneyebilirsiniz.
 • Zencefil; Bu muhteşem bitkinin her derde devası asla küçümsenemez. Zencefili çay gibi yaparak tüketmeyi deneyiniz. Böylelikle hem ılık su ile tüketildiğinde mideyi rahatlattığı bilinmektedir.
 • Sıcak su Torbası; Büyüklerimiz den hep görmüşüzdür ellerinde sıcak su torbaları ya da bir pet şişeye sıcak su konarak midelerine yakın yerde tutarak ağrılarını dindirirler.
 • Su; Bolca su tüketmeyi unutmayın.
 • Meyan; Bir çok hastalığa iyi geldiği gibi mide kramplarına da iyi gelmektedir. Meyan kökü çayları da bulunmaktadır yalnız yazın günler suda bekleteceğiniz meyan köklerini 4-5 saat sonra süzüp içebilirsiniz.

Mide Krampı sonucu ishal

Ülser ve reflü gibi rahatsızlıklar sonucu ağrılarınızın sebeplerinin sonucu ishal ile bitmektedir. İshal mide ağrılarından sonra uzun sürer ise kesinlikle doktora görünmeniz gerekmektedir.

Mide Spazmı Tedavi edilmezse Ne Olur

Eğer rahatsızlık kanser ve reflü gibi hastalıklardan oluşuyorsa hastada belirgin şekilde saldırganlık baş göstermektedir. Ayrıca yaşam kalitesini düşürür ve ağrılar daha çok tekrarlamaya başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu