Mide Spazmı Nedir? Mide Spazmı Belirtileri Nelerdir?

 Mide Spazmı Nedir? Mide Spazmı Belirtileri Nelerdir?
Okunuyor Mide Spazmı Nedir? Mide Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Mide Spazmı Nedir? Mide Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Mide spazmı birçok sindirim sistemi rahatsızlığı sonucunda midenin şiddetli bir şekilde kasılması durumudur. Şiddetli kasılmalar beraberinde şiddetli mide ağrılarını da getirdiği için hastanın günlük hayatı bu durumdan etkilenir. Hatta bazı hastaların klinik müdahale sonucunda kendilerine gelebilmeleri gerekir.

Mide spazmının uzun süre yemek yemeyen bir kişinin, yemek yemeye başladığında da hızlı hızlı yiyerek mideye aşırı yük yüklemesi durumu olduğu söylenebilir. Mide uzun süreli açlıklar nedeniyle küçülmüştür. Birden bire fazla ve hızlı bir şekilde yemek yenmesi ise mide kapasitesinin aşılmasına neden olur. Bu durumda ise midenin sindirim yapmaya çalıştığı ancak zorlandığı görülür. Haliyle kasılmalar meydana gelir ve bu durum mide spazmı olarak açıklanır. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra spor vb. efor gerektiren aktivitelerin yapılması da mide spazmının ortaya çıkmasına neden olur.

Mide spazmının temel kaynağı yalnızca ani yemek yeme durumları değildir. Bazı hastalıklar da spazmın oluşmasına zemin hazırlarlar. Gastrit, ülser, bağırsak iltihaplanması ve bakteriler, bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilirler.

Mide Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Mide Spazmı Belirtileri

Mide Spazmı Belirtileri

Mide spazmı belirtileri denildiği zaman akla ilk olarak şiddetli bir karın ağrısı gelir. Karna sanki bıçak saplanıyormuş gibi bir acı hissetmek mümkündür. Kişi her hareketinde daha şiddetli anlık karın ağrılarıyla karşılaşır. Yürürken veya eğilip kalkarken bu ağrıların çok daha sertleştiği görülür. Karın ağrısıyla birlikte en çok görülen belirtilerden biri de soğuk terlemedir. Hava sıcaklığının herhangi bir önemi olmaksızın kişinin boncuk boncuk ve soğuk bir şekilde terlediği görülür.

Halk arasında “rengi- benzi atmak” olarak tabir edilen cilt soluklaşması da spazm belirtileri arasında yer alır. Hastanın ten renginin beyazladığı veya sarılaştığı, tüylerinin de diken diken olduğu görülür. Eğer hasta hızlı yemek yemeyle birlikte yüklü miktarda gazlı içecekler de tüketmişse, bu semptomlar çok daha ağır bir şekilde yaşanabilir. Özellikle aşırı şiddetli geçen mide spazmları sonucunda hastanın bayılması söz konusu olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer bakteri veya mikroplar nedeniyle spazm geçiriliyorsa antibiyotik tedavisi uygulanarak, mide spazmı semptomları azaltılabilir. Spazmın sebebi ülser veya gastrit gibi mide sorunları ise mide asidinin azalmasına yardımcı olan ilaçlar kullanılır. Eğer bağırsakla ilgili problemler varsa veya iltihaplanma söz konusuysa kortikosteroidler kullanılır. Sadece yemek yeme durumu nedeniyle ortaya çıkan spazmlarda ise metabolizmanın hızlanmasına ve sindirimin çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacak ilaçlar tercih edilebilir. Ek olarak, karna yapılan masajlar ve sıcak su uygulamalarının da biraz daha iyi geleceği söylenebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın