Sağlık

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri nedir? Mide kanseri diğer kanserler arasında yıllar içinde görülme sıklığı azalsa da kısmen önlenebilir bir kanser türü olma açısından değerliliğini koruyor. Özellikle ve özellikle mide kanseri sahasında yapılan ve elde bulunan gelişmeler, kanser henüz oluşmadan önlenebilmesi açısından ciddi atılımlar sağlamış olarak göze çarpıyor.

Mide kanserinin sebeplerinden bir tanesi ve en önemlisi, Helicobacter pylori adlı bir bakterinin ortaya çıkması ve bu bakterilerin antibiyotik ile tedavi edildiğinin bilinmesi, mide kanseri tedavisi için önemli bir veridir.

Ancak bu bakterinin eradike olması (antibiyotiklerle ortada kaldırılması) mide kanserini tamamen önleyeceği konusunda kuşkular halen sürmekte, H.Pylori midenin habis hastalıkları arasında etken bir durumda olması lenfoma kanserine de öncülük ediyor.

Mide Kanseri Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

mide kanseri nedir

Mide kanseri nedir? diye araştırmak istemiyor isek;

Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı durumu onaylanmış maddelerden tamamı ile uzak durmak,

Sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile bol su tüketimi kavramını hayat geçirerek kaliteli bir yaşama ayak basmak,

Fazla sodyum ve tuz tüketiminden uzaklaşmak, kararında ve yeterince tuz kullanmak,

Kızartma yaparken kullandığımız yağı bir daha tekrar olarak kullanmamak ve bunu alışkanlık haline getirmemiz gerek

Belirtileri;

Hastalığın ortaya çıkış anından itibaren beslenme düzeni kaybolur ve kilo kaybı gözle görülür bir biçimde gerçekleşir.

Özellikle ve özellikle aniden gelişen yemek yememe isteği, mide kanserinde sık sık görülen belirtilerden yalnızca bir tanesidir.

Kanserleşme durumu gösteren dokular midenin üst kısımlarında yer ediniyorsa, bu mide kanseri hastalığında yutma ile birlikte takılma hissi ve yutma durumunda güçlük meydana gelir.

Yemek borusunda yanma hissi, dolgunluk hissi, şişkinlik ve geğirti gibi şikayetler de sık sık görülmektedir.

Kanserli hücrenin yeri midenin alt tarafına konulanmışsa sıklıkla bulantı ve kusma şikayetleri de görülmektedir.

İlerleyen evrelerde ise kanlı dışkı ve kanlı kusma gibi olgular belirti gösterir.

Bazen tüm bu belirgin etmenler tanı koymak için yeterli olmaz, fiziki muayene bulguları ve çeşitli tetkikler ile desteklenmelidir.

Mide Kanseri Nedenleri

Birçok kanser hastalığında görüldüğü gibi mide kanserinde de kesin hüküm olarak tek bir nedenden bahsetmek pek mümkün değildir. Ancak hastalığın meydana gelmesinde aktif rol oynamakta olan etmenlerden ve çeşitli risk faktörlerinden tabi söz edilebilir,

Erken yaşlarda yüksek karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi

Şoklanmış, buzlanmış, tuzlu, tütsülenmiş ya da kurutulmuş balık yenmesi

Nitrat ve nitritle alakalı besin tüketimi

Vitamin C, vitamin E ve Beta-Karoten besinlerinin az olarak tüketilmesi

Sigara kullanımı

Helicobter pylori enfeksiyonu

Yaşlılık ve ailede mide kanseri geçmişi gibi genetik sayılabilecek faktörler mide kanserine sebebiyet veren başlıca nedenler olarak sıralanabilmektedir.

Mide Kanseri Tanısı

Mide kanserinin tanısının yapılması için çeşitli görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç vardır. Baryumlu özefagus- mide- duodenum grafisi (ÖMD), endoskopi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi (EUS), bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) seçenekleri en çok kullanılan tercihlerdendir. Mide hastalığı veya rahatsızlığı dolayısı ile hastaneye müracaatta bulunan hastalarda ilk seçenek olarak endoskopik incelemeler ve biyopsi değerlendirmesi yapılmalıdır. Endoskopik görüntüleme yöntemi ile birlikte midenin tüm bölümleri arasında detaylı olarak incelenme sağlanır ve biyopsi ile birlikte %85 oranında doğru tanı konulabilmektedir.

Bireyin yaşamakta olduğu bir mide kanseri rahatsızlığında evrenin saptanabilmesi çok ama çok önemlidir. Bu durum saptanırken en sık tercih edilen görüntüleme yöntemi ise endoskopik ultrasonografidir. Bu yöntem yoluyla mide ile beraber çevre dokular da görüntülenir ve kanserin yayılım hızı ve yayılım özelliği de değerlendirilir.

Ama unutmamak gerekir ki erken teşhis diğer kanser türleri ile beraber mide kanseri tedavisinde de çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu