Teknoloji

Microsoft’un Pluton İşlemcisi Herkesi Şok Etti

Microsoft, çok ilginç bir duyuru yaptı. Duyurunun en temel karakteri Microsoft Pluton adlı yeni güvenlik işlemcisi, siber saldırı vektörlerinin tüm sınıflarını ortadan kaldırarak Windows PC’lerde daha kuvvetli donanım ve yazılım entegrasyonu sağlamak için tasarımı yapılmış.

İşlemci Güvenlik İçin Çalışacak!

Pluton işlemci, fiziksel saldırıları engelleme becerisini geliştirmek için geliştirilmiş. İşlemci, kimlik bilgilerinin ve şifreleme anahtarlarının çalınmasını engellemek için çalışacak, donanım ve yazılım denetimi ve sistem bütünlüğü denetimleri sağlayacak.

Bu çip ile buluta koruma teknolojisi, Xbox ve Azure Sphere’e de öncülük etti. Microsoft sözcüsü konuyla ilgili olarak, “Bu devrim niteliğindeki güvenlik işlemcisi tasarımı, saldırganların işletim sisteminin altına saklanmasını büyük oranda daha zor hale getirecek. Fiziksel saldırılara karşı koruma, kimlik bilgilerinin ve şifreleme  anahtarının çalınmasını engelleme becerimizi iyileştirmek ve yazılım hatalarından kurtarma becerisi sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Sistemin bütünlüğünü onaylayan anahtarları ve parametreleri güvenli bir biçimde depolamak için artık yaygın olarak kullanılacak olan TPM’lerden farklı olacak. Böylece, Pluton’un tasarımı CPU ile TPM iletişim kanalına saldırı olasılığını ortadan kaldırılacak. Pluton mimarisine sahip Windows bilgisayarlar başlangıçta TPM’yi taklit ederek mevcut TPM ve API spesifikasyonlarıyla uyumluluğu sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu