TeknolojiBilgi Teknolojisi

Microsoft Windows XP’nin kaynak kodları sızdırıldı

Bir raporda bulunan bilgilere göre, Microsoft’un 19 senelik işletim sistemi olan Windows XP kaynak kodları sızdırılmış. Bilgisayar korsanları sızdırdıkları bu kaynak kodlarını bir web sitesinde paylaşmış.

Windows XP kaynak kodları sızdırıldı ve kullanıcılar tehlike altında !

4chan’a yüklenenBir torrent dosyasının 43 GB‘lık veri barındırdığı söyleniyor. Sızdırılan verilerin içerisinde Windows 2000, Windows CE, MS DOS, Windows Embedded ve Windows NT’nin kaynak kodları da yer almakta. Sızıntının sorumlusu olan kişi her kimse Microsoft’un sahibi Bill Gates‘e de bir kin beslediği düşünülüyor çünkü dosyanın içerisinde Gates’e iftira atan videolarda mevcut. Fakat sızan kaynak kodlarının doğruluğu henüz onaylanmadı ama Microsoft’a bu sorun hakkında haber verildi.

Bir Microsoft sözcüsü TechRadar Pro‘ya “Müşterilerin korunmasına yardımcı olmak için araştırma yapıyoruz ve uygun önlemleri alacağız.” dedi.

Windows XP desteği her ne kadar 2014 yılında sona ermiş olsa da şaşırtıcı sayıda kullanıcı, XP’yi kullanmaya devam etmekte. Geçen ay açıklanan verilere göre, dünya çapındaki dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yüzde 1,26‘sı hala mevcutta XP kullanıyor. XP’den yeni olan Windows 8 yüzde 0,57 ve Windows Vista ise yüzde 0,12 kullanıcı oranları mevcut.

Yapılan tahminlere göre dünya genelinde dolaşımda bulunan 1 milyardan fazla Windows işletim sistemine sahip bilgisayar bulunuyor. Eğer bu tahminler doğruysa, bu da 25,2 milyon bilgisayarın XP’de çalışmaya devam ettiği anlamına geliyor.

İşletim sisteminin kaynak kodunun ortaya çıkması ile işletim sistemindeki açıkların bulunması çok daha kolay hale gelmiş durumda. Bu da 25 milyondan fazla PC’nin tehlike altında olduğu anlamına gelmekte. Bir diğer rahatsız edici durumsa bulunan güvenlik açıkları Windows 10‘da da ortaya çıkabilir. Sonuçta Windows işletim sistemlerinin mimarisi birbirine benziyor.

Kaynak kodunu sızdıran kişinin dediğine göre, XP’nin kaynak kodları yıllardır bilgisayar korsanlarının ellerinde dolaşıyormuş.

Teknoloji ile ilgi daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu