Genel

Microsoft Edge En Çok Kullanılan 2. Tarayıcı Oldu

Windows 10‘un, kullanıcılarını Microsoft Edge kullanmaya yönlendiren bir güncelleme yapmış olması işe yaramış gibi gözüküyor. NetMarketShare tarafından yayımlanan verilere göre, Google Chrome’dan Microsoft Edge’e geçen kullanıcılar ile birlikte Microsoft Edge ilk kez tarayıcı pazarındaki varlığını %10‘un üzerine çıkarmayı başardı. Bu, Eylül ayındaki %8.84‘lük rakama göre bir hayli yüksek bir artış.

Verilere göre Ekim 2020 itibariyle Microsoft Edge, bütün kullanıcılar arasında %10.22‘lik kesim tarafından tercih edilerek en çok kullanılacak olan 2. Tarayıcı oluyor. Birinci sırada tahmin edilebileceği üzere Google Chrome bulunuyor. Google Chrome, bütün kullanıcıların %69.25’i tarafından kullanılmaktadır.

Üçüncü olarak %7.22 ile Firefox ve dördüncü sırada %3.40 ile Safari bulunmakta. Elde edilen verilere göre Microsoft Edge, altındaki rakipleriyle de arasını açıyor.

Internet Explorer hala en çok kullanılacak olan tarayıcılar arasında

Ancak Microsoft’un hala kendisini geliştirmesi gerekli olan yerleri bulunmakta. NetMarketShare verilerine dayanarak yine Microsoft’un sahibi olduğu Internet Explorer’ı bütün tarayıcı kullanıcıları arasından %5.57‘lik bir kesim kulanıyor.

Microsoft’un yaptığı güncellemeler ile birlikte Windows 10 kullanıcılarını Internet Explorer’dan Microsoft Edge’e geçirmek için uğraşıyor. Microsoft, Edge ile beraber daha verimli ve daha hızlı bir servis sunuyor. Bu amaç uğruna yapılan hamlelerden biri ise geride bıraktığımız haftalarda haberini yapmış olduğumuz Internet Explorer kullanıcıların bazı siteleri kullanamaması hamlesi. Microsoft’un gerçekleştirmiş olduğu bu hamle ile birlikte Internet Explorer kullanıcıları, popüler sitelerin birçoğuna giriş yapamıyor. Giriş yapmaya çalıştıklarında, Microsoft tarafından Edge’e yönlendiriliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu