EğitimNedir

Kimyasal Uyuşturucu: Meth Nedir?

Kimyasal bir uyuşturucu olan meth, bir metamfetamindir. Metamfetamin, halüsinasyon gördürme özelliği olan, uyarıcı ve sentetik bir maddedir, bağımlılık yapması söz konusudur.

Uyarıcı madde olan esrardan yirmi kat daha fazla tehlikeli olan bu kimyasal Avrupa’da kullanımı yaygın olan, fiyatının düşüklüğünden dolayı da fakir kokaini olarak adlandırılan bir uyuşturucu maddedir. Bu uyuşturucu madde ne yazık ki ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Metamfetamin uzun yıllardır yabancı ülkelerde yer almaktadır. İlk olarak 2.dünya savaşında kullanılmıştır. Askerler uyumasın diye verilmekteydi. Bunun yanı sıra kilo vermek ve depresyonu engellemek için almışlardır. Günümüzde yasal olarak sadece obeziteyi engellemeye yarayan ve dikkat eksikliği sorununu çözmeye yarayan bir ilaçta kullanılmaktadır.

Meth Nedir?

 

Breaking Bad izleyenlerin bir çoğu Meth nedir sorusuna cevap arıyor. Meth bonzai benzeri sentetik bir uyuşturucu maddedir. En bilinen etkisi ise; halüsinasyonlar gördürmesidir. Bu uyuşturucu madde, kullanan kişilere 6 ile 24 saat arasında bir süre öfori hissi vermektedir. Ani ölümlere sebebiyet veren bu madde, kullanıcılarının bağışıklık sisteminin çökmesine sebebiyet vermektedir. Piyasada meth, mavi, buz ve kristal olarakta adlandırılmaktadır. Su veya alkole maruz kaldığında kolay bir şekilde çözünür. Beyaz, kokusuz, acı tada sahip kristal bir toz şeklini alacaktır.

meth pişirmek
meth yapımı

Meth, kristal toz ya da renksiz cam parçaları görünümlerinde olabilmektedir. Metamfetamin, tablet, toz ve kristal formunda bulunabilmektedir. Sigara içinde içilerek, burundan çekilerek veya şırınga ile enjekte edilerek insanların ölümüne sebebiyet vermektedir.

Methin Zararları

 

Bu kimyasal madde hiçbir yararı olmayan aksine ölüme bile sebebiyet veren, bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan uyarıcı bir maddedir. Bu nedenle sadece ve sadece zararı bulunmaktadır.

Kullanıldığı taktirde kısa bir süreliğine mutluluk, kendini havalarda hissetme duygusu yaşatmaktadır. Ayrıca iştahı keserek, uzun süre uyanık kalınmasına neden olur. Sürekli kullanımda ise, bir süre sonra kişi bu uyuşturucu maddenin mutluluk hissini yaşayamamaya başlar ve olay psikolojik bir hal almaya başlar. Aynı zamanda, fizyolojik olarak da insan sağlığının kötüye gitmesine neden olur.

Meth kullanımı ve bunun tekrarlanması, insan ömrünün yüzde 80’inin kısaltması anlamına gelmektedir. Ayrıca, bu uyuşturucu madde, akciğer hastalıkları, beyin felci, cilt lekeleri, kan hastalıkları gibi problemlere yol açar. Meth kullanımı sonrası, insan vücudundaki sinir uçlarını emer ve mutluluk hormonunun sağlanmasına neden olur. Fakat tekrarlı kullanımlarla birlikte sürekli olarak emilen sinir uçları körelir ve insana normal şartlarda keyif veren durumlar keyif vermemeye, mutluluk hissettirmemeye başlar.

Bu kimyasal kokain gibi ciddi bağımlılık sorunları yaratır. Özellikle enjekte edildiği takdirde güçlü psikolojik ve fiziksel olarak bağımlılığa sebebiyet verir.

Kullanımı kalp atış hızını ve kan basıncını artırdığı için kalp krizi riskini artırır. Dozun yüksek olması meydana gelen olumsuz etkileri artıracaktır. Özellikle doz aşımlarında inme, akciğer ve böbreklerde hasar gerçekleşir. Uzun süreli kullanımlar özellikle beyin hasarına sebep oluyor. Ancak bırakıldığı takdirde iyileşme meydana geldiğine dair kanıtlar bulunuyor.

Meth Pişirmek

Bu yazıyı okuyanların %70’lik bir kısmı daha önceden Breaking Bad dizisini izlemiştir. Bu kimyasal normalde çok fazla bilinen bir kimyasal değildir. Ancak breaking bad dizisinde neredeyse her bölümde gösterildiği için merak duyulup araştırılır. Özellikle meth pişirmek, meth nasıl yapılır, meth yapımı gibi kelime öbekleri google üzerinde çok fazla aranıyor.

meth tarifi
nasıl yapılır

Kristal meth soğuk algınlığı ilaçlarının ana bileşenlerinden birisi olan psödoefedrin ile yapılır.

Tabi ki sizlere meth nasıl yapılır bunu anlatmayacağız.

Breaking Bad Meth Tarifi

 

Meth tarifi normalde herkesin kolayca erişim sağlayabildiği soğuk algınlığı ilaçlarını içeriyor. Ancak dizide Walter, P2P ismi verilen bir yöntem ile üretiyor. Bu yöntemin gerçekte işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor.

Kimyacı olan Jonathan Parkinson; “dizi bilimsel yönden başarılı bir grafik sergiliyor. Senaristler araştırma yapmış.” Demektedir.

Bu gibi kimyasallar sadece sağlığınıza zarar verecektir. Her konu hakkında ufak tefek bilgi sahibi olun. Ama size ve diğer canlılara zararlı olan bilgileri hayata geçirmeyin.

Hücre organallerinin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Hayır mı? O halde “Hücre Nedir? Hücre Organelleri Hakkında Bilgi” makalemiz tam size göre.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu