Genel

Metafizik Düşünce Nedir?

Metafizik Düşünce NedirSorusuna yanıt olarak, öncelikle metafiziğin ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Metafizik, kısaca doğa üstü, fizik dışı olan demektir. Metafizik, ismini Aristoteles’in Metafizika adlı eserinden almıştır. Rodoslu Andronikos, bu esere “meta ta fizika” yani ” Fizika’dan sonra gelen” adını vermiştir. Zaman içerisinde de “metafizik” bugün bildiğimiz fizik ötesi anlamını almıştır. İlgilendiği kavramlar; evren, zaman, varlık, varoluş, tanrı ve yaratılış gibi kavramlardır.

Metafizik Hakkında Daha Geniş Kapsamlı Bilgi İçin Metafizik Nedir Adlı Yazımızı Buradan Okuyabilirisiniz

Metafizik Düşünme Nedir?

METAFIZIK DUSUNmE NEDIR

Metafizik düşünme nedir? Metafizik düşünme, diyalektik düşünmenin tam karşıtıdır. Doğal, bilinçsel ve toplumsal nesne ve olguları; devimsiz, bağımsız, çelişmesiz, değişmez ve gelişmez olarak düşünmektir. Zaten bu gibi nesne ve olgular ne doğada ne bilinçte ne de toplumda vardır dolayısıyla ancak ‘doğadışı’nda, yani metafizikte düşünülebilirler. Evrende ve dünyada her şey devinim, çelişme, değişme, gelişme içindedir ve birbiriyle bağıntılıdır. Bu yüzden metafizik düşünme bunların dışında olanı düşünebilmek için gereklidir. Metafizik düşünme nedir? Sorusunun yanıtına devam edelim.

Metafizik yöntem kavramları “bir daha değişmemek üzere kesin ve son biçimiyle yapılmış gibi’’ kabul eder ve onları nesnel, asla değişmez, her zaman ve her yerde geçerli olarak görür. Oysaki nesneler ve kavramları sürekli olarak bir değişim ve gelişim içerisindelerdir. Hatta “metafizik” kavramının kendisi bile yıllar içerisinde çokça değişim göstererek bugüne kadar gelmiştir. Görüldüğü üzere, üstünde düşünülen kavram veya nesne ne olursa olsun onu değişmez ve mutlak olarak görmek, bizi yanılgıya düşürür.

Metafizik Düşünen Filozoflar

filozoflar

Metafizik düşünen filozoflar ise bazı örnekleri ile şöyledir: Parmenides,Platon, Aristoteles, Plotinus, Duns Scotus, Thomas Aquinas, Francisco Suárez, Nicolas Malebranche, René Descartes, John Locke, David Hume, Thomas Reid, Immanuel Kant, Isaac Newton, Arthur Schopenhauer, Baruch Spinoza, Georg W. F. Hegel, George Berkeley, Gottfried Wilhelm Leibniz, Christian Wolff, Bernard Bolzano, Hermann Lotze, Henri Bergson, Friedrich Nietzsche, Charles Sanders Peirce, Joseph Maréchal, Ludwig Wittgenstein, Martin Heidegger, Alfred N. Whitehead, Bertrand Russell, G. E. Moore, Jean-Paul Sartre, Gilbert Ryle, Hilary Putnam, P. F. Strawson, R. G. Collingwood, Rudolf Carnap, Saul Kripke, W. V. O. Quine, G. E. M. Anscombe, Donald Davidson, Michael Dummett, D. M. Armstrong, David Lewis, Alvin Plantinga, Héctor-Neri Castañeda, Peter van Inwagen, Derek Parfit, Alexius Meinong, Ernst Mally, Edward N. Zalta.

Metafizik İle İlgili Kitaplar

Metafizik ile ilgili kitaplar listemiz ise şöyle:

 • Metafizik, Aristoteles
 • Metafizik, İbn-i Sina
 • Metafizik, Teo Grünberg
 • Metafizik, Galip Hasan Kuşçuoğlu
 • Metafizik: Filozofların Metafizik Sistemleri, A. Kadir Çüçen
 • Metafizik, Kavram ve Problemleriyle Varlık Felsefesi, A. Kadir Çüçen
 • Metafizik, Stephen Mumford
 • Metafizik, Louis Millet
 • Metafizik Nedir?, Martin Heidegger
 • Metafizik Üzerine Düşünceler, René Descartes
 • Metafizik Dersleri: Uzay – Zaman – Madde, Henri Bergson
 • Metafizik Üzerine Konuşma, Gottfried Leibniz

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu