Nasıl Yapılır?

MEB Ücretsiz Tablet Bilgisayar Nasıl Alınır?

Covid 19 adıyla tanıdığımız ve hayatımızı önemli ölçüde değiştiren, birçok sektörde değişikliğe sebep olan pandemi nedeniyle eğitim alanında da ciddi yeniliklere gidilmişti. İlk olarak Türkiye’de corona vakasının görülmesi üzerine eğitimin yapılış biçimi düzenlenmişti. Böylece fiziksel olarak hiç kimse okullara, kampüslere gitmeye gerek kalmadan uzaktan öğretimine devam edebilecekti. Elbette çözüm niteliğinde alınan kararlar başka problemleri de beraberinde getirdi. Herkesin aynı gelir düzeyine, ekonomik standarda sahip olmaması nedeniyle imkanlar kısıtlıydı ve uzaktan verilen eğitime de herkesin ulaşma olanağı bulunmuyordu. Haliyle vatandaşların yetkililere yönelik destek taleplerini ilettiğine dair pek çok haber okuduk. Devlet yöneticileri ve özellikle Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları çalışmaların sürdüğünü belirtmişti. En son Bakan Ziya Selçuk‘un açıklaması sayesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet dağıtılacağını öğrendik. İnsanlar da nasıl başvuru yapılır veya MEB ücretsiz tablet bilgisayar nasıl alınır yönünde sorular yöneltmeye başladı. Bakanın ifade ettiği cümleler arasında sorulanlar hakkında aranılan bilgiler mevcut.

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Normal sosyal yardımlara bakıldığında vatandaşların direkt başvuruda bulunması gerekiyordu. Fakat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un söylediği gelişmelerden sonra tablet dağıtımı adına bir yere başvuru yapmanıza gerek olmadığı belirtildi. Devlet tarafından saptanan ailelere ve öğrencilerine ücretsiz bilgisayar verilerek eğitimin kalitesi yukarılara çekilirken sürdürülebilirliği sağlanacak. Peki MEB ücretsiz tablet nasıl alınır derseniz direkt olmasa da dolaylı yoldan şansını arttırabileceğiniz durumlar mevcut.

MEB’in Dağıttığı Ücretsiz Tablet Bilgisayarı Nasıl Alabilirim?

Ülke genelinde ilçelerin sosyal yardımlaşma hizmet binaları bulunmaktadır. Ücretsiz tabletin dışındaki diğer yardım ve destekleri de alabileceğiniz binaya giderek maddi durumunuzu anlatarak sizlere yönelik hizmetlerin sunulmasını isteyebilirsiniz. Sistem üzerinden adınıza, ailenize dair bilgilerin kaydolması ve ihtiyaç sahibi ailelerin arasına eklenmesiyle MEB tarafından dağıtılan ücretsiz tablet verilecek kişilere siz de dahil olabilirsiniz. Online sistemde tarama ve saptama yapılarak dağıtılacak öğrenciler belirlendiği için böyle bir yola başvurursanız negatif sonuç alma ihtimalinizi düşürürsünüz.

Ücretsiz Tablet Ne Zaman Dağıtılacak?

Duyuları ve açıklamaları incelediğimiz zaman gördüğümüz ifadelere göre tablet bilgisayar dağıtımı 12 Ekim 2020 gününden itibaren başlayacak. Okulların fiziksel olarak açılma tarihine denk düştüğünden işlemlerin hızlanacağını ve tabletlerin en kısa zamanda öğrencilerle buluşacağını düşünüyoruz.

İlkokul ve liselerdeki uzaktan eğitim EBA sistemiyle sağlandığından elinize telefon, tablet veya masaüstü bilgisayar geçtiğinde derslerinizi buradan izleyebilirsiniz. Eğer pek fazla bilginiz yoksa EBA Canlı Derse Nasıl Girilir yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu