Nasıl Yapılır?

Mazeret İzni Nasıl Alınır? İzin Şartları Nelerdir?

Çalışma hayatına devam edenler gündelik iş yükünün ve stresin haricinde 2019’un sonunda rastlanan ve 2020’deki yaşamı derinden etkileyen Covid-19’la da mücadele etmek durumunda kaldılar. Halihazırda hizmet verilen hemen hemen tüm sektörleri ters düz edip ekonomiyi negatife yöne çekerken insanların bireysel sağlığına da tehdit oluşturuyor. Bu süreçte hem vatandaşların geçimlerini sağlayabilmeleri hem de iş yerlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri amacıyla devlet tarafından çeşitli uygulamalar başlatılmıştı. Yöntemlerin uygulanmasıyla birlikte geçiş dönemi şeklinde nitelenebilecek bir zamandan geçmiştik ancak pandeminin önüne geçilememesi nedeniyle kişiler neredeyse işlerinden vazgeçme noktasına geldiler. Hal böyle olunca bazı kimseler biriken izinlerini kullanıp riski azaltmaya çalışırken bazıları da mazeret izni nasıl alınır veya mazeret izin şartları nelerdir merak ediyor. Nihayetinde bir çalışan olarak belirli haklara sahipsiniz ve zorunlu anlarda haklarınız talep ederek mazeret izni talebinizi işvereninize bildirebilirsiniz. Elbette her istenen saniyede alınamasa da belirli durumlar gözetildiğinde maaşınızda kesinti olmadan izne çıkabilirsiniz.

Mazeret İzni Şartları Nelerdir?

Mazeret İzni Hangi Durumlarda Nasıl Alınır?

Çalışanlara tanınan bu iznin ismi nedeniyle çokça karıştırıldığı oldukça rastlanan bir konudur. Çünkü mazeret dendiğinde herkesin aklında farklı çağrışımlar oluşur ve işverene, insan kaynaklarına giderek nasıl mazeret izni alırım diye soruluyor. 4857 sayılı İş Kanunu’nda bütün izinlere dair detaylı açıklamalar yapılırken kanun içerisinde bahsettiğimiz konu hakkında da gerekli bilgiler verilmiştir. Tam anlamıyla nedir yönünde bir şey söylenirse, çalışanın yaşadığı olağanüstü durumlar sebebiyle verilen ücretli izin cümlesi kurulabilir. Yine yıllık izinle karıştırılmamasının altını çizmek isteriz. Çünkü aynı yıllık izne benzer biçimde mazerette de aylıklarınızdan herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Kanun içerisinde belirtildiği üzere eğer ki kesinti yapılması söz konusu olursa hakkınızı arayabilirsiniz.

Mazeret İzni Şartları Nelerdir?

İfade ettiğimiz biçimde izinler kendi içerisinde ayrılırken mazeret izinleri de talep ve kullanım şekline göre ayrılmaktadır ve farklı süreler tanınmaktadır. Örneğin doğum gibi bir uzun süreçli olaydan bahsedildiğinde diğerlerinden çok izin verilmesi gereklidir. Mazeret izni şartları nelerdir, nedir hakkında detaylı açıklama ise şu şekilde:

  • Doğum

Kadınların doğum gerçekleşmeden önceki 8 hafta ve gerçekleştikten sonraki 8 haftada analık izni almasıdır. Toplamda 16 haftadır ve çoğul gebelik olacaksa ekstradan 2 hafta eklenmektedir. Erkek memurun eşi doğum yaptığı taktirde 10 günlük izin verilebilir.

  • Ölüm

Eşini veya çocuğunu kaybeden memurun 7 gün süreyle izinli sayılması şart koşulmuştur. Yine kendisinin ya da eşinin baba, anne, kardeş vefatında da aynı süre tanınır.

  • Diğer Mazeretler

Yukarıda detaylandırılan mazeretlerin haricindeki bir durumla ilgili başvuruda bulunulursa en çok 10 güne dek mazeret izni verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu