EğitimGenel

Matematik Soruları Çocuklara Faydalı mı?

Matematiksel bilgi edinimi ve matematiksel kavrama, çocukların gelişim seviyesini arttıran unsurlardır. Esasında çocuklar için matematik, günlük hayatta alışveriş yaparken hesap yapmaktan öte, önemli bir uğraş değildir. Ancak yapılan araştırmaların bize gösterdiği üzere elde edilen sonuçlar hem çocukları hem de ebeveynleri etkileyecek potansiyeldedir.

Matematik soruları çözmek ya da matematiksel kavrama ve algılamaya sahip olmak, tüm hayat boyunca düşünme sistemimizi etkiler. Çocuklar için matematik sorularının önemi tahmin edilenden daha fazladır. Matematik, temel olarak mantıksal bilgiler düzeneğidir. Çözüme adım adım nasıl gidileceğini kavramak için bir takım imgeler kullanılır. Aslında beyin fonksiyonlarını hızlandırmakta olup, özellikle çocukların zihinsel gelişimleri için matematik soruları destekleyici etkiye sahiptir.

Matematik Soruları Neden Önemli?

Çocuklar matematik ile ilkokul öncesinde aile ve kreş ortamında tanışmaktadır. Matematiğin tüm hayatı kapsadığı düşünülürse, bu yadırganacak bir durum değildir. Her şey sayıdan ve temelinde bir takım denklemlerden meydana gelir. Çocuklar için ilk başta “dört elma” ya da “beş oyuncak bebek” etraflarındaki somut dünyayı tanımlamak için kullandıkları basit bir sistemdir. Onlar için çok fazla önemi yoktur. Zaman içerisinde çocuklar okul çağında sistemli ve basamaklara ayrılmış matematik ile tanışırlar. Bu dönemde çocuklar için matematik soruları, sistemli ve eleştirel düşünmenin kapısını açar; matematik ile kurulan akıl disiplini günlük hayata taşınır.

Çocuklar için Matematik

Matematik, çocukların eleştirel düşünme becerilerini geliştiren başlıca uğraşlardan birisidir. Çocuklar için ilk başta önemli olan, cevaba ulaşmaktır. Bu süreçte farkında olmadan kendilerine çözüm yolları geliştirirler. Zamanla bakış açıları genişleyerek günlük yaşamda karşılarına çıkan problemleri de çözmek için aynı akıl disiplinine başvururlar. Bahsedilen süreçte çocuklar cevaptan ziyade içerisinde bulundukları problem ya da sorunlardan “nasıl” kurtulacaklarına odaklanmaya başlarlar. Çocuklarda matematiksel düşünme, karmaşık bir sorunun çözümüne nasıl ulaşılacağını, uygulanması gereken formül ya da işlemleri açıklamaları gerektiğinde gerçekleşir.

 

çocuklar için matematik soruları
çocuklar için matematik soruları

 

Matematik Soruları Çocukların Yaşam Becerileri Üzerinde Etkili

Matematik hayatın her alanına sirayet etmiştir. Bağımsız bir hayat sürmek için her bireyin temel matematik becerilerine sahip olması gereklidir. Günümüzün eğitim sistemi kapsamında çocuklar için matematik öğretimi, eğitim ve kariyer planlamaları açısından belirleyici; başlıca unsurlardan birisidir. Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için matematik soruları, çocukların bilişsel seviyeleri göz önünde bulundurularak belirlenir. Her çocuğun kendi yaş seviyesine uygun algılama ve kavrama düzeyi bulunmaktadır. Etkili sonuç almak ve çocuklarda bulunan becerileri gün yüzüne çıkartabilmek için çocuklara öğretilen matematik sorularının doğru seviyede olması gerekmektedir.

Özellikle teknoloji çağında matematikle alakasız olduğu düşünülen işler bile belli bir seviye matematik becerisi gerektirmektedir. Özellikle eğitim basamaklarında yükselirken uygulanan sınavlarda iyi matematik becerisine sahip öğrenciler, akranlarına oranla daha başarılı sonuçlar elde edebilirler.

Tüm bunlar göz önüne alındığında okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için matematik öğretimi son derece önemlidir. Elbette matematik çocuklara bir anda ve kapsamlı olarak verilemez. Adım adım ve aşamalar şeklinde öğretilen matematik, çocuklar için ilk başlarda göz korkutucu ve sıkıcı gelebilir. Çocuklarda oluşan bu önyargılı düşünceyi kırmak için ebeveynler tarafından çeşitli yollara başvurulabilir.

Eğlenceli matematik soruları ya da çocuklar için mantık soruları ilk evrede çocukların matematiği sevmesi için etkili yöntemlerdir. Bu yöntem ile çocuklar korkmadan ya da yapamayacaklarına dair tedirginliğe kapılmadan adım adım matematik öğrenebilirler. Çocuklar için mantık ve matematik soruları, somutlaştırılarak, oyun haline getirilebilir.

Çocuklar için oyunlaştırılmış matematik soruları sunan matematik oyunu MentalUP’a yakından bakın ve inceleyin.

Bu sayede çocuklar matematik için daha hevesli hale gelirler. Aştıkları ve çözümüne ulaştıkları her soru onlar için bir üst basamağa çıkarken merdiven görevi görür. Bu evrede çocuklara matematik sorularını çözmeleri için kesinlikle baskı uygulanmamalıdır. Çocuklarda ters etkiye neden olabilen bu durum, siz farkında olmasanız da onların yaşama olan bakış açılarını etkilemektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu