SağlıkGenel

Maske Takmak Zorunlu Mu? Ülke Geneli Maske Yasağı Var mı?

Maske Takmak Zorunlu Mu? Ülke Geneli Maske Yasağı Var mı?

“Maske takmak zorunlu mu?” sorusu birçok kişi tarafından sorulan ortak sorulardan biridir. Maske, artık sadece ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın alışması gereken bir tıbbi ekipmandır. Bazı kişiler için güvende hissettiren bazı kişiler için de çok boğucu bulunan maskeler, Koronavirüs nedeniyle artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdur. Peki, ülke genelinde maske takmak zorunlu mu? Ülke geneli maske takma yasağı geldi mi?

Maske Takmak Zorunlu Mu?

Maske takmak zorunlu mu?” sorusu özellikle 8 Eylül 2020 Salı günü itibariyle çok daha gündem haline gelmiş bir konudur. 8 Eylül öncesinde bazı illerde maske takmanın zorunlu olduğu bazı illerde ise olmadığı görülmüştür. 8 Eylül Salı günü yapılan açıklama sonucunda artık tüm Türkiye genelinde maske takmak zorunludur. Üstelik maske takma zorunluluğu tüm illeri kapsar ve bu konuda hariç tutulan herhangi bir ilk yoktur. Getirilen yeni düzenlemeyle birlikte kişi nerede olursa olsun mutlaka maske takma yasağına uymak durumundadır.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı illerde zorunlu bazı illerde de şiddetle tavsiye edilen maske kullanımına, toplumun genelinde pek uyulmamasından ötürü, maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Artan vaka sayıları ve pozitif vakaların tedbirsiz bir şekilde başkalarına bulaştırmaları, bu yasağın artık tamamıyla zorunla hale gelmesine yol açmıştır. Maske takma zorunluğunun yanı sıra ülke genelinde de maske konusunda uygulanacak denetimlerin sıklaştırılması kararı da alınmış durumda. Artık ana caddelerde, mekanlarda, ara sokaklarda ve daha birçok yerde maske takma yasağına uyulup uyulmadığı konusunda denetlemeler yapılacak. Peki, maske takmayan kişilere ne gibi yaptırımlar uygulnacak?

Maske Takmamanın Cezası Nedir?

Maske Takmak Zorunlu Mu
Maske Takmak Zorunlu Mu

Maske takmamanın cezası da maske yasağı kadar merak edilen konulardan biridir. Eğer herhangi bir mekanda veya yolda yürürken, yalnız olsanız dahi maske takmamanız durumunda güvenlik güçleri tarafından size cezai işlem uygulanır. Üstelik bu cezai işlem, gün içerisinde birden fazla kez uygulanabilir. Maske takmayan kişilerin ise bu cezai yaptırımdan fazla kaçamayacakları söylenebilir. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeyle birlikte maske denetlemeleri artık her il ve ilçede sıkı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Denetlemeler sırasında maskenin doğru kullanılıp kullanılmadığına bakılacak. Eğer maske doğru kullanılmıyorsa veya herhangi bir şekilde takılmamışsa direkt olarak kişi hakkında 900 TL’lik bir cezai yaptırım uygulanacak. Üstelik bu yaptırım herhangi bir şekilde esnetilmeyecek ve hemen hemen her ilde denetlemeler sıkı bir şekilde gerçekleşecek. Güvenlik güçlerinin inisiyatif kullanma yetkileri tamamen kaldırılmış durumda olduğu için istisnasız her maske takmayan vatandaşa bu ceza uygulanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu