SağlıkGenel

Maske Takmak ve Cilt Sorunları | Maske Takarken Cilt Sorunlarını Önleme

Maske Takmak ve Cilt Sorunları | Maske Takarken Cilt Sorunlarını Önleme

Maske takmak ve cilt sorunları, pandemi sürecinin hayatımıza net bir şekilde girmesiyle birlikte, tüm bireylerin ortak sorunları olarak kabul edilebilir Özellikle hassas ciltli bireylerde bu sorun daha da büyüktür ve cildin çok ciddi yıpranmalarla karşı karşıya kaldığı görülür.

Bazı maskelerin kumaş olarak zayıf olması, cildin dış ortama tamamen kapalı olmasına yol açar. Maske takmış bir bireyin yüz hatları, kumaş anlamında yetersiz olan maskeler nedeniyle herhangi bir şekilde nefes almaz. Maskenin hava geçirme özelliği yoktur. Genel olarak böyle maskelerin ise cerrahi maske olmadıkları ve herhangi bir şekilde dışarıdan gelen tehlikeleri filtrelemedikleri görülür.

Maskelerin ciltte yarattıkları bir diğer sorun ise kulak arkası yaralardır. Maske iplerinin gergin olması, kısa olması ve kötü bir ipe sahip olması gibi durumlar, kulak arkalarında ciddi yaralara sebep olurlar. Hatta bu yaralar nedeniyle kişilerin maske takmaları bile söz konusu olmayabilir. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Maskelerin cilt zararlarını önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?

Maske Takmak ve Cilt Sorunları Nasıl Önlenir? Öncelik Kaliteli Maske

Maske takmak ve cilt sorunları, son dönemlerde herkesin ortak problemidir. Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte bu sorun iyiden iyiye kendini göstermiştir. Ülkemizde maske takma zorunluluğu ve maske satış yasağının kaldırılması gibi durumlar nedeniyle maske türleri fazlasıyla arttı. Özellikle “merdiven altı maske üretimi” olarak tabir edilen kalitesiz maskeler, piyasaya hızlı bir şekilde giriş yaptı.

Bu tarz maskeler, herhangi bir hijyen kuralına dikkat edilmeden, kumaş ve ip kalitesi olmayan, maliyet anlamında da son derece ucuz olan maskelerdir. Haliyle bu maskelerin üretimi, çok hızlı ve çok adi bir şekilde gerçekleşir. Maske perakende satıcılarının ise bu tarz maskelere yöneldikleri ve daha fazla kar ettikleri görülür. Tüm bu sebeplerden dolayı, piyasada kaliteli maske bulmak zorlaşır. Kaliteli maske bulabilmek adına mutlaka iyi bir araştırma yapmak gerekir. Kaliteli maske bulunduğunda ise kutularca almak, ilerleyen süreçte çok daha rahat etmenize yardımcı olur. Çünkü maskeler hızlı bir şekilde piyasada değişim gösterebilir. Haliyle siz de rahat ettiğiniz bir maskeyi bir daha bulamayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka kaliteli ve maliyet konusuna takılmadan maske almak gerekir.

Makyaj Üzerine Maske Takmamak

Maskenin yaratmış olduğu cilt sorunlarının önüne geçebilmek adına makyaj yapmamak gerekir. Makyaj nedeniyle yüz gözenekleri zaten büyük ölçüde tıkanır. Maske nedeniyle tıkanan gözenekler, direkt olarak sivilce oluşumuna ve cilt kuruluğuna yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek adına kesinlikle maske ile makyaj bir arada olmamalıdır.

Nemlendirici Kullanmak

Maske Takmak

Maskta takmadan önce nemlendirici kullanmak, yüz derisini normale oranla çok daha ferah ve rahat kılacaktır. Bu yüzden maske takmadan önce nemlendirici kullanmak, cilt sorunlarının, özellikle de kuruluk sorununun büyük ölçüde önüne geçecektir. Nemlendirici konusunda dikkat etmeniz gereken tek nokta, nemlendirici maske takmadan 1 saat önce sürmektir. Maske takmadan 1 saat önce nemlendirici kullanmak, cildin normale oranla daha nemli olmasına ve maskenin yaratmış olduğu kuruluğun tam anlamıyla önüne geçilmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt, kremi tam olarak sindirmiş ve maskeye karşı önlemini almış bir vaziyete bürünür. Maske takmadan önce hemen nemlendirici sürülmesi, maskenin tüm nemlendiriciyi çekmesine yol açar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu