Genel

Mars’ın Kanunlarını SpaceX Belirliyecek!

Dünyanın en büyük uzay firmalarından bir tanesi olarak bilinen SpaceX, Mars kanunları için kolları sıvadı. Firmanın başka gezegendeki kanunları yine kendinin belirleyeceği ifade ediliyor.

“Mars Gezegeni Hakkında Bilinen Her Şey!” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uzay araştırmalarında giderek yeni bir noktaya ulaşan SpaceX, kanun belirleme seviyesine ulaştı. Şirketin özellikle de Mars gezegenine yerleşmek ve orada kendi kurallarını belirlemek mecburiyetinde olduğu bildiriliyor. Bu kurallara “kendisini-yönetme ilkeleri” denilse bile yine de endişe yarattığı ifade edilebilir.

Uzay ile ilgili hayaller kurduğumuzda çoğunlukla her şey yolundadır ve çok büyük bir güç tarafından devamlı korunuyor gibi hayal ederiz. Fakat pek çok kişi bu tür durumlarda hangi yasaların geçerli olacağını söylemez.

SpaceX Mars kanunları geçerli olacak

Elon Musk’ın uzaydan internet projesi Starlink sözleşmesinde, “Mars’ta sağlanan hizmetler, Starship veya diğer koloni araçları ile Mars’tan transit olarak yapılacak geçişlerde partiler Mars’ı özgür bir gezegen olarak tanıyacak ve Dünya merkezli hiçbir otorite veya hükümet Marslı aktiviteleri üstünde söz sahibi olmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bu ifadeler, Mars gezegeninde kontrolün bütünüyle SpaceX şirketinde olduğunu söylüyor. Starlink uydularının Dünya ile sağlamış olduğu iletişim oldukça önemli olacağından dolayı bu tür sözleşmeler daha önce yapılıyor. 2024 senesinde ilk insansız Mars uçuşları başlayacak ve kafalardaki bazı soru işaretleri giderilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu