GenelSağlık

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir? Ne Gibi Etkileri Vardır?

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir? Ne Gibi Etkileri Vardır?

Makyajın cilde zararları  pek dikkat edilen bir konu değildir. Çoğu kişin makyajın görsel açıdan faydalarına bakar ve cilde ne gibi etkilerinin olduğunu umursamaz. Aslında makyaj, cilde ciddi anlamda zarar verir. Cildin geçici güzelliğine olumlu yönde katkı sağlarken, ilerleyen süreçte kalıcı ve olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olur.

Peki, genel anlamda makyajın cilde zararları nelerdir? Ne gibi etkileri vardır?

Makyajı Cilde Zararları Konusunda İlk ve En Önemli Madde: Cilt Kuruluğu

Makyajın cilde zararları bakımından en sık rastlanan durum, özellikle makyajın yüzde bıraktığı kuruluk hissidir. Makyaj, cildin nem dengesine olumsuz yönde ciddi anlamda etki eder. Nem dengesi bozulan cildin ya aşırı yağlı ya da aşırı kuru olduğu görülür. Genel anlamda ise kuruluk göze çarpar. Cildinizi ne kadar farklı şekillerde nemlendirseniz de yüzünüzde makyaj olduğu sürece cildinizin kuru kalacağını söylemek isteriz. Hatta bu kuruluk nedeniyle yaptığınız makyajın da yapısal anlamda bozulmalara uğraması söz konusu olabilir.

Makyajın ciltte kuruluk yaratması konusunda en çok dikkat edilen noktalardan biri diğer ise fondötendir. Kalitesiz ve içeriği pek bilinmeyen fondötenler, cildin kurumasının temel sebebi olarak bilinirler. Ayrıca cildi kuruttuğu gibi kendi de kurur ve kişinin yüzünde kötü bir görüntüye sebep olur.

Sivilce ve Siyah Nokta Oluşumunu Arttırırlar

Makyajın en önemli olumsuz etkilerinden biri ise ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlamasıdır. Bilindiği üzere sivilce ve siyah noktalar, cilt gözeneklerinin kapalı olması nedeniyle ortaya çıkarlar. Cilt gözenekleri ise belirli aralıkla temizlenmeli ve açılmalıdır. Aksi halde cilt yüzeyinde çukurlar, sivilceler ve bozulmalar meydana gelebilir. Aşırı derecede kuruluk veya yağlanma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Özellikle makyajın yüzde saatlerce kalması ve hatta günlerce kalıp, herhangi bir şekilde temizlenmemesi, cilt yüzeyinde akne oluşumuna ciddi anlamda davetiye çıkarır. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına öncelikle kalitesiz makyaj malzemelerinden uzak durmak gerekir. Bazı makyaj malzemeleri, her ne kadar gözenekleri tıkasa da cildin beslenmesine de yardımcı olurlar. Bununla birlikte makyajı en kısa sürede temizlemek ve cilde profesyonel bakımlar yaptırmak, söz konusu sorunları büyük ölçüde önler.

Yağ Tabakasının Oluşmasına Neden Olur

Makyajın Cilde Zararları
Makyajın Cilde Zararları

Makyajın ciltte olumsuz ve en dikkat edilmesi gereken etkilerinden biri, yağ oluşumudur. Makyaj nedeniyle oluşan yağ tabakası, cilde her anlamda zarar verir. Bu zararın önüne geçilmesi ise son derece zordur. Yağ tabakasının oluşması konusunda ise fondöten ilk sırada yer alır. Bunun yanı sıra kremler, makyaj bazı, allıklar, kapatıcılar ve yüze uygulanan diğer makyaj malzemeleri, yağ tabakasının oluşmasında etkili rol oynayan makyaj malzemeleridir.

Bu durumun önüne geçebilmek adına cilt tipinize en uygun olan makyaj malzemelerini kullanmak gerekir. Kuru ciltler için farklı yağlı ciltler için farklı makyaj malzemeleri kullanılabilir. Örnek olarak; yağlı ciltler için kullanılan kuru makyaj malzemeleri, cilde çok ciddi zararlar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu