Genel

M Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde M harfi ile başlayan 6 adet şehir vardır. Bu şehirler; Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla ve Muş’tur. Bu yazımızda ülkemizde M harfi ile başlayan şehirleri listeledik ve onlar hakkında bilgiler verdik.

Malatya

malatya 1

 

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Malatya 806.156 kişilik nüfusuyla, Türkiye’nin yirmi sekizinci kalabalık ilidir. İlk olarak Hitit döneminde kurulan Malatya şehri, çok kez yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca normalde Karasal iklim etkisi altında olmasına rağmen son yıllarda inşa edilen barajlarla birlikte iklim koşulları oldukça yumuşamıştır.

Malatya’da gezip görebileceğiniz bazı yerler şöyledir: Malatya Yeni Cami, Malatya’nın ünlü eğlence ve kafeler caddesi Kanal Boyu, Hürriyet Parkı, Malatya Şelale Park, Malatya Saat Kulesi.

Gırık, Banık (bulgurlu köfte), Lahana köftesi, Kara çorba, Acılı ayran, Analı kızlı, Kayısılı kavurma, Pimpirim çorbası, Kayısı tatlısı, Malatya kömbesi Malatya’da deneyebileceğiniz lezzetlerdir.

Manisa

Manisa, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nin illerinden biridir. 1.450.616 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık 14. ilidir. Ayrıca Osmanlı Devleti döneminde sancağa çıkma şehirlerinden biri olması nedeniyle şehzadeler şehri olarak da anılmaktadır. Şehrin batısında ve Gediz Havzasında Akdeniz ikliminin etkisi vardır. Doğusunda ve dağlık bölgelerinde ise Karasal iklimin etkisi vardır.

Kurşunlu Kaplıcaları, Urganlı Kaplıcaları, Kuladokya Kula Peri Bacaları, Gökköy, Manisa Muradiye Camii, Sart Antik Kenti, Salihli Artemis Tapınağı Manisa’da gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Manisa’da denemenizi tavsiye ettiğimiz yemekler ise şöyledir: Sultaniye üzümü, Manisa kebabı, Odun köftesi, Kapama, Kula güveci, Sinkonta, Bohça kebabı.

Mardin

buyuk mardin otelinden

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin’in nüfusu 854.716’dır. Mardin, birçok kültür ve dini inanışa ev sahipliği yaparak bir kültür mozaiği oluşturur. Eski Mardin şehri uluslar arası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiştir.

Latifiye Camii, Melik Mahmut (Savurkapı) Camii, Mardin Ulu Camii, Mor Behnam Kilisesi. Deyrüzzaferân Manastırı, Deyrulumur Manastırı. Mardin Kalesi, Kayseriye Çarşısı, Cihangirbey Zaviye ve Türbesi şehirde gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Kibbe, İrok, İkbebet, Soğan kebabı, Kaburga dolması. Dobo, Firkiye, Alluciye, Accin, Harire tatlısı Mardin’de denemenizim mümkün olduğu lezzetlerdir.

Mersin

Mersin, ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir ilidir. Büyük bir liman kenti olan Mersin, 1.868.757 kişilik nüfusa sahiptir. Ayrıca ülkemizin en kalabalık 11. ili konumundadır. Akdeniz İklimi etkisi altındaki Mersin’de yazlar çok sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası, Mersin Marina, Mut Yerköprü Şelalesi, Uzuncaburç Olba Antik Kenti. Sunturas Şelalesi, Mersin Arkeoloji Müzesi. Alahan Manastırı ve Atatürk Evi, Mersin’de gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Mersin mutfağı oldukça geniştir. İşte Mersin mutfağından deneyebileceğiniz bazı lezzetler: Arabaşı Çorbası, Bandırma, Batırık, Cezerye, Döğme Pilavı, Humus, Kerebiç, Silifke Yoğurdu ve Tantuni.

Muğla

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla, 1.000.773 kişilik nüfusa sahiptir. Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil beldeleri ile önemli bir turizm bölgesidir.

Muş

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi illerinden biridir. 411.216 kişilik bir nüfusa sahiptir. Denize uzak ve yüksek bir konuma sahip olması nedeniyle Karasal iklim etkisi altındadır.

Malazgirt Kalesi, Arak Manastırı, Muş Kalesi, Geleneksel Muş Evleri, Kayalıdere Antik Kenti, Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Esenlik Camii şehirde gezilebilecek yerler arasında yer alır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu