Genel

L Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde L Harfi ile başlayan il yoktur. Bu sebeple bu yazımızda Dünya’dan farklı şehirleri listeledik. İşte listemiz:

  • Las Vegas
  • Leicester
  • Leipzig
  • Lille
  • Lizbon
  • Liverpool
  • Los Angeles

Las Vegas

L harfi ile başlayan şehirlerimizden ilki Las Vegas. Şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin kumar ve eğlence ile ünlü kentidir. Nevada eyaletinde ve Mojave Çölü üzerinde kuruludur. Nüfıusu 1.951.269 kişidir. İklimi bakımından ise, yazları aşırı derecede sıcaktır. Şehir “Vesgas’ta olan Vegas’ta kalır.” sözüyle de ünlüdür.

637109524084144128JD
Las Vegas

Leicester

İngiltere’nin 836,484 nüfuslu önemli bir kentidir. Leicester City futbol kulübü ile de bilinir. Şehirde gezilebilecek bazı önemli noktalar ise şöyledir: Anglikan Leicester Katedrali, Leicester Şehri Yerel İdare Konağı, Leicester Saat Kulesi, Antik Romalılardan kalan Jewry Duvarı ve St.Nicholas Kilisesi, 14. yüzyıldan kalma Leicester Esnaf Lonca Konağı.

Leipzig

Leipzig, Almanya’nın Saksonya eyaletinde bulunur. 596,517 kişilik bir nüfusa sahiptir. Avrupa’nın önemli  eğitim, müzik, kültür ve yayıncılık merkezlerinden biridir. Bunun en önemli sebebi Leipzig Üniversitesi’nin şehirde bulunmasıdır.

İşte Leipzig’de gezip görebileceğiniz bazı önemli yerler: Leipzig Merkez Tren Garı, Leipzig Yeni Belediye Sarayı, Leipzig – Federal İdare Mahkemesi, Leipzig – Palais Roßbach, Leipzig – Yeni Gewandhaus.

Lille

Fransa’nın kuzeyinde  Nord-Pas-de-Calais bölgesinin en büyük yerleşim merkezi olarak yer alır. 3,800,000 kişilik nüfusuyla oldukça büyük bir metropoldür.

Lille Eski Borsa, Lille’de Paris Kapısı, Lille – Merkezde Rue Faidherbe, Lille Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Lille Katolik Enstitüsü, Lille “Kuzeyin Sesi (Voix du Nord)” Gazetesi İdare Binası, Lille Güzel Sanatlar Sarayı Galerisi şehirde gezebileceğiniz önemli yerler arasındadır.

Lizbon

Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır. 3,051,000 kişilik nüfusuyla Avrupa’nın önemli metropollerinden biridir. Lizbon, Roma ve İstanbul örneğinde de olduğu gibi yedi tepe üzerinde kurulmuştur.

Lizbon’da gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı yerler ise şöyledir: Belem Kulesi, Sao Jorge Kalesi, Jerónimos Manastırı, Alfama Bölgesi, Santa Justa Asansörü, Lizbon Okyanus Akvaryumu, Lizbon Katedrali, Pedro IV (Rossio) Meydanı, 28 No’lu Tramvay.

lizbon gezilecek yerler 5
Lizbon

Liverpool

İngiltere’nin önemli kentlerinden biridir. 2,241,000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Gulf Stream nedeniyle ılıman bir deniz ikliminin etkisi altındadır. Yazlar serin, kışlar ise nispeten ılık ve karsız geçer.

The Beatles Müzesi, The Cavern, The Beatles Heykeli, British Music Experience Müzesi, Albert Limanı, Titanik Anıtı, Liverpool Şehir Müzesi, Tate Sanat Galerisi, Merseyside Maritime Museum, Victoria Sanat Galerisi şehirde gezip görebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

Los Angeles

18,679,763 kişilik nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin dev metropollerinden biridir. Ayrıca Los Angeles, Kaliforniya eyaletinin de merkezidir.

Los Angeles aynı zamanda çok önemli bir turistik merkezdir. İşte şehirde gezebileceğiniz ve görebileceğiniz önemli yerler: Los Angeles Staples Center, Los Angeles merkez kütüphanesi, Los Angeles Foxy Plaza, Los Angeles Hollywood Tepesindeki ünlü Hollywood Yazısı, Los Angeles Hollywood Bulvarı, Los Angeles Oscar ödülleri için Kodak Tiyatrosu, Los Angeles Köprüsü, Los Angeles Griffith Rasathanesi ve Malibu Sahili.

unnamed 3
Los Angeles

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu