Nasıl Yapılır?

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 – 2021 yılı eğitim yılı için KYK yurt başvurusu hakkında çeşitli sorular sorulmakta. Halihazırda üniversitelerin ve diğer eğitim kurumlarının yüz yüze eğitim yapıp yapmayacağı belli değil. Dolayısıyla şimdilik Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından da açıklama yapılmadı. Aynı zamanda kredi ve burs başvurusunda bulunacaklar adına da durum netleşmedi. Yine de bazı kurumlar hibrit eğitim modeliyle yola devam edeceğini ifade etmişti. Buradaki üniversitelerde okuyacaklar kalacakları yurtlara başvurabilirler. KYK yurt başvurusu tarihi duyurulduktan sonra maddi durumunuza ve ailenizin ekonomik durumuna göre değerlendirilerek bir yurda yerleştirilirsiniz.

KYK Yurt Başvurusu Yapmak

KYK Yurt Başvurusu Yapmak 2020

KYK yurtlarının başvurusu gerçekleştirdikten sonra düzenli aralıklarla yedekler açıklanmaktadır. Dolayısıyla sonuçların açıklanmasının ardından asil şekilde yerleşemediyseniz ümidinizi kesmeyin. Böylelikle herkesin başvuruda bulunup şansını denemesini öneriyoruz. Başvuru nasıl yapılır diyenler aşağıdaki adımları uygulayabilir.

  1. https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden e-Devlet‘e girin. Sonrasında gelen ekrandaki arama kutucuğuna “Yurt Başvurusu” yazın.
  2. Önünüzde listelenecek seçeneklerden Gençlik ve Spor Bakanlığı / Yurt Başvurusu bölümüne tıklayın.
  3. Gelen pencerede yurt başvuruları ile alakalı şartlar ve detaylar belirtilir. Kabul ettiğinize dair kanıt niteliği taşıyan en alttaki kutuyu işaretleyip Devam Et deyin.
  4. Kimlik bilgilerinizin çıktığı ekranda kontrol ettikten sonra onaylayın.
  5. Başvuru tipinize göre yol alacağınız bir sonraki adımda ise alanınızı, türünüzü ve kurumunuzu seçip devam edin.
  6. Önünüze gelecek sayfalarda size özel çeşitli bilgiler istenecek ve burada şahsi bilgilerinizi, aile bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Doğru ifadeleri belirtmediğiniz taktirde, örneğin ailenizin maddi durumu resmi şekilde incelendiğinden yazdığınızdan farklı bir şeyle karşılaşılırsa sonuç sizin için olumsuz olur. Bu sebeple doğru bilgileri yazıp gerçek sıranıza yerleşerek yurda girmeyi amaçlayın.
  7. En sondaki bölümde ise başvuru yapmadan önceki önizleme sayfası önünüze çıkar. Baştan aşağıya hepsini gözden geçirip KYK yurt başvurusu nasıl yapılır konusu içinde belirttiğimiz detayları da düşünerek yeterli gördüyseniz Başvur butonuna basın.

Böylelikle işlemler tamamlanır ve değerlendirilmek üzere Genel Müdürlük’e yollanır. Ayrıca daha sonra aklınıza gelen veya durumunuza göre değişkenlik gösteren noktalarda eğer başvuru tarihi sonlanmamışsa tekrardan güncelleme dahi yapabilirsiniz. Bu sebeple KYK başvurusu biteceği tarihi açısından önemlidir.

Şimdilik net bir açıklama gelmese de uygulamaları derslerin yoğun olduğu bölümlere ve üniversitelere yakın devlet yurtlarının açılacağına dair kesin bir kanı var. Özellikle bu kesimdeki insanlardan biriyseniz duyuruları yakından takip etmelisiniz. Ayrıca henüz üniversite kaydınızı yapamadıysanız şuradaki yazımızdan faydalanabilirsiniz: e-Devlet’te Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu