Bilim

Kutup Yıldızı Özellikleri

Kutup yıldızı, sıradan yıldızlardan farklı olarak aynı zamanda belirteçtir. Kutup yıldızı adını sürekli kuzey kutbunu gösterdiğinden almıştır. Bu nedenle “Kuzey Yıldızı” olarak da adlandırılır ve “Şimal Yıldızı” gibi isimlerle de anılmaktadır. Aslında bu dediğim şey kuzey yarım kürede yaşayan bizler için geçerli bir durumdur. Siz eğer dünyanın güney yarım küresine giderseniz orada kutup farklıdır ve güneyi gösterir. Kutup yıldızı özellikleri arasında yanlış bilinenin aksine en parlak yıldızı değildir. Bu yanılgıya çok kişi düşüyor. Hatta kuzey yıldızı diğer yıldızlara göre oldukça sönük bir yıldızdır. Işığın fazla olduğu şehirlerde bu yıldız görünmez. Bir diğer adıyla polaris olan bu yıldız önemli olmasının nedeni dünya ekseninin neredeyse doğrudan onda olmasından kaynaklıdır. Gecenin herhangi bir vaktinde ışık kirliliğinin az olduğu ortamlarda ve kuzey kürede olma koşuluyla kutup yıldızını kolayca bulabilirsiniz. Şimal yıldızı dünyanın tam ekseninde ve aynı doğrultuda olduğundan aradaki fark 1 derecenin 4/3 kadardır yani 44 dakikadır.

Kutup yıldızı nasıl bulunur?

İlgili Makaleler

Kutup yıldızını bulmak aslında çok basit bir işlemdir. Tabii ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde kolaydır. Çünkü şehir ışıklarından kaynaklı bulmakta zorluk yaşatacaktır. Bu durumları oldukça kolay bir yolla aşabilirsiniz. Gözlerinizi gökyüzüne diktiğinizde en kolay tanımlanabilir takımyıldızlarından olan Büyük Ayı takımyıldızını bulunuz. Bulduğunuz bu takımyıldızını bir kepçe olarak görürseniz kepçenin uç kısımlarında yer alan 2 yıldızını belirteç olarak kullanacağız. Kuzey yıldızı bu iki belirtecin gösterdiği doğrultuda yer alır. Kuzey yıldızı bu iki belirtecin arasındaki mesafenin yaklaşık beş kat ilerisinde yer alır.

Kutup Yıldızını Diğerlerinden Ayıran Özellik Nedir?

Kutup yıldızının özelliği gece boyunca kuzey tarafı gösterdiğini  bildiğimize göre demek ki diğer yıldızlar sabit değil sonucunu çıkarabilir miyiz? Doğrudur. Gece boyunca yıldızların hareketinin sebebi, Dünya’nın kendi etrafından dönmesinden kaynaklıdır. Bu yıldızların konumu Dünya’nın Güneş’i gün boyu takip ettiği gibi bir hareket yapar. Bu hareketler yıldızların kendi hareketinden kaynaklanmamaktadır. Yıldızlar hareket ederler fakat o kadar uzaktırlar değişimleri bizleri etkilemez.

Bu özelliklerinden dolayı kuzey yıldızı, yörünge üzerinde ve çevresinde bulunan yıldızdan çok daha farklıdır.

Kutup Yıldızı Özellikleri

Şimal yıldızını diğer yıldızlardan ayıran birçok özelliği gibi kendisine has özellikleri de bulunmaktadır.

Kutup Yıldızı özellikleri aşağıdaki şekildeki gibi belirtilmiştir:

  • Kuzey yıldızı, 3 yıldızın oluşumu ile meydana gelmektedir. Bu yıldızı oluşturan yıldızlar arasında biri çok parlaktır. Diğeri ise parlak yıldızın etrafında dönen ve sarı cüce adı verilen yıldızdır.
  • Sarı cüce yıldızı William Herschel tarafından bulunmuştur. Üçüncü cüce yıldızı ise Güneşin yaklaşık 2540 katı olmakla beraber 1929 yılında keşfedilmiştir.
  • Kutup yıldızının ufuktan bulunmuş olduğu yüksekliği enlem boyutunu göstermektedir.
  • Yalnızca Kuzey Yarım Küreden görülmektedir. Güney Yarım Küredeki insanlar tarafından asla görülememektedir.
  • Güney Yarım Kürede kuzey yıldızı görülemediği için insan yön bulmak aracılığıyla Güneyhaçı adı verilen çok parlak bir yıldızı takip etmektedirler.
  • Kutup Yıldızının bu kadar parlak olmasının en büyük sebebi kendi ekseni ile dünya ekseni arasındaki mesafenin 44 dakika olmasıdır. Dünya ekseni zaman içerisinde sürekli değişmektedir. Bu sebepten dolayı yaklaşık 200 sene sonra bu mesafe 25 dakikaya inecektir.

Kutup Yıldızı İle Dünya İlişkisi

Kutup Yıldızı Dünya içerisinde yer alan yarım kürelerden yalnızca Kuzey Yarım Küre tarafında görülmektedir. Parlaklığının çok büyük nedenlerinden biri ise kendi ekseni ile dünya ekseni arasından bulunan mesafenin yaklaşık 44 dakika olmasından dolayıdır. Fakat dünya ekseninin sürekli değişmesi ile yaklaşık 200 sene sonra aradaki mesafe 25 dakikaya kadar inecektir.

Yıldız bir zamandan sonra dünya yörüngesinden uzaklaşacak ve takribi 2500 sene sonra yeniden aynı konumu geri gelecektir.

Kutup Yıldızı’nın dünyaya uzaklığı 650 ışık yılıdır. Parlaklığı ise Güneşin parlaklığı ile karşılaştırıldığında 3000 kat daha parlaktır.

Kutup Yıldızı dünyadan gözle görülebilmektedir. Bununla beraber Kuzey Kutup Noktasından sadece 1 derece kadar bir mesafe uzaklıkta yer almaktadır.

Kutup Yıldızı ile Yön Nasıl Bulunur?

Kutup Yıldızı, dünya ekseni ile neredeyse aynı doğrultuda ve Kuzey Gök Kutbu’nun hemen üstünde yer alır. Bu sebepten dolayı Kuzey Yıldızı gökyüzünde hiç hareket etmiyor gibi gözükür. Bununla beraber gökyüzünün kuzey kısmı, Kutup Yıldızının etrafında dönüyormuş gibi görünmektedir. Bu sayede yıllar boyunca şimal yıldızı gök bilim ve yön bulma amaçları ile kullanılmaktaydı. Şimal yıldızı kuzey tarafını göstermektedir.

Kutup Yıldızının bir gün Kuzey Gök Kutbu yüksekliklerinde ayrılacak olması ve hareket etmesinin sebebi dünyanın yörüngesel salınım göstermesidir. Şimal Yıldızı, 21. yüzyılın sonlarına doğru Kuzey Gök Kutbu’ndan ayrılacaktır ve 41.yüzyıl başı itibariyle de yörüngesel salınım sebebinden dolayı Gamma Cephesi yakınlarında gözlemleyebiliriz.

Kutup Yıldızının Uzaklığı Nedir?

Kutup yıldızı günümüz çağında kutup yörüngesinden yalnızca 0.75 derece uzaklıktadır. Bundan dolayı Kuzey yıldızının uzaklığı pek çok makalede yaklaşık 433 ışık yılı olarak geçmektedir. Bazı eski yazılarda ise bu uzaklığın çok daha kısa olduğu hesaplanmıştır.

Yeni yapılan bilimsel teknoloji olan spektral analize göre 100 ışık yılı yakın mesafede yer alır. Kutup Yıldızı, Dünya’ya en yakın yıldızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu