SağlıkGenel

Kurban Eti Hemen Yenir Mi? Sert Kurban Etinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Kurban Eti Hemen Yenir Mi? Sert Kurban Etinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Kurban eti, özellikle Kurban Bayramında ülkemizde bayram tatlılarıyla birlikte en çok tüketilen besinlerden biridir. Et, sağlık açısından faydalıdır ancak hem yeni kesilmiş hem de aşırı miktarda tüketilen etler, sağlık açısından olumsuz etkilere neden olabilir.

Kurban eti ilk kesildiği andan itibaren “ölüm sertliği” olarak tabir edilen bir halde olur. Hayvanın öleceğini anlayıp, salgıladığı hormonlar ve kendini kasması, bu sertliğin temel nedenidir. Bu yüzden yeni kurban edilen bir hayvanın etinin son derece sert olduğu, etinin kolaylıkla pişmediği, pişse bile kolay tüketilmediği ve vücudun sindirimde zorlandığı rahatlıkla görülür. Etin bir bekleme süresi ve derecesi vardır. Yeterli süre ve derecede bekletilirse, et yumuşar, üzerindeki ölüm sertliği de sona ermeye başlar.

İlgili Makaleler

Kurban eti sıfır derecede 10 gün süre sonunda üzerinden ölüm sertliğini tamamıyla atar. Aynı zamanda kurban etinin 15 derece sıcaklıkta 3 gün içerisinde üzerinden ölüm sertliğini attığı görülür. Bu yüzden yapılması gereken, söz konusu koşullar gerçekleştiğinde kurban etini tüketmektir. Kurban etini hemen yemek istiyorsanız dahi azar azar ve doğru ölçülerde tüketmeniz gerekir. Hemen kesilen kurban etinin bir porsiyondan biraz daha az olarak tüketilmesi gerekir. Aksi halde yine sağlık sorunları kendini gösterir.

Kurban Eti Hemen Yenirse Sağlığa Zararı Ne Olur?

Kurban eti hemen tüketilirse, başta kolesterol seviyesinin yükselmesi ve hazımsızlık gibi durumlar dışında birçok sağlık sorunu da beraberinde gelir. Ölüm sertliği, hayvanın ölmeden önce salgılamış olduğu hormonlar vb. durumlar nedeniyle kurban etinde doymuş yağ oranı son derece yüksek olur. Doymuş yağ oranının yüksek olmasından ötürü kolesterol seviyesi büyük ölçüde artar. Ardından kalp, damar tıkanıklıkları başta olmak üzere yüksek gaz problemi, sindirim problemleri, mide spazmı gibi kişinin bünyesine göre birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Kurban eti bekledikçe, hücrelerin kendilerini salması ve asitlerin et üzerindeki etkisi geçer. Beklemeden tüketilmesi durumunda ise söz konusu asitlerle tüketim gerçekleştiği için mide asidiyle, kurban üzerindeki asit birleşir ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Özellikle mide problemleri olan kişiler, hemen yenen kurban etleri nedeniyle, midenin asit seviyesini ayarlayamaması ve mide hastalıklarının da etkisiyle birlikte, ciddi semptomlarla karşı karşıya kalabilirler.

Kurban Etinin Saklama Koşulları

Kurban Etinin Saklama Koşulları
Kurban Etinin Saklama Koşulları

Kurban etinin saklama koşulları da tüketim için önem taşıyan noktalardan biridir. Kurban eti, en küçük parçalar haline getirilerek serin bir yerde ve kesinlikle güneşten uzak bir yerde saklanmalıdır. 14-16 derece bir yerde, 5 saati geçmeyecek şekilde bekletilmelidir. Bekleyen etlerin ara ara hava alması da büyük önem taşır. Bekleme süresi dolduktan sonra ise etler buzdolabında saklanmaya başlanmalıdır.

Etlerin derin dondurucu da saklanması önemlidir ancak senelerce saklanan kurban etleri çoktan tüketilebilir özelliklerini kaybetmiş olurlar. Bu yüzden etin aylar içerisinde tüketilmesi en sağlıklı tüketim alışkanlıklarından biridir. 4-6 ay gibi bir süre, derin dondurucuda bekleyen etlerin tüketilme süresidir. Bu süreyi geçen etler, raf ömrünü ve tüketilebilir özelliklerini tamamlamış olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu