SağlıkGenel

Kurban Bayramında Koronadan Korunma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramında Koronadan Korunma Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban bayramında koronadan korunma hususu tüm ülkemiz tarafından özen gösterilmesi gereken ve virüsün daha fazla kitleye ulaşmaması adına büyük önem taşır.

Ülkemizde yılda 2 dini bayram yaşanır ve bu bayramlarda misafirliklerin ardı arkası kesilmez. Gerek evlerde gerekse dış mekanlarda birçok kişi bayram vesilesiyle buluşarak, samimiyetini tazeler. Samimiyet tazelerken de tokalaşma, sarılma, dip dibe oturma gibi aşırı samimiyet halleri de ortaya çıkar. Geçmiş bayramlarda bu haller, bireylerin birbirleriyle bağını kuvvetlendirirken, 2020 Kurban Bayramında ise büyük bir tehlike arz eder.

İlgili Makaleler

Korona Virüs’ün en sevdiği hareketler ve haller olan; tokalaşma, sarılma, sosyal mesafeye uyulmadan oturma gibi haller, bu bayramda kesin olarak askıya alınmalıdır. Aksi halde virüsün çok büyük bir boyuta çıkacağı ve bu bayramda virüs nedeniyle binlerce kişinin etkileneceği söylenebilir. Çok kolay yayılan ve bulaşan bir virüs olmasından ötürü, Kurban Bayramında koronadan korunma yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenler konusuna detaylı bir göz atmanızı önermekteyiz. Peki, korunma yöntemleri nelerdir? Böylesine bir samimiyet ortamında nasıl korunulabilir?

Kurban Bayramında Koronadan Korunma Yöntemleri – Bayramlaşmamak

Bayramlarda, ev ziyaretleri ve bayramlaşma gibi durumlar, ülkemizde bayramında en güzel ve en saf halleri arasında yer alır. Birçok kişi bu hale katılır. Ev ev gezmek, gün içerisinde onlarca misafir ağırlamak, bayramların ülkemizdeki genel tablosudur. Bu bayram ise kesinlikle bu davranıştan uzak durmak gerekir. Mümkün olduğunca bayram ziyaretine gitmemek ve bayramı başkalarıyla değil, ailenizle veya bireysel olarak geçirmeniz, bayramda Korona Virüs’ten en iyi şekilde korunmanıza yardımcı olur.

Yine de bayram ziyaretleri benim için olmazsa olmaz diyorsanız, aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:

  • Yakın zamanda şehir dışından gelmiş olan kişilerin bulunduğu ortama veya eve girmemek, hatta fiziki olarak hiçbir şekilde bayramlaşmamaya özen göstermelisiniz.
  • Yakın zamanda özellikle yurt dışı seyahati yapmış kişilerin evine, bulunduğu ortamama girmemeye ve bu kişilerle herhangi bir temasta bulunmadan, telefon veya başka şekillerde iletişim kurarak bayramlaşmalısınız.
  • Yakın zamanda Korona Virüs nedeniyle tedavi olmuş veya Korona Virüs tedavisi evde devam eden kişilere kesinlikle bayram ziyaretinde bulunmamalısınız.
  • Kalabalık, yurt dışı temaslı, hastanede çalışan, kısacası Korona Virüs nedeniyle fazlasıyla risk altında olan meslek grubunda çalışan kişilerle temastan veya bayram ziyaretinde kesinlikle uzak durmalısınız.

Ev ziyaretleri kesinlikle önerilmezken, yine de ev ziyareti veya bayram ziyareti yapmak istiyorsanız, bu hususlara dikkat etmeniz önerilir.

Tüm Hijyen Tedbirlerini Almak

Kurban Bayramında Koronadan Korunma Yöntemleri
Kurban Bayramında Koronadan Korunma Yöntemleri

Kurban Bayramında Koronadan korunma konusunda önemli noktalardan bir diğeri ise gereken tüm tedbirleri almaktır. Bayram ziyaretleri gerçekleştirirken, maske, eldiven ve dezenfektan üçlüsünü mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Her ziyaretinizi bu tıbbı malzemelerle gerçekleştirmeniz ve karşı tarafla herhangi bir temas içerisinde olmamanız önemlidir. Ayrıca her ev ziyaretinden veya ortam ziyaretinden sonra bu tıbbi malzemeleri atmalı, yanınızda bulundurduğunuz dezenfektan ile kendinizi dezenfekte etmelisiniz.

Bayram ziyaretlerinin olmazla olmaları arasında yer alan ikramlardan kaçınmalısınız. Çay, tatlı, yemek vb. gıdaları, ziyaret ettiğiniz yerlerde kesinlikle tüketmemelisiniz. Bu tür gıdaların servis edildikleri tabak, bardak, çatal, kaşık vb. malzemeler, her ne kadar yıkansa da virüsü belirli bir müddet üzerlerinde barındırabilirler. Bu yüzden her ihtimali düşünerek, ikramları geri çevirmekte fayda vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kurban bayramınız mübarek olsun sağlık sıhhat ve afiyet ile geçmesi dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu