Genel

Kumru Kuşu Hakkında Geniş Bilgiler

Kumru Kuşu Ne Yer, kumru yavrusu,

Kumru Kuşu (Streptopelia decaocto) Ekosistem içerisinde bulunan birbirine benzer özelliklere sahip ya da birbirinden farklı çok sayıda kuş çeşidi mevcuttur. Kuşlar familyası zengin bir familya denilebilir. Normal bir kuş gibi görünen ve güvercinler familyasına ait bir üye olan bir kuş türü ise kumru kuşu adı verilen türüdür. Guguk kuşu olarak da bilinen bu kuşlar, gugu diye ses çıkartmaları sebebiyle  bu biçimde bazı yörelerde bilinirler. Şehir kuşlarının yaşam koşulları zordur. Çünkü insanlarca beslenmedikleri zaman uzun süre aç kalırlar ve kedi köpek mamalarını dahi yiyebilir. Kumru kuşları görünüm olarak güvercinlere çok benzeyen kuşlardır. Farklı renklere sahip olabilmektedirler.

Kumru Kuşu Ne Yer

Kumru ne yer?; ot, böcek, tahıl, tohum gibi yiyecekler kumruların beslenmesi için yeterlidir. Birçok insan kumrulara yem atarak beslenmelerini sağlamaktadır.

kumru

Kumru kuşu hayatı

Kumruların yaşam süreleri ortalama 18 senedir. Kumru kuşunun 15-18 gün içerisinde yumurta çatlamaları başlar ve kumru yavrularının çıktığı gözlenmektedir. Yavrular yumurtadan çıkmasının ardından 18 günlük olduklarında artık yem yiyerek uçabilme yeteneğini kazanabilirler.

Kumru kuşları göçmen oldukları gibi, aynı yerde de bulunabilirler. Genellikle insanların evlerine yakın yerlerde yaşarlar ve çatılarda ya da saksılarda yuva yaparlar.

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü ile ilgili bilgileri : Kelebeklerin Yaşam Döngüsü adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kumru kuşu özellikleri nedir?

Peki ya kumru nasıl bir kuştur? Güvercinden daha küçük, ötücü bir kuş. Eşler birbirlerine çok düşkün bir kuştur. Tane ile beslenir. Kumrulara bazı yerlerde üveyk kuşu, yusufçuk kuşu da denilmektedir. Yusufcuk kuşları devamlı çiftleştikleri için yumurta yaparlar. Yumurtalar çıkan yavrular genel olarak uçar ama kimi zaman yuvada kalan kuşlar da olabilir.

 • Genellikle kahverengilerdir.
 • Kumru Kuşları doğada rastlamak mümkündür.
 • Dallarda veya kendilerini güvende his ettikleri yerde konaklar.
 • Göç ederek yaşayabilmektedir. 1
 • Guguk kuşu, Yusufçuk kuşu diğer isimlerindendir.
 • Yumurtlamada genel olarak 2 adet olur.
 • Lezzetli ete sahiptir.
 • Yem konusunda sorun yaşanmayacağından beslemesi kolaydır.
 • Çiftleşmede zaman konusu pek ayırt edilmez.

Yusufcuk kuşları asla eş değiştirmezler. Bu yüzden gereksiz yere avlanmamaları gerekir. Kumru kuşlarını beslemek için verilen ve çok ucuz olan yemler aracılığı ile bir çok kişi bu kuşları besler. Kumrular hakkında bir çok şehir efsanesi vardır. Bunlardan bazıları ile yazımızı sonlandıracağız. Kumru kuşunun yuva yapmış olduğu evden o yıl gelin çıkar, Kumrunun yuvasının olduğu evlerde bereket ve bolluk eksik olmaz. Kumrunun yuvasını dağıtmaz uğursuzluk getirir.

Kumru kuşları halk arasında tek eşe sahip olduğundan dolayı biliniyor. Yani bu kumru kuşları eşleri öldüğünde yaşamlarına tek olacak biçimde devam ediyorlar. Başka partnerler için arayışa geçmiyorlar. Günümüzde de kullanılacak olan kumrular gibi ayrılamıyorsunuz sözü de kumru adı verilen bu kuşların bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı söylenmiş anlamlı bir söz olmaktadır.

Kumru yavrusunu Neden Öldürür

Kumru kuşları yavrularını öldürmelerinde ki sebep 3 farklı çeşitte görülmektedir.

 1. Farklı erkek kumru kuşundan olması,
 2. Yavrunun güçsüz veya hasta olması.

Bu iki sebep kumru kuşlarının geleceğini belirleyebilmektedir. Küçük kumru yavrularının sağlıklı nesillere ulaşabilmesi adına bu şekilde evrimleşebilmektedirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu