Öneriler

5 Kültür Zenginliği

KÜLTÜR ZENGİNLİĞİ

Ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken 5 kültür zenginliğini sizler için derledik.

 

1. Paris/Fransa – Shakespeare and Company Kitabevi

s1

Parisin uğrak yerlerinden biri olan bu kitapevi, 1951 yılında George Withman tarafından ”Shakespeare and Company” adıyla hizmete sunulmuştur. Daha önce ki zamanlar da Sylvia Beach tarafından 1920-30’lar da toplantı mekanı ve kütüphane alanı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Baştan sona tarih kokan iç dizaynı ve rafları dolduran edebi kitaplarıyla tüm ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

2. Cihangir/İstanbul – Orhan Kemal Müzesi

s2

Türk edebiyat tarhinin kıymetli yazarlarından biri olan Orhan Kemal’i anmak için kurulan bu harika müzede, usta yazarın fotoğrafları, kitapları ve eşyaları yer alıyor. Ziyaret saatleri; Hafta içi 09:30-17:45 arasındadır ve birkaç sene önce ücretsiz ziyaret edilebilen bu müze şu anda 5-10 TL gibi fiyatlar ile gezilebilmektedir.

3. Teksas/Amerika – Harry Ransom Merkezi

s3

Harry Ransom Kültür Merkezi, her edebiyat aşığının mutlaka uğraması gereken bir yer. 1 milyondan fazla nadir kitaba, 36 milyondan fazla el yazması esere ve 5 milyon fotoğrafa  ev sahipliği yapan merkez, kolay ulaşımı ile beraber, arşivleri inceleme izni gibi ayrıcalıklar da sunuyor. William Shakespeare, James Joyce gibi usta yazarların ve diğer önemli isimlerin geniş el yazması koleksiyonları da bu merkezde sergilenmektedir.

4. Eminönü/İstanbul  – A. Hamdi Tanpınar Edebiyat Kütüphanesi

s4

Adından sıkça söz ettiren Gülhane Parkın’dan geçerken Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesine mutlaka uğramalısınız. Kütüphaneye, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adı verilmiştir. Kütüphanede 1000’in üzerinde ünlü yazarın 8000’den fazla kitabı ve 33 ayrı yazarın 100 ün üstünde eşyası ve belgesi vardır. Kütüphaneyi hafta içi 08.30 – 20.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

5. Rusya – Yasnaya Polyana

s5

Leo Tolstoy, doğup büyüdüğü bu muhteşem görünümlü evde, en önemli romanlarından biri olan Savaş ve Barış ve Anne Karenina gibi eserlerini yazmıştır. Tolstoy’un öldükten sonra bakımı yapılmaya devam eden bu kültür zenginliği birçok savaştan zarar görmeden bu zamanlara kadar gelmeyi başarmış ve müze haline getirilmiştir. Ünlü yazarın kişisel eşyalarını ve kitaplarını görmek, evin arazisinde dolaşıp o tarihi hissetmek ve onun anılarını yaşamak için mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu