Genel

Kübizm Nedir? Kübizm Akımı Örnekleri ve Eserleri nelerdir

Kübizm akımının birbirinden farklı eserleri ve örneklerini ele almaya çalıştık. Pablo Picasso'nun eserleri ve dahası.

Kübizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir akımdır. Bu kübizm akımı gözümüzün gördüğünün yanı sıra görmediği şeyleri de sanat eserlerinde kullanmayı planlamıştır. Bu sorulara cevap manzara ya da olayın parçalara ayrılması ve daha sonrasın da sanatçının o anki hissiyatına bağlı olarak tekrar birleştirilmesiyle ortaya çıkması diyebiliriz. Fransa’da ortaya çıkmıştır. Pablo Picasso gibi sanatçıların yer aldığı bir sanat akımıdır ayrıca bütün bir şeklin parçalanması şeklindedir. Eserlerde geometrik şekiller esas olduğu için kubizm şeklinde anılmıştır.

Kübizm, göz yanıltıcı etki bırakmadan sadece resim öğeleriyle duyguyu ve anlatılmak isteneni aktarmasıdır.

Bilinen Kübizm Eserleri Örnekleri

Kübizm eserleri  ilk olarak Pablo Picasso tarafından yapılmıştır. En ünlü kübizm eserlerinden Avignonlu Kızlar, Guernica, Ağlayan Kadın, Mandolinli Kız adlı eserleri Pablo Picasso‘ya aittir. Döneminde çok ses getirmiş olan eserlerdir. Bir başka ses getiren sanatçı Georges Braque’dir. Braque’nin en ünlü bu eserlerinden Keman ve Mum, L’Estaque’de Evler adlı eserlerdir.

Avignonlu Kızlar

Kubizmin ilk eseri Avignonlu kızlar, olarak Pablo picasso tarafından yapıldığı görülmektedir. Yapımı için Picasso tarafıdan 809 adet taslak çizildiği söylenmektedir. Yağlı boya tablosu olarak hayat bulan ve modern sanatın doğuşu olarak günümüze kadar gelmiştir.

Avignonlu kızlar
Avignonlu kızlar

Guernica

1937 yılında Picasso tarafından İspanya’nın iç savaşını kes yapıştır sanatı ile göstermeye çalışmıştır. O yıllarda Nazi’nin 28 uçakla yaptığı bombardımanın yıkımını göstermek amacı ile yaptığını da açıklamalar arasındadır.

"Guernica

Mandolinli Kız (Kadın)

Analitik sanat da bir den sıçrayış yaşatan örnektir “Mandolinli kız“. 1910 yılında henüz yeni yeni filizlenen Kübist eserlere büyük bir örnektir. İlk bakışta karmakarışık görünen eser diğer eserlerden farkı ise deneysel olarak çalışmaya başlanmasıdır.

Mandolinli kız
Mandolinli kız

Kübizm Akımı

Kübizm akımı Empresyonizm akımına tepki olarak ortaya çıkmış bir akımdır ve iç dünyayı anlatan bir akımdır. Kes yapıştırın etkisini resim ve mimari alanlarında göstermiştir. Kes yapıştır sanatında ışık ve gölge oyunları uygulanarak derinlik duygusu katmak yerine eser sadece iki boyutu içinde ele alınır. Bu sanatın mimari alanında kübik yapısının gelişmesini de sağlamıştır . Günümüzde de süsleme alanlarda oldukça etkilerini görmekteyiz.

 

Kübizm akımının amacı nesneleri izleyicinin bulunduğu yerden görebileceği bir şekilde değil, başka değişik açılardan görülebilecek bir şekilde de gösterebildiğini ortaya koymuştur. Bu kübizm akımı esere dördüncü boyut katmaya çalışır. Kübistler modern insanların çevrelerine bir ışık tutmuştur.

Pablo Picasso ve Kübizm

Kübizm akımının temsil edenlerin başında Pablo Picasso gelmektedir. Daha sonrasında onu takip edenler Georges Braque, Juan Gris, Albert Gleizes ve Fernand Leger’dir. Bu konuda Pablo Picasso‘nun söylediği o güzel söz şöyledir “Her çocuk bir sanatçıdır, sorun büyüdüğümüzde nasıl sanatçı kalabileceğimizdir.”

Dahi ve yaratıcı olarak anılır Pablo Picasso. Babası resim öğretmeniydi. Yani Pablo Picasso‘nun sanat ile ilgilenmesi pek de şaşırtıcı değildir. Picasso ilk eserlerinde sirk palyaçolarının, akrobatların resimlerini yapar. Sirk dünyası ile yakından ilgilenen Picasso bu dönemi Mavi Dönem olarak adlandırır. Aslında sirk dünyasının hüzünlü yönünü gözler önüne sermektedir. Mavi olarak adlandırmasının sebebi de buradan gelir. Renkler ile duyguyu yansıtmak çok önemli bir noktadır. Mavi rengi hüznü temsil ettiği için böyle adlandırır. Picasso eserlerinde tek renk olarak hüznü yani mavi rengini ve tonlarını kullanmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu