Bilim

Kraliçe Arının Özellikleri

Kraliçe Arı, arı beyi ya da ana arı olarak bilinmektedirler. Genellikle bal arısı kolonilerinde görülmektedir. Bu kolonilerde çiftleşmiş, yetişkin dişi arıdır. Genel olarak bir kolonide yalnızca tek bir kraliçe arı bulunur ve bu arı kolonideki diğer arıların hepsinin annesidir. Kraliçe arılar, larva halindeyken işçi arılar tarafından seçilmektedir. Koloninin kraliçesinin özellikleri konusundan bahsetmek gerekirse bu arılar, cinsel bir olgunluğa erişebilene kadar yalnıza arı sütü ile beslenir. Kraliçe arı kavramı aynı zamanda bal arısı olmayan birkaç sosyal arı cinsleri içerisinden baskın dişilere de bu isim verilmektedir.

Yumurta özelliği bulunan, kovanın geleceğini sağlayan, arıların çoğalma işlemlerini sağlayan arılara, kraliçe arı denir. Koloni içerisinde yer alan arıların geleceklerini sağlayabilmek için çok önemli bir role sahiptirler.

İlgili Makaleler

Kraliçe Arının Özellikleri

Kraliçe Arı nedir? sorusuna, cevap olarak kovanın baş mimarı denilmesi daha doğru olacaktır. Kovan içerisinde bulunmaları açısından arıların çalışmalarını, birliğini etkilemektedir. Kısacası kovan içerisinde ortak alanda bulunmaları, arıların beraberlikleri ve birliklerini sağlamanın yan sıra, bal üretimini de sağlamaktadır. Tüm bu işlevleri bir kenara bırakılırsa, kraliçenin arının kovan içerisindeki tek fiziksel işlevi birleşmeler sonucunda yumurta bırakmasıdır. Kovan içerisindeki birliği ve düzeni ise salgıladığı hormonlar ile düzene koymaktadır. Kraliçe arılar bir arı kolonisinin temel görevlerinin hepsini elinde barındırmaktadır.

Kraliçe Arıların diğer arılardan en önemli farkı, larva halinde sonra arı sütü tarafından beslenmesi denilebilmektedir. Ayrıca bu beslenme tarzından dolayı 3 ya da 5 yıl kadar bir süre yaşamaktadırlar. Diğer arılar ise yaklaşık olarak 5 hafta gibi bir süre yaşamaktadırlar. Bu fark bile arı sütünün ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir. Kraliçe arı, işçi arılarının yaptığı herhangi bir işlevi çene yapılarındaki sorun yüzünden yapamazlar. Beslenme şekli ise genç işçi arıları tarafından sağlanır.

Kraliçe Arı Üretimi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Kraliçe arılar, bir arı kolonisi için çok büyük bir hayati öneme sahiptir. Nitekim kraliçe arısını kaybeden bir koloni, hiç vakit kaybeden yeni bir kraliçe arı üretimine başlarlar. Bir kovan içerisinde kraliçe arı olup olmadığını küçük bir inceleme ile anlaşılabilir.

Kraliçe arının üretimi dört farklı uygulayarak kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Bu teknikler aşağıda belirtilmiştir:

  1. Teknik: Kraliçe arısı olmayan kovan ilk olarak incelenir. Daha sonra durumu çok daha iyi olan bir kovan içerisinden günlük yumurtası içeren çerçeve alınır. Üstünde bulunan arılar silkelenir. Rüzgara ve soğuğa maruz bırakmayacak bir şekilde diğer kovana taşınır. 5 gün sonunda işçi arılar içeriye konulmuş olan çerçevenin üstüne kraliçe arı memeleri asmış olurlar.
  2. Teknik: Kraliçe arısı olmayan kovana, oğul mevsiminde arı kovanları içerisinden ana memeli olan çerçeve bırakılır. Yöntem çok basittir fakat arıcılar pek uygulamamaktadır.
  3.  Teknik: Bu teknik elde yedek bir kraliçe arı bulundurmaktır. Kraliçe arı üretiminde en sık tercih edilen yöntemdir.
  4. Teknik: Profesyonel olan arıcılar tarafından yapılır.

Kraliçe Arı Öldürülmesi

Kraliçe arılar bazı belirli durumlarda iki tane olurlar. Ancak hiçbir arı kovanı içerisinde bu arı çeşidinden iki tane barınamaz. Bu sebepten dolayı muhakkak bir kraliçe arı diğerini öldürür ve krallığını ele alır. Bu öldürme işleminin faydalarından biri ise kavgadan sağ çıkan arının, zorluklara ve hastalıkla karşı dayanıklı bir hale gelmesini sağlar. Bu şekilde kovan içerisinde bulunan güvenlik çok daha güzel ve iyi bir şekilde sağlanmış olur.

Kraliçe Arı Kovana Nasıl Verilir?

Kraliçe arı kovan içerisine verilirken kesinlikle çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda kraliçe arı kovan içerisinde bulunan diğer arılar öldürebilme ihtimali bulunmaktadır. Bunun dışında ise kovanın içerisinde kraliçe arının kontrolü yapılmalıdır. Kraliçe arının özellikleri arasında, eğer kovan içerisinde olmadığı anlaşıldıktan hemen sonra dikkat edilip günlük yumurtalara bakım gösterilmesi de bulunmaktadır. Günlük yumurtalar kovan içerisinde var ise, işçi arılar o kısma kraliçe arı memeleri bırakırlar. Öncelikle bu durumda kovanın içerisine farklı bir koku verilir. Eğer kraliçe arı memeleri var ise, arı verilme işleminden 16 gün sonra kraliçe arı üretimi tamamlanmış olacaktır.

Kraliçe Arı Üreme

Kraliçe arı koloni içindeki genetik varyasyonu koruyabilmek için genelde birkaç erkek arı ile beraber havada çiftleşir. Bu çiftleşme esnasındaki uçuşlar birkaç gün düzenli bir şekilde tekrarlanabilir. Daha sonra kraliçe arı yumurta bırakmaya başlar. Kraliçe arı yeni bir koloni kurmak gibi bir amacı olmadığı sürece kovanını asla terketmez. Normal şartlar altında kraliçe arının spermateka ( döl yatağında ) yaşamı süresince bırakacağı bütün yumurtaları dölleyebilecek kadar sperm bulunmaktadır. Erkek arılar bu çiftleşme esnasında ölürler.

Kraliçe Arı Ömürleri

Kraliçe arılar yaklaşık olarak 5 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bununla beraber birçok arıcı her yıl ya da iki yılda bir kraliçe arılarını değiştirmektedir. Diğer arıların yaşam süresi ise aşağı yukarı 5 hafta gibi bir zaman dilimidir.

Kraliçe arının yumurta bırakma işlemi yavaşladığında veya kazara öldüğünde, işçi arılar hiç vakit kaybetmeden yeni kraliçe arı üretme işlemine başlarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu