Eğitim

KPSS Tarih Sınavına Kaç Ay Kala Çalışmaya Başlanmalı?

Öncelikle “KPSS neye denir, kimler bu sınava başvurabilir, kaç yılda bir yapılmaktadır, kaç tür puan türü vardır” gibi sorularımıza aydınlık getirelim. KPSS, açılımına bakarsak Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Yaklaşık 14 farklı alandan meydana gelen sınavda, kişiler mezun oldukları üniversite ya da lise bölümlerine göre başvurabilmektedirler. Üniversite mezunları ve lise mezunlarının girdiği KPSS farklıdır. Birbirinden faklı tarihte, farklı alanlardan ve sorulardan oluşan bu sınavlara genel olarak KPSS denir.

KPSS Tarih Sınavına Kaç Ay Kala Çalışmaya Başlanmalı?

Sınavın türlerine göre ise bu sınavlara başvuran mezunlar; lise, önlisans veya lisans mezunlarıdır. KPSS önlisans ve ortaöğretim sınavına, yükseköğretim kurumlarının iki yıllık önlisans programı mezunları ile lise mezunları başvurabilirler. KPSS lisans sınavına ise yükseköğretim kurumlarının 4 yıllık ve üzeri programlarını bitiren bireyler başvurabilir.

Lisans mezunları hem KPSS lisans hem de KPSS önlisans ve ortaöğretim sınavlarına giremezler. Yalnızca sınavlardan birine girme hakları vardır.

Adaylar sınavlara istedikleri kadar girebilirler. A grubu kadrolara başvurabilme  yaşı nedir derseniz, sınır olarak 35 belirlenmiştir.

Öğrenci iken sınava girme hakkı vardır. Fakat Millî Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında, mezun olmadan önce girilen sınavların sonuçlarını kabul etmemektedir.

KPSS Nasıl Uygulanır?

kpss tarih

KPSS hafta sonları olmaktadır. Cumartesi ve pazar günleri sabah ve öğleden sonra oturumları yapılan sınavdır. Adaylara çoktan seçmeli sorular verilmektedir.

  • Genel yetenek ve kültür testi, cumartesi sabahı yapılır. Genel yetenek testinde 60, genel kültür testinde 60 olmak üzere adaylara toplam 120 soru yöneltilir. Bu oturumun süresi 120 dakikadır ve bu oturuma tüm adaylar girmek zorundadır.
  • Eğitim bilimleri testi, cumartesi öğleden sonra yapılır. Öğretmen adayları bu sınava girmek zorundadır. Toplam 80 soru yer alır ve süre 100 dakikadır.
  • Hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebe olarak verilen testin oturumu pazar günü sabah yapılır. Toplam 150 soru yöneltilir ve 160 dakika süre tanınır. Bu sınava girmek isteğe bağlıdır, zorunluluk yoktur.
  • Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler testi, bu oturum pazar öğleden sonra yapılır. Toplam 150 soru yer alır ve süresi de 160 dakikadır. Bu sınava girmek de isteğe bağlıdır, zorunluluk bulunmamaktadır.
  • Öğretmenlik alan bilgisi testi (ÖABT), bu teste öğretmen olarak 16 branşta atanmak isteyen öğretmen adayları girmek zorundadır. Ayrıca YÖK’ün sınav kararı verdiği yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan ve öğretmenlik yapmak isteyen adaylar da bu sınava girmek zorundadır. Adaylar alan bilgisi testi ve alan eğitimi testi olmak üzere iki test yanıtlarlar. Toplamda 50 soru olan bu testin yanıtlama süresi 75 dakikadır.
  • Din hizmetleri alan bilgisi testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)’na bağlı din hizmetlerinde görev almak isteyen personelin atanmasında kullanılacak puanların hesaplanması için ve bu kadrolara yerleşmek isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur. Bu sınavda adaylara verilen 40 soru vardır ve sınav için tanınan süre 60 dakikadır.

Sınavda Kaç Çeşit Puan Türü Bulunmaktadır?

Sınavda 124 çeşit puan hesaplanır. En yüksek puan 100 olarak baz alınır. Her puan türüne göre sınavda verilen  testlerin ağırlıkları değişmektedir.

KPSS Tarih Sınavına Kaç Ay Kala Çalışmaya Başlanmalı?

Bir sınava ne kadar erken çalışmaya başlanırsa o kadar rahat edileceğini savunulanlar arasındadır. En başta hedef program hazırlanmalı. Her haftanın ve ayın sonuna tekrar günü konulmalı. Haftalık programda hedef olarak hangi konunuz varsa en son o konuyu tekrar etmelisiniz. Aylık olarak da o ay hangi konular işlendiyse, geriye dönüp o konuları tekrar etmeli ve genel tarama testi çözmelisiniz. Son aylar en önemli zamanlarıdır. Sınav günü gelene kadar çalışmayı kesinlikle bırakmamalısınız.

KPSS Tarih Sınavına Nasıl Çalışılır?

KPSS tarih dersindeki konulara bakarsak, konular İslamiyet öncesi Türk Tarihi’nden başlayıp çağdaş Türk ve dünya tarihine uzanır. Bu konular uzun ama birbiriyle bağlantılı konulardır.

Bana göre yapılması gereken ilk iş bütün konuları bir hedef listesi olarak yazmalısınız. Daha sonra sınava kaç ay kaldıysa konuları aylara bölmelisiniz. Her ay konuları haftalara bölmelisiniz ve böylelikle haftalık programınızı çıkarmış olursunuz. Her hafta ve ay sonunda konu tekrarı yapmalı ve bol bol soru çözmelisiniz.

Tarih dersi için bir defter tutmalısınız ve konu anlatım kaynaklarınız dışında kendiniz not almalısınız. Böylelikle kalıcı olarak öğrenirsiniz. Konuları sırasına göre işleyiniz. Birbiriyle bağlantılı konular olduğu için akış bozulmamalıdır. Tarih ezberlenirse çabuk unutulabilen bir derstir. Bu nedenle ezberlemeye değil konuları öğrenmeye çalışın. Konunun hemen ardından tekrar testleri çözün.

Konularınız bittiğinde çıkmış soruları çözmeye çalışın. Genelde benzer sorular çıkmaktadır. Bu nedenle soru kalıplarına hâkim olmak size büyük avantaj yaratır.

Sınava son 1 ay eksik konunuz kalmasın. Konularınızı okuyarak tekrar edin. Son ay yapılması gereken en önemli şey deneme çözmektir. Deneme çözerseniz süre yönetme yeteneğinizi geliştirir ve stres yönetiminizi kolaylaştırırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu