Eğitim

Kpss Matematik Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor?

Her yıl binlerce kişinin girdiği bu sınav pek çok ders ve bu derslerin alt alanı olan konulardan oluşmaktadır. Bu sınava giren adaylar memur olmak isteyenler olmaktadır. Memurluk sınavı olarak nitelendirilen bu seçme sınavına lise mezunları, önlisans mezunları ve lisans mezunları girmektedir. Kpss matematik hangi konudan kaç soru çıkıyor?

Lise için yapılan kpss, önlisans için yapılandan farklı olmaktadır. Konular benzer olsa da aralarında bazı farklar olmaktadır. Lisans kpss en kapsamlı olan sınav olmaktadır. Bu sınavın sonucuna göre atamalar olmaktadır. Lisans düzeyinde olan atamalar kurumsal ve merkezi şeklinde gerçekleşmektedir.

Lisans mezunu olanlar için sınav sonucunda bakılacak puan türü P3 olarak yazmaktadır. Önlisansların sınav sonucunda ise P93 yazılı puana bakmak lazım gelmektedir. Ortaöğretim mezunu iseniz ve lise kpss ile memur olarak atanabilirsiniz. Bu sınavda ise P94 yazılı puana bakmak gerekmektedir.

Tüm bu puanların geçerlilik süresi iki yıl olmaktadır. Sınav olduktan sonraki iki sene içerisindeki kurumsal ve merkezi atamalarda bu puanı kullanabilirsiniz. İki sene sonraki sınav gerçekleştiği anda bu puanın etkisi kalmayacaktır.

Kpss Matematik Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor?

Kpss lisans sınavına girenler, önlisans ve lise sınavına girenler de dahil olmak üzere her aday genel kültür ve genel yetenek sınavlarına girmek zorundadır. Bu bölümde matematik, Türkçe, tarih, coğrafya, anayasa ve güncel bilgiler şeklinde 120 soru bulunmaktadır. Lisans düzeyinde bulunan kpss matematikte 30 soru içermektedir. Türkçe 30 sorudan oluşmaktadır. Tarih 25, coğrafya 18, 9 anayasa, 6 tane de güncel içerikli sorular bulunmaktadır.

En çok etkileyen derslerden biri matematik olmaktadır. Bu derste kaç konu bulunmaktadır, hangi konudan kaç soru çıkmaktadır, yıllar içerisindeki değişim ne şekilde gerçekleşmiştir gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kpss Matematik Konuları Nelerdir?

En çok korkulan, buna karşılık seveninin de çok olduğu matematik hayatımızda her alanda karşımıza çıkmaktadır. İlkokul 1. sınıftan başlayarak hayatımıza girmektedir. Gözümüzü korkutma da her öğrencinin doğru anlatıldığında anlaması mümkün bir derstir. Anlamaya başladıkça tutkunu olacağınız konular bütününden oluşmaktadır.

İlk konunun öğrenilip içselleştirilerek sonraki konuya geçmek önemli olmaktadır. Temeli sağlam atmak diye tabir edilen şekilde ilerlenmelidir. Matematiğin ilk konusu temel kavramlar olmaktadır. Sonrasında ise bölme, bölünebilme, çarpanlara ayırma konuları ile obeb ve okek yer almaktadır. Rasyonel ve ondalık sayılar üçüncü ünitedir.

kpss matematik

Birbirine bağlı bir şekilde ilerleyen konularda sırada  basit eşitsizlikler yer almaktadır. Mutlak değer bir sonraki konudur. Üslü sayılar, köklü sayılara sıra ile çalışılması gerekmektedir. Faktöriyel oldukça eğlenceli bir konu olmaktadır. Çarpanlara ayırma, oran ve orantı, denklem çözme de problemlerden önceki son konular olmaktadır. Problemler oldukça geniş soru içermektedir. Sayı, kesir, yaş, hareket, havuz, işçi, hareket, yüzde, kar zarar, karışım, grafik problemleri şeklinde olmaktadır. Kümeler, fonksiyonlar, işlem, permütasyon ve kombinasyon, olasılık, mantık ve şekil yetenek şeklinde konular bitmektedir.

Bu konular bu sıra ile çalışılmalıdır. Aksi halde tam olarak kavranmayabilir. Planlı bir şekilde günlere bölerek çalışmakta fayda vardır. Her konudan sonra kolayda zora doğru bol soru çözmek iyi olacaktır.

Kpss Matematik Sorularının Konulara Göre Dağılımı

Kpss derslerinden biri olan matematikte toplam 30 soru yer almaktadır. Her konudan yıllar içerisinde çıkan soru sayısı değişse de tahmini olarak en çok soru gelen konular bilinmektedir. Temel kavramlardan geçmiş yıllarda en az 1 soru gelmektedir. En çok 2014 yılında 4 soru gelmiştir. Ebob ve ekoktan son yıllarda daha fazla soru gelmeye başlamıştır. 3 soru 2018 ve 2019 yıllarında çıkmıştır.

Rasyonel sayılardan mutlaka bir soru gelmektedir. Ayrıca bu konudan gelen sorular kolay da olmaktadır. Sözelciler dahi az bir çalışma ile bu soruyu cevaplayabilir. Basit eşitsizlikler ve mutlak değerden de genelde 1 soru gelmektedir. Son sene hiç soru gelmemesine rağmen köklü sayılardan önceki yıllarda ikişer soru gelmekteydi.

Faktöriyelden çok fazla soru gelmemektedir. Birer yıl ara ile bir soru gelirken son yıllarda hiç çıkmamıştır. Çarpanlara ayırma matematiğin temel konularından biri olmaktadır. Ya bir ya da iki soru çıkmaktadır. Oran orantı ve denklem çözmeden de birer soru gelmektedir. Problemlerden mutlaka birer soru sorulmaktadır.

Modüler aritmetikten soru gelmemektedir. Fonksiyonlar ve işlem konuları önemlidir. Bu nedenle de birer tane soru sorulmaktadır. Permütasyon ve kombinasyondan pek çıkmamaktadır. Sayısal mantık son yıllarda oldukça fazla soru gelen konudur. Çözümleri bilinince çabuk çözülmektedir. Size zaman kazandıracak bu konu, bir soru kökünden 2-3 ayrı soru şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Olasılık ve şekil yetenek de genelde birer soru çıkan konulardır. Tüm bu ünitelere çalışmakta fayda vardır. Eğer zamanınız var ise atlamadan bütün hepsine çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Ösym hiç sormadığı bölümden birden soru sorabilmektedir. Zamanınız kısıtlı ve kısa sürede matematiği bitirmek istiyorsanız en çok soru çıkan konulara yoğunlaşabilirsiniz. Matematik temeliniz zayıf ise her konuya mutlaka sıra ile çalışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu