Teknoloji

Kötü amaçlı yazılım nedir?

Kötü amaçlı yazılım, sistemlere zararlı olabilecek zararlı programları veya kodları tanımlayan bir şemsiye terimdir. Düşmanca, müdahaleci ve kasıtlı olarak farklılılık gösteren kötü amaçlı yazılım, bilgisayar, bilgisayar sistemleri, ağlar, tabletler ve mobil aygıtları istila etmeye hatta bunlara zarar vermeye veya devre dışı bırakmaya çalışır. İnsan gribi gibi, normal işleyişe müdahale eder.

Kötü amaçlı yazılım, yasadışı yoldan para kazanmakla ilgilidir. Casus yazılım, sistemlerin veya ağ ekipmanlarının fiziksel donanımına zarar veremese de (bilinen bir istisna dışında aşağıdaki Google Android bölümüne bakın), verilerinizi çalabilir, şifreleyebilir veya silebilir, temel bilgisayar işlevlerini değiştirebilir veya ele geçirebilir ve bilgisayar etkinliğinizi gözetleyebilir bilginiz ya da izniniz olmadan.

Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını nasıl anlarım?

Kötü amaçlı yazılımlar birçok farklı anormal davranışla kendini gösterebilir. Sisteminizde casus yazılım veya virüslü kötü yazılımlar bulunduğunu gösteren bazı işaretler:

 • Bilgisayarınız yavaşlar. Kötü amaçlı yazılımların ana etkilerinden biri ister internette gezinin veya ister yalnızca yerel uygulamalarınızı kullanın işletim sisteminizin hızını azaltmaktır.
 • Orada olmaması gereken sinir bozucu reklamların gelgit dalgası ekranınızdan kaybolmaz. Beklenmeyen pop-up reklamlar, kötü amaçlı yazılımın bulaşmasının tipik bir işaretidir. Özellikle adware olarak bilinen bir kötü amaçlı yazılımlar biçimiyle ilişkilidir. Dahası, pop-up reklamları genellikle diğer gizli kötü amaçlı yazılım tehditleriyle birlikte gelir. Dolayısıyla, “TEBRİKLER” e benzer bir şey görürseniz, ÜCRETSİZ BİR PSİŞİKK OKUMA KAZANIRSINIZ! gibi yazılar üzerine tıklamayın. Reklamın verdiği ücretsiz ödül ne olursa olsun, size bolca zarara mal olacak.

kotu-amacli-yazilim-nasil-bulasir

 • Sisteminiz, Windows sistemlerinde ölümcül bir hatayla karşılaştıktan sonra tekrar tekrar çöküyor, donuyor veya görüntüleniyor.
 • Muhtemelen sabit sürücünüzde gizlenen şişmiş bir kötü amaçlı casus nedeniyle gizemli bir disk alanı kaybı fark edersiniz.
 • Sisteminizin Internet etkinliğinde garip bir artış oluşur.
 • Sistem kaynaklarınızın kullanımı anormal derecede yüksektir ve bilgisayarınızın fanı tam hızda dönmeye başlar ya da arka planda sistem kaynaklarını alan kötü amaçlı yazılım etkinliği belirtileri yavaşlar.
 • Tarayıcınızın ana sayfası izniniz olmadan değişir. Benzer şekilde tıkladığınız bağlantılar sizi istenmeyen bir web hedefine gönderir. Bu genellikle bazı istenmeyen yazılımları indiren “tebrikler” pop-up’ını tıkladığınız anlamına gelir. Benzer şekilde tarayıcınız bir taramayı yavaşlatabilir.
 • Yeni araç çubukları, uzantılar veya eklentiler tarayıcınızı beklenmedik şekilde doldurur.
 • Virüsten koruma ürününüz çalışmayı durdurur ve güncelleyemezsiniz; bu da sizi devre dışı bırakan gizli kötü amaçlı yazılımlara karşı korumasız bırakır.
 • Sonra acı veren kasıtlı olarak gizlenmeyen kötü amaçlı saldırılar var demektir. Bu alanında ünlü kendini duyurmuş fidye yazılımı ile olur, size verilerinizin elinde olduğunu söyler ve dosyalarınızı silmek için bir fidye talep.
 • Her şey sisteminizde iyi çalışıyor gibi görünse bile şikayet etmeyin, çünkü hiçbir haber mutlaka iyi bir haber değildir. Güçlü kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızın derinliklerine gizlenebilir ve parolalarınızı yazdığınız an hassas dosyaları çalarak veya bilgisayarınızı diğer bilgisayarlara yaymak için kullandığından herhangi belirti vermeden kirli işine devam edebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu