Teknoloji

Kotlin 1.4 Geliştiricilere Sunuldu!

Kotlin 1.4 geliştiricilere sunuldu! En hızlı yükselen programlama dilleri arasında yer alan Kotlin, yeni bir sürüm ile karşımıza çıkıyor. Kotlin 1.4 adı verilen sürüm temmuz ayında yayınlansa da geliştiricilerin %80’inden fazlasının kullandığı Android Studio programına yeni geldi.

 

Kotlin Nedir?

kotlin nedir

2010 yılında JetBrains firması tarafından kurulan Kotlin, birçok veriye göre son yılların en hızlı büyüyen programlama dili unvanını kazanıyor. Popüler dil Android geliştirmenin yanında sunucu taraflı geliştirmeleri, masaüstü uygulamaları ve web geliştirmede kullanılabiliyor. Statik bir programlama dili olmasının yanında Apache 2.0 lisansı altında açık kaynak kodlu bir projedir. Kotlin’in açık kaynak kodlu olması kullanıcıların programlama dilini geliştirmesini ve katkıda bulunmasına olanak sağlıyor. Geliştiriciler tarafından ise yine Kotlin kadar popüler bir programlama dili olan Python ve eskiden mobil geliştirmelerde neredeyse tek seçenek olan Java programlama dilinin birleşimi olarak görülüyor.

 

Kotlin dilinin öne çıkaran en önemli etkenlerden birisi de Google tarafından desteklenmesidir. Bir lansman ile Google yetkililerinin Kotlin’i Android Developer bölümünde destekleyeceklerini açıklamasının ardından kullanıcı sayısındaki hızlı yükseliş hızına hız kattı.

 

Kotlin 1.4 ile Gelen Yenilikler

Kotlin bu sürümde genel olarak hataları odağına almış gibi duruyor. 60 adet performans kaybına neden olan hatanın düzeltilmesinin yanında JetBrains, yeni bir derleyici algoritmasını yeni sürüm ile devreye sokuyor. Bu algoritma daha önce de kullanılabiliyordu ancak artık Kotlin 1.4 ile beraber varsayılan olarak kullanılacak. Bütün bunların yanında Kotlin’in JavaScript ile uyumlu çalışabilmesini sağlayan yenilikler de bu sürüm ile beraber geliştiricilere sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu