Sağlık

Koşu Yapmak Ne İşe Yarar?

Koşmak ve hareket etmek insan sağlığı için önem taşıyan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Düzenli ve programlı bir şekilde koşu yapmak hayatınızın daha dinamik bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Spor salonlarına gitmek yerine belirlediğiniz lokasyonlarda yaklaşık olarak 1 saat koşu yapmanız sizi maliyetlerden de kurtaracaktır. Koşu sporu yaparken daha rahat edebilmek adına koşu ayakkabısı ve koşu kıyafetleri temin ederek sağlıklı bir spor için başlangıç yapabilirsiniz. Spor yapmaya alışkın birisi değilseniz ilk koşularınızda vücudunuzda hamlama gibi durumlar meydana gelebilir ve bu olağan bir durumdur. Belirli bir süre geçtikten sonra vücudunuz bu spora uygun hale gelir ve kısa süre içerisinde adaptasyon sağlar. Koşu yapmanın kişilere sağladığı birbirinden farklı yarar vardır. Bunlar şu şekildedir:

Koşu Yapmak Ne İşe Yarar?

Koşmanın en önemi faydalarından biri ve çeşitli tıp uzmanları tarafından da önerilmesinin en büyük nedeni kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Aynı zamanda herhangi bir kalp hastalığı olmayan insanlar içinde ileriye yönelik kalp hastalıklarının azaltılmasını yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan koşu sporlarında nabızlar daha düzenli bir şekilde atmaya başlar ve nabız düzensizliklerini ortadan kaldırır. Bu durumda da kalbiniz daha az yorulur ve kalp ritim bozuklukları gibi hastalıklar ortaya çıkmaz. Hayat rutininize koşu sporunu eklediğiniz takdirde, kalp hastalıklarını yaklaşık olarak %50 oranında engelleyebilirsiniz.

koşu yapmak

Kilo Verdirmeye Yardımcı Olur

Zayıflamak isteyen insanlar soluğu ilk olarak spor salonunda alırlar. Ancak koşu sporunun yarattığı etki sayesinde spor salonlarına ihtiyaç duymazsınız. Kilo verme konusunda yardımcı olan koşu sporu ile hayal ettiğiniz fit vücuda ve sağlıklı yaşama kavuşabilirsiniz. Koşu sporu, bilindiği üzere vücudun tüm organlarının aynı anda çalışması demektir. Bu işlem sayesinde hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda bilinmesi gereken en önemli faydası ise; vücudunuzda tükettiğiniz besinlerden kaynaklı biriken fazla yağlar ve karbonhidrat mevcuttur. Düzenli olarak koştuğunuz takdirde kilo vermeniz bir yana biriken yağlarınız ve karbonhidrat seviyeniz de azalır. Sizler de kilo vermek isterseniz ilk olarak koşu sporunu düzenli olarak yapmayı deneyebilirsiniz.

Koşmak Zihinsel Farkındalığı Artırır

Koşu sporu sadece kilo vermeye ve fit bir vücuda sahip olmaya yaramaz. Aynı zamanda zihinsel açıdan farkındalık yaratmaya da yardımcı olur. Yaklaşık 1 ay boyunca koşu yaptığınız zaman zihninizin daha dingin, daha dinç ve dinamik olduğunu anlayabilirsiniz. Zihinsel aktivitelerin daha doğru ve etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olan koşu sporu ile tüm organlarınızın sağlıklı çalışmasına destek olabilirsiniz. Spor yaptığınız andan itibaren beyne giden oksijen seviyesi artış gösterir. Bu durum meydana geldiği zamanda ise zihin farkındalığı ortaya çıkar ve performans artar. Koşu esnasında vücudunuzdaki temiz kan her noktalara yayılır ve hücrelerinizin yenilenme süreci başlar. Olaylara olan dikkatiniz daha da çok artar.

Psikolojik Olarak Rahatlama Sağlar

Stres, hemen hemen herkesin hayatında olan bir durumdur. Stresle baş etmenin birçok yolu olsa da spor yapmak stresle başa çıkabilmek için en önemli etkendir. Vücudunuzda yer alan kötü enerji ve stres koşu sporu sayesinde atılır ve stresinizden arınmanızı sağlar. Temiz kan düzeyiniz arttığından dolayı kendinizi iyi hissedersiniz. Vücudunuz da dilediğiniz gibi şekillenmeye başladığı ve kendinizi daha sağlıklı hissetmeye başladığınız an motivasyonunuz artar psikolojik olarak rahatlamış hissedersiniz. Sizler de streslerinizden kurtulmak isterseniz koşu sporunu hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Koşu Yapmanın Cilde Faydaları

Koşu yapma fiziksel görünümünüzün değişmesi, stresinizin azalması ve psikolojik açıdan kendinizi iyi hissetmeniz dışında cilde de faydalıdır. Özellikle selülit, çatlak ve kırışıklık gibi fiziksel görünümünüzü etkileyen problemleri ortadan kaldırmak için koşu sporu yapabilirsiniz. Koşu yaptıkça cildinizde mevcut olan kolajen seviyesi artar ve cildiniz yenilenir.

Koşu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Koşu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu noktalar ise şu şekildedir;

  • Koşu yaparken ayakkabı seçimi en önemli noktadır. Yanlış ayakkabı seçiminde ayak burkulması ve çeşitli sakatlıklar sizi etkileyebilir. Doğru ayakkabı seçiminde bu riskten kaçınabilirsiniz.
  • Koşu yapmaya başladığınız zaman ısı hareketleri yapmadan koşuya başlamak sizin kısa süre içerisinde yorulmanıza neden olabilir. Aynı zamanda sakatlıklardan korunmak için de vücudunuzun esnemesi önemli bir noktadır.
  • Kalp ve damar hastası olanlar koşudan kaynaklı meydana gelen problemlerin yaşanmaması adına mutlaka hekim onayını almalıdır. Aynı zamanda mevcut olan bir ortopedik rahatsızlığınız var ise iyileşmeden koşu yapmanız tavsiye edilmez.
  • Vücut koşma esnasında belirli bir sıvı kaybına uğrar. Bu sıvı kaybının yerini doldurabilmek için mutlaka bol bol su içmek gerekiyor. Her 15 dakikada 1 bardak olmak şartı ile su içmeniz daha sağlıklı bir şekilde koşmanızı sağlıyor.
  • Koşu sporuna yeni başlayacaksanız eğer mutlaka kendinize bir limit koymanızda fayda vardır. Aksi takdirde vücudunuza birden yüklenmeniz çeşitli problemleri meydana getirebilir. Hafta 2 ila 3 gün olmak kaydı ile yaklaşık olarak 20 – 30 dakika koşu limiti belirleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu