Genel

Koronavirüsün Çocuklarda Etkileri Nelerdir? Ne Gibi Belirtileri Görülür?

Koronavirüsün Çocuklarda Etkileri Nelerdir?

Koronavirüsün çocuklarda etkileri pandeminin en çok tartışılan konularından biri olarak değerlendirilebilir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve ABD’de bu konu hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Sonuçlar da hemen hemen tüm ülkelerde aynı çıkmıştır.

Bilindiği üzere çocuklarda koronavirüsün etkileri ile yetişkinlerdeki etkileri bir olmamaktadır. Bünye farkı, yaş farkı, bağışıklık sistemi gibi birçok durum bu sonucu ortaya çıkarırken, kronik hastalığı olmayan çocukların genelinde hastalık çok basit bir şekilde atlatılır. Tabi bunun genel bir yargı olduğunu unutmamak gerekir ve kronik hastalığı olan çocuklarda ise durumun tamamen farklı bir şekilde nüksettiği görülür. Kısacası, yapılan araştırmalar ve vaka gözlemlemeleri sonucunda koronavirüsün çocuklardaki etkileri hafiftir ancak bazı çocuklar çeşitli sebeplerden ötürü bu hastalığı ağır geçirebilirler. Peki, koronavirüsün çocuklarda ne gibi belirtileri olur? Yetişkinlere göre farklı belirtiler gözlemlenebilir mi?

Koronavirüsün Çocuklarda Belirtileri

Koronavirüsün çocuklarda etkileri kadar belirtileri de büyük önem taşır. Çocukların bu belirtileri fark etmeleri zor olabilirken, ebeveynlerin bu konularda bilinçli ve dikkatli olmaları gerekir. Çocuklardaki en belirgin belirtilerin başında yorgunluk gelirken, bu yorgunluğun normal yaşantısını etkileyecek kadar şiddetli olduğu söylenebilir. Aktif ve sürekli olarak enerjik olan çocuklar dahi koronavirüse yakalanmaları durumunda herhangi bir şekilde hareket edemezler.

Pozitif olan çocuklarda en çok görülen belirtilerden bir diğeri de baş ağrısıdır. Baş ağrısının şiddeti son derece yüksektir ve çocuğun daima ağrıdan ötürü rahatsız hissetmesi söz konusudur. Ağrı kesiciler baş ağrısının geçmesine neden olabilirler ancak nefes darlığı şikayetinin giderek artmasına da yol açabilirler. Bu nedenle uzman hekime danışmadan ilaç kullanımından kaçınmak gerekir. Baş ağrısı dışında dikkat çeken bir diğer belirti ise yüksek ateş belirtisidir. Bu belirti canlılığını tedavi başlayana kadar korur ve etkisini daima sürdürür. Bunun yanı sıra bir diğer önemli belirti ise deride meydana gelen döküntülerdir. Kuru bir deri gözlemlenir ve ciltte sürekli olarak döküntüler yaşanır. Ayrıca tat ve koku kaybı da en çok karşılaşılan belirtiler arasında yer alır.

Çocukların Yarısı Belirti Göstermiyor

Koronavirüsün çocuklarda etkileri

Koronavirüsün çocuklar üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu yönünde yapılan araştırmalar neticesinde, virüsün çocuklarda herhangi bir etki göstermediği ve belirtilerden herhangi birinin görülmediği saptanmıştır. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuda da dikkatli olmaları ve çocuklarını iyi takip etmeleri gerekir. Çocuğun virüs kapabileceği ortamlara girip girmediği, aynı zamanda temasa girdiği kişilerin bilincinde olunması, virüsün tespiti için önemlidir. Belirti göstermeyen çocukların genelinde ise ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtiler yer almaz ancak koku ve tat alma duyularında ciddi azalma da tespit edilir. Bu nedenle ebeveynlerin söz konusu belirtiye de dikkat etmeleri büyük önem taşır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu